Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

06 października 2022 0

"Ten dom jest mój". Lektura nie była prosta w odbiorze

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w # Trzeciewnicy poświęcone było powieści Dőrte Hansen „Ten dom jest mój”.

(czytaj więcej)
06 października 2022 0

Czytelnicze nowości dla najmłodszych. Książki trafiły do przedszkoli

Gmina Kcynia otrzymała dotację w ramach # Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w roku 2022. Dzięki niej do 3 placówek trafiły atrakcyjne książki dla przedszkolaków. Wzbogacą one przedszkolne biblioteczki i uatrakcyjnią zajęcia, które odbywają się w przedszkolu i oddziałach przedszkolnych.

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Niezapomniana noc w bibliotece. Na uczestników czekało moc atrakcji

W dniach 1 - 2 października 2022 r. Biblioteka oraz Wiejski Dom #Kultury w Ślesinie włączyły się do VIII ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek, której hasłem przewodnim było: „To się musi powieść”.

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Poezja na wyciągnięcie ręki. Konkurs recytatorski za nami

Chcąc upamiętnić dwusetną rocznicę wydania "Ballad i romansów "Adama# Mickiewicza Gminna Biblioteka w Sadkach, dnia 30 września, zorganizowała konkurs recytatorski pod hasłem "Poezja na wyciągnięcie ręki".

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Folklorystyczne zakończenie sezonu. Zespoły spisały się na medal

2 października Zespoły Folklorystyczne# Sadkowianie i Jabłoneczka wystąpiły w Złotowie w ramach wydarzenia, które odbyło się na zakończenie sezonu w Zagrodzie Krajeńskiej.

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Pożegnanie lata. Była zabawa taneczna i konkursy

30 września 2022 roku mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej #w Nakle wzięli udział w uroczystym "Pożegnaniu Lata". Tańce przeplatane konkursami uświetniły zabawę wszystkim obecnym.

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

„Bądź dobrej myśli". Powieść, która spodobała się czytelniczkom

29 września w ostatni czwartek miesiąca po długiej wakacyjnej przerwie# w Filii Bibliotecznej w Dębowie spotkały się panie z Dyskusyjnego Klubu Książki (niektóre z nich przyszły nawet z małymi dziećmi). W tym dniu omawiały pierwszy tom powieści autorstwa Puliny Płatkowskiej "Bądz dobrej myśli".

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Noc Bibliotek za nami. Przygoda pełna wrażeń

Prawie 1500 bibliotek wzięło udział w 8. edycji # Nocy Bibliotek. 1 października do akcji przystąpiła po raz kolejny również nakielska placówka Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej – Filia Dziecięca.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Policyjna prelekcja na Forum Seniora. Tematem przewodnim bezpieczeństwo

O oszustwach popełnianych na szkodę Seniorów #i bezpieczeństwie w ruchu drogowym mówiła wczoraj nakielska policjantka podczas VII Forum Seniora, którego organizatorem był szubiński MGOPS i Burmistrz Szubina.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Dwa konkursy rozstrzygnięte. Kto otrzymał nagrody?

W niedzielę, 2 października 2022 r. zakończyła się realizacja # projektu „Bez przeszłości nie ma przyszłości. Te mury pamiętają. Rewitalizacja starej remizy w Paterku i jej otoczenia”, który przygotowała Ochotnicza Straż Pożarna w Paterku w ramach konkursu Powiatowa Odnowa Wsi 2022 Starostwa Powiatowego w Nakle.

(czytaj więcej)
04 października 2022 1

"Czarne Stopy". Uczniowie wzięli udział w ciekawych zajęciach

W ramach omawiania na języku polskim powieści # „Czarne Stopy” Seweryny Szmaglewskiej uczniowie z klasy V c uczestniczyli w ciekawych zajęciach prowadzonych przez panią Iwonę Kruk w muzeum.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Muzealna lekcja. Uczniowie pogłębili swoją wiedzę

Uczniowie klasy VIII ze Szkoły Podstawowej nr 1 w # Szubinie - pod opieką nauczycielki Agaty Droszcz - odwiedzili Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, by pogłębić wiedzę historyczną o polskich pilotach w czasie II wojny światowej.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

"Alpaka czułości". Panie omówiły kolejną książkę

29 września w bibliotece w Paterku, po wakacyjnej przerwie, spotkały się # panie z Dyskusyjnego Klubu Książki, by podyskutować o kolejnej przeczytanej książce.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

Przygotowania do wystawy trwają. Wernisaż już w czwartek

Od ubiegłego tygodnia w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w # Nakle nad Notecią trwają prace nad montażem wystawy "Obrzędowość Pogrzebowa", której wernisaż odbędzie się już w czwartek 6 października 2022 r., o godzinie 17:00. Wstęp na otwarcie jest bezpłatny.

(czytaj więcej)
03 października 2022 2

"Okno na świat". Kolejna wystawa fotografii

30 września w Bibliotece Miejskiej w # Szubinie klub fotograficzny „Flesz” wywiesił wystawę, której motywem przewodnim było „Okno na świat”. Fotografowie na ścianach przedstawili różnorodne spojrzenie, czasami nawet nieoczywiste.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

"Czytamy z sercem". Biblioteka wzięła udział w ogólnopolskiej akcji

29 września 2022 roku Biblioteka # Dziecięca wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „Czytamy z Sercem”.

(czytaj więcej)
02 października 2022 0

Charytatywnie w Kcyni. Kiermasz dla Olliego

W niedzielę, 2 października, już od samego rana można było # zakupić słodkości, przetwory regionalne i wiele innych produktów przygotowanych m.in. przez liczne koła gospodyń wiejskich z terenu gminy Kcynia. Cel kiermaszu był szczytny: pomoc dla chorego Olliego Kenta z Żarczyna.

(czytaj więcej)
01 października 2022 0

Mieszkańców odwiedzili pszczelarze. Na zakończenie słodka degustacja

W środę 28 września 2022 r. Mieszkańców Domu Pomocy# Społecznej w Nakle odwiedzili Panowie: Ludwik Żurek oraz Piotr Kuś z Koła Pszczelarskiego "Chrońmy Pszczoły", którzy przeprowadzili pogadankę edukacyjną na temat pszczół i pszczelarstwa.

(czytaj więcej)
01 października 2022 5

Kto donosił? O komunistycznej agenturze w powiecie nakielskim

Wczoraj, 30 września w nakielskiej bibliotece przy #ul. Bartkowskiego zorganizowano spotkanie autorskie promujące książkę Adama Węsierskiego pt. „Toksyczna agentura III”. Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony lokalnej społeczności.

(czytaj więcej)
01 października 2022 1

Sezon koncertowy rozpoczęty. W Cafe Emilia znów rozbrzmiała muzyka

30 września w kawiarni Cafe Emilia w Nakle zorganizowano #pierwszy w tym sezonie koncert. Artystą, który zainaugurował cykl koncertów w tym niezwykle klimatycznym miejscu, był Marek McMarron Motyka – jeden z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych artystów bluesowych ostatnich lat na muzycznej mapie Śląska.

(czytaj więcej)
30 września 2022 0

Opowieści o Gambii i Senegalu. Inauguracja jesiennej "Ciekawości świata"

W czwartkowe popołudnie 29 września br. licznie przybyli do # Urzędu Miejskiego w Kcyni mieszkańcy mieli okazję wysłuchać opowieści o podróży do Gambii i Senegalu.

(czytaj więcej)
30 września 2022 0

"Jeszcze jeden dzień". Panie omówiły niezwykle ciepłą powieść

Wrześniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w # Potulicach poświęcone było książce Kristin Harmel pt. „Jeszcze jeden dzień”.

(czytaj więcej)
30 września 2022 0

"Płynie Wisła, płynie". Seniorzy na muzycznym spotkaniu

Wczoraj w SzDK odbyło się drugie spotkanie z # cyklu „Muzyczne spotkania seniorów”. Nestorzy popłynęli z nutami wzdłuż Wisły po polskiej krainie, zatrzymując się na najważniejszych muzycznych przystankach.

(czytaj więcej)
29 września 2022 0

Warsztaty mydlarskie w świetlicy. Panie doskonale się bawiły

Tworzenie własnych wyrobów mydlarskich - obojętnie# czy od podstaw, czy z przepisu to doskonała zabawa, która pozwala puścić wodze fantazji, pobudzając kreatywność.

(czytaj więcej)
29 września 2022 0

Powstała publikacja o Turzynie. Będzie ją można nabyć

Gratulujemy Stowarzyszeniu Edukacji Ekologicznej i Łowieckiej #"Dąb", p. Andrzejowi Morawskiemu i p. dr Sławomirowi Łanieckiemu pięknej publikacji pn. Turzyn.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

Zajęcia ceramiczne. Powstały wyjątkowe miski i doniczki

Wczoraj popołudniu w pracowni ceramicznej spotkałyśmy się z uczestniczkami naszych zajęć.

(czytaj więcej)
28 września 2022 0

Z cyklu bibliotekarz poleca. "Gdzie śpiewają raki"

Delia Owens jest amerykańską pisarką, zajmującą się do tej pory# dokumentowaniem afrykańskiej przyrody. „Gdzie śpiewają raki” jest jej debiutancką powieścią, która okazała się w latach 2019-2021 bestsellerem w Stanach Zjednoczonych. Książka w pełni zasługuje na to miano.

(czytaj więcej)
28 września 2022 7

Inauguracja roku akademickiego UTW. Gaudeamus Igitur!

27 września w sali kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury odbyła się # uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tego dnia studenci mieli również okazję wysłuchać pierwszego wykładu.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)