Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

27 października 2021 0

Zajęcia ceramiczne w Sadkach. Panie wykonały ażurowe drzewka

W dniu wczorajszym spotkałyśmy się z uczestniczkami zajęć# ceramicznych w naszej pracowni, by oficjalnie otworzyć sezon na świąteczne ozdoby.

(czytaj więcej)
27 października 2021 0

Zabawy z ziemniakiem w roli głównej. Moc atrakcji w Ślesinie

W sobotę, 23 października Biblioteka oraz# Wiejski Dom Kultury zorganizowały „Dzień pieczonego ziemniaka”.

(czytaj więcej)
27 października 2021 0

Dzień Seniora w NOK–u. Dorota Lanton oczarowała publiczność

26 października w sali kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury z# okazji Dnia Seniora odbył się koncert Doroty Lanton pt. „Miłość w Paryżu”.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Jerzy Brukwicki gościem „Ciekawości świata”. Wysłuchali wykład

21 października br. odbyło się kolejne spotkanie z# cyklu "Ciekawość świata". Gościliśmy Jerzego Brukwickiego - krytyka sztuki, kuratora wystaw, dziennikarza, wieloletniego szefa Galerii Krytyków Pokaz. Nasz gość przedstawił temat "Poznański Czerwiec, Polski Październik 1956". Wysłuchaliśmy ciekawej prezentacji na temat tego wydarzenia z powojennej historii Polski, które okazało się przełomowe - po raz pierwszy na taką skalę robotnicy sprzeciwili się władzy. Rok 1956 był wyjątkowym czasem w dziejach PRL-u - stwierdził Jerzy Brukwicki. Po śmierci Stalina i odwilży politycznej zaczęła się zmieniać polska codzienność, życie społeczne, kultura, moda. Do Polski zaczęły docierać światowe trendy, choćby w muzyce - Polacy odkryli jazz, zaczęli organizować jazzowe festiwale i przeglądy, do kraju przyjeżdżali muzycy jazzowi z Zachodu.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Wernisaż w domu kultury. Sobotnia inauguracja sezonu wystawienniczego

W sobotnie popołudnie 23 października br. o godz.18.00 w# sali Szubińskiego Domu Kultury odbył się wernisaż grupy amatorów, plastyków po nazwą Plamas znanej nie tylko w środowisku lokalnym. Wystawa była pierwszą w tym sezonie kulturalnym po długiej przerwie spowodowanej remontem placówki. Wśród zaproszonych gości byli obecni: Burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji kultury oraz sympatycy tradycyjnych sztuk wizualnych. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor SzDK Alina Gordon oraz Prezes Grupy Hanna Zawadzka-Pleszyńska.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Złote Pasmo dla chóru „Akatyst” z Kcyni. Nie był to jedyny sukces

XIII Ogólnopolski Turniej Chórów o Kryształowe Serce# Chełmińskiej Jesieni odbył się w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Chełmnie. Przewodniczącym komisji konkursowej był prof. dr hab. Andrzej Ryłko, a członkami: prof. dr hab. Arkadiusz Kaczyński,prof. dr hab. Monika Bachowska i Michał Rajewski.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Wspólny wyjazd do Torunia. Wśród atrakcji wizyta w teatrze

23 października Samorząd Mieszkańców nr 4 zorganizował# wyjazd do Torunia.

(czytaj więcej)
25 października 2021 3

Nocne zajęcia terenowe. Dla większości była to niezapomniana przygoda

W minioną sobotę uczniowie klas mundurowych, którzy# uczestniczą w realizacji programu szkoleń prowadzonego przez Jednostkę Ratownictwa Specjalnego w Kowalewku, wzięli udział w zajęciach dotyczących tzw. terenoznastwa.

(czytaj więcej)
24 października 2021 0

Podwójny jubileusz. Klub Miłośników Fotografii ma już 20 lat

W sobotę, 22 października w Rejonowej Bibliotece Publicznej w Szubinie odbył się jubileusz 20-lecia Klubu Miłośników Fotografii Flesz.

(czytaj więcej)
23 października 2021 0

Wspólny spacer. Wszystko dla poprawy jakości powietrza

Twarzystwo Przyjaciół Nakła 23 października 2021 r.zorganozowało spacer.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Dzień Seniora w Sadkach. Były przemowy, życzenia i podziękowania

19 października na sali widowiskowej GOK odbył się# Dzień Seniora. Mieszkańcy Sadek i okolic zebrali się przy wspólnej kawie, herbacie i cieście by celebrować to piękne święto. Były przemowy, życzenia i podziękowania od zaproszonych gości.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Dyskusyjny Klub Książki cieszy się coraz większą popularnością

Panie z Dyskusyjnego Klubu Książki w Paterku spotkały się# w październikowe popołudnie w bibliotece, by podyskutować o ostatnio przeczytanej książce. Była to powieść Agnieszki Krawczyk pt.”Splatane ścieżki”.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Frekwencja dopisała. Za nami kolejne spotkanie słuchaczy UTW

Za nami kolejne spotkanie słuchaczy# Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy GCKiB w Kcyni.

(czytaj więcej)
22 października 2021 0

Rok 2021 rokiem Stanisława Lema. Biblioteka przygotowała wystawy

Stanisław Lem, wybitny pisarz science fiction, futurolog, felietonista i# filozof, urodził się we Lwowie 1921 roku. Z okazji setnej rocznicy jego urodzin Sejm RP ustanowił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema. W związku z tym Wypożyczalnia Książek dla Dorosłych w Nakle przygotowała dwie wystawy. Jedna z nich poświęcona została jego życiu i twórczości. Teksty tam zamieszczone wzbogacono o materiały fotograficzne z rodzinnego archiwum.

(czytaj więcej)
21 października 2021 0

Rozmawiały o książce włoskiego pisarza. Dyskusji nie było końca

Powieść „Wyznanie”, autorstwa włoskiego pisarza, scenarzysty i# dziennikarza Domenica Starnone była omawiana na październikowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w bibliotece w Ślesinie.

(czytaj więcej)
20 października 2021 0

Wspólnie posadzili 3000 krokusów. Wiosną będą cieszyć oko mieszkańców

Na miniony piątek i sobotę „Stowarzyszenie Razem dla Dziewierzewa” #zaprosiło chętnych do posadzenia krokusów na terenie Szkoły Podstawowej im. ppor. M. Uleryka w Dziewierzewie. Projekt „ Krokusy na Chochołowskiej- oczywiste, Chochołowska w Dziewierzewie - czemu nie? „ dofinansowany został przez Starostwo Powiatowe w Nakle nad Notecią w ramach Powiatowej Odnowy Wsi.

(czytaj więcej)
20 października 2021 15

Seniorzy słuchali wykładu. Burmistrz mówił o gminnych przedsięwzięciach

W miniony wtorek w Nakielskim Ośrodku Kultury# odbył się drugi wykład dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku pt. „Miasto i Gmina Nakło nad Notecią na przestrzeni ostatnich lat”. Poprowadził go sam burmistrz Nakła Sławomir Napierała.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Bibliotekarz poleca książkę Kristin Hannah pod tytułem „Nocna droga”

W cyklu „Bibliotekarz poleca” tym razem proponuję# powieść „Nocna droga”, która wyszła spod pióra genialnej Kristin Hannah. Ta amerykańska pisarka tworzy od 1990 roku i jest autorką ponad 20 tytułów. Jest wielokrotnie nagradzaną laureatką wielu nagród min. Złotego Serca, Maggie, i nagrody National Reader's Choice. Jej książki zawsze znajdują się na liście bestsellerów czasopisma „New York Times”.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

Wystawa połączona z prelekcją. Przeprowadził ją pastor ze Żnina

Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni zorganizowało# wystawę Biblii ze zbiorów Jarosława Gaudka, pastora Kościoła Ewangelickiego w Żninie, połączoną z prelekcją. Wydarzenie miało miejsce 12 października 2021r.

(czytaj więcej)
19 października 2021 0

„Bezkrwawe łowy” w Szubinie. Wyjątkowe spotkanie z Jerzym Napierałą

17 października 2021r w auli Zakładu Poprawczego w# Szubinie odbyło się spotkanie z Jerzym Napierałą „Bezkrwawe łowy”.

(czytaj więcej)
18 października 2021 0

Wyjątkowy koncert Dawida Krzyka. Publiczność była oczarowana

17 października w kościele pw. św. Wojciecha w Sadkach o# godzinie 18:00 miejsce miał przepiękny koncert Dawida Krzyka „Ufaj jak Józef”.

(czytaj więcej)
18 października 2021 0

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Panie nie mogły oderwać się od lektury

W czwartek 14 października w Gminnej Bibliotece Publicznej w# Sadkach odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dorosłych.

(czytaj więcej)
16 października 2021 0

"Pani Jadwigo jest pani naszą perłą". 30-lecie szubińskiego koła

W sobotnie popołudnie w sali Szubińskiego Domu Kultury świętowano jubileusz istnienia koła rękodzielniczego.

(czytaj więcej)
16 października 2021 0

Wiejski jarmark w sercu Torunia. Lokalne żywność i dania kuchni regionalnej

Świeża i lokalna żywność na wyciągnięcie ręki# - dziś (15 października) na straganach przed Urzędem Marszałkowskim można zaopatrzyć się w najwyższej jakości produkty pochodzące z regionalnych upraw i hodowli. Szesnastu wytwórców sprzedaje warzywa, owoce, ryby, sery, przetwory i wędliny. Wystawców i odwiedzających przywitał marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Grono najmłodszych czytelników powiększyło się. Dzieci dostały dyplomy

„Mała książka - wielki człowiek” to projekt dla dzieci w# wieku przedszkolnym, który ma zachęcić rodziców i ich pociechy do odwiedzania biblioteki i wyrobienia nawyku czytania. Nie od dziś bowiem wiadomo, że dzieci sięgające często po książki mają większy zasób słownictwa oraz dobrze rozwiniętą wyobraźnię.

(czytaj więcej)
14 października 2021 0

Wspomnienia z wakacji! Przygoda młodzieży z „Eko – spacerami”

Wakacje już dawno za nami, ale w myślach cały czas o# nich pamiętamy. Miło wrócić wspomnieniami do ciepłych letnich nocy, szumu wiatru, złotych łanów zbóż, dzikiej przyrody… Na ten temat sporo mogą powiedzieć dzieci i młodzież z sołectwa Kosowo, które w dniach 16 – 17 sierpnia uczestniczyły w wyjeździe do leśniczówki w miejscowości Laskownica. Realizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Integracji Środowiska Wiejskiego Sołectwa Kosowo „KMK KOS” w Kosowie przy udziale Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Był to wyjazd realizowany w ramach projektu „Eko – spacery”, na który środki były pozyskane ze Starostwa Powiatowego w ramach otwartych konkursów.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

Podsumowano 59. Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk. Rozdano nagrody

9 października 2021 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyło się# uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej 59. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Podczas, którego wręczono nagrody i wyróżnienia. W uroczystości udział wzięli: Tadeusz Sobol Starosta Nakielski, Zbigniew Jaszczuk Starosta Żniński, Zbigniew Sabaciński Przewodniczący Rady Powiatu Nakielskiego, Mariusz Piotrkowski Burmistrz Szubina, Wioletta Borys-Stachowiak zastępca Burmistrza Szubina. Dyrektor Szubińskiego Domu Kultury Alina Gordon wspomniała zmarłą Wandę Szkulmowską wieloletnią przewodniczącą Komisji Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk, pasjonatkę, miłośniczkę i propagatorkę sztuki ludowej. Pamięć jej uczczono minutą ciszy.

(czytaj więcej)
13 października 2021 0

„Czytanie wzmacnia” hasłem tegorocznej edycji nocy w bibliotece

W dniach 9 - 10 października 2021 r. Biblioteka oraz# Wiejski Dom Kultury w Ślesinie włączyły się do VII ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której hasłem przewodnim było: „Czytanie wzmacnia”.

(czytaj więcej)
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)