Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

13 kwietnia 2025

Śniadanie Wielkanocne w Mroczy. W hali zapanowała świąteczna atmosfera!

fot. MM

fot. MM

13 kwietnia w murach mroteckiej hali widowisko-sportowej# miało miejsce tradycyjne już wydarzenie - Śniadanie Wielkanocne, które na stałe wpisało się w kalendarz organizowanych na terenie gminy Mrocza imprez.

Wydarzenie rozpoczął pełniący obowiązki dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mroczy Łukasz Piotrowski, który powitał wszystkich zgromadzonych w hali mieszkańców gminy Mrocza oraz zaproszonych gości, którzy wygłosili okolicznościowe przemówienia. Następnie sekretarz gminy Mrocza (pełniąca jednocześnie funkcję zastępcy burmistrza) Renata Jesionowska Zawieja wraz z wiceprzewodniczącym mroteckiej rady miejskiej Tomaszem Tarnolickim złożyli mieszkańcom świąteczne życzenia.

Nierozłącznym elementem Śniadania Wielkanocnego w Mroczy jest także dzielenie się jajkiem. Kojarzący się mocno ze świętami wielkanocnymi przysmak został chwilę wcześniej poświęcony przez wikariusza mroteckiej parafii ks. Dominika Krawczaka.

A co czekało na każdego, kto zdecydował się odwiedzić tego dnia Mroczę? Przede wszystkim tradycyjne, pyszne potrawy przygotowane przez lokalne Koła Gospodyń Wiejskich z Krukówka, Drążna, Białowieży, Samsieczynka i Witosławia, jak i również przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Drzewianowo. Z kolei w pokazie wielkanocnych palm udział wzięły KGW z Witosławia, Krukówka, Wiela, Samsieczynka, Matyldzina, Mroczy, KGW "Drzewianowianki", a także sołectwa Wyrza, Białowieża, Klub Seniora w Mroczy, Klub Wolontariuszy przy CUS w Mroczy oraz Stowarzyszenie Izyda. W tym roku każde stoisko i każda palma wielkanocna została jednakowo doceniona z uwagi na wcześniejszą rezygnację z formy konkursowej polegającej na wyborze najlepszego stoiska i najpiękniejszej palmy.

Nie zabrakło także stoisk artystycznych, gdzie można było podziwiać oraz nabyć rękodzieła wykonane przez lokalnych twórców: Darię Rucińską, Izabelę Szplitt oraz Monikę Domaszek. Dostępna była również unikatowa wystawa prac Stanisława Gilla, który z drewna i zapałek tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Z kolei na najmłodszych czekały kolorowe stoiska animacyjne

Wydarzenie swoim występem uświetnił Zespół Pieśni i Tańca Ludowego "Poznań" AWF, który na scenie zaprezentował się trzykrotnie.

Oceń artykuł: 24 14

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (12)

    Harry, w dniu 13-04-2025 21:37:13 napisał:

    Super

    odpowiedz

    • 3 (11)

    Zainteresowany , w dniu 15-04-2025 10:20:56 napisał:

    A gdzie kgw drzewianowianki? Pani przewodnicząca z notesem pod pachą nie dojechała.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Szkolenie z HACCP
80PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ewidencja Importu Aut
2400 zł / rokPLN
0

Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.

(czytaj więcej)