Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Fakty

06 października 2022 1

Tym razem o odporności psychicznej. Kolejna ważna konferencja

6 października Fundacja Salus Homini we # współpracy z Powiatową Poradnią Psychologiczno–Pedagogiczną w Nakle zorganizowała zorganizowały specjalną konferencję dla pedagogów i psychologów szkolnych oraz zainteresowanych przedstawicieli rad pedagogicznych szkół, przedszkoli i placówek powiatu nakielskiego, a także kuratorów sądowych i pracowników innych instytucji wspomagających rodziny.

(czytaj więcej)
06 października 2022 0

"Bezpieczniej na drogach". Policjanci patrolują trasy na nowych motocyklach

Od dzisiaj policjanci nakielskiego # ruchu drogowego patrolują trasy na nowych motocyklach. Zakup tych nowoczesnych pojazdów zrealizowano w ramach projektu: „Bezpieczniej na drogach – motocykle dla służby ruchu drogowego”.

(czytaj więcej)
06 października 2022 4

Droga spędza sen z oczu. Radna zaapelowała

W czasie wrześniowej # sesji rady miejskiej w Nakle, radna Halina Mnichowska zwróciła uwagę na zły stan ulicy Sportowej w Ślesinie.

(czytaj więcej)
06 października 2022 0

Przebudowa oczyszczalni ścieków trwa w najlepsze. Inwestycja kosztuje blisko 10 mln złotych

Kolejną bardzo ważną inwestycją na # terenie naszego miasta jest rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków.

(czytaj więcej)
06 października 2022 2

Już po zebraniu. O drogach, świetlicy i odpadach

Zebranie mieszkańców Dziewierzewa było jednym z najdłuższych#, jakie do tej pory odbyły się w gminie Kcynia. Rozmawiano przede wszystkim o problemach drogowych.

(czytaj więcej)
06 października 2022 1

W tym roku przetarg. Realizacja być może w przyszłym roku

Niedawno informowano o tym,# że powiat nakielski zrezygnował z inwestycji remontu ulicy Olszewskiej w Nakle. Powodem był oczywiście brak pieniędzy. Te się jednak znalazły i inwestycja zostanie wykonana.

(czytaj więcej)
06 października 2022 1

Spłata długu w gminie.Rosną odsetki, trzeba dokładać

Spłata kapitału to nic wobec tego, jak wysokie odsetki płacą #po podwyżkach stóp procentowych kredytobiorcy. Nie tylko ci indywidualni, którzy chcieli mieć własne cztery kąty, ale i samorządy. Sprawdzamy sytuację w gminie Mrocza.

(czytaj więcej)
06 października 2022 0

Mieszkańcy ustalili priorytet. 40 tys. zł na kontynuację budowy drogi

Społeczność sołectwa Sadki spotkała się w 20 września #w miejscowym Gminnym Centrum Administracyjno-Kulturalnym na zebraniu wiejskim, którego głównym celem był podział funduszu sołeckiego na 2023 rok. Mowa tu o kwocie opiewającej na ponad 55 tys. zł.

(czytaj więcej)
05 października 2022 3

Chodnik i autobus. Z tym trzeba coś zrobić

Mieszkańcy Siernik jednogłośnie podzielili fundusz sołecki w miniony wtorek. O czym rozmawiano podczas zebrania?

(czytaj więcej)
05 października 2022 5

O remoncie na Bydgoskiej. Porządnie, a nie dla świętego spokoju

W wyniku prac związanych z budową S5 w Rynarzewie# został zniszczony odcinek drogi powiatowej Rynarzewo-Łabiszyn, dokładnie część ulicy Bydgoskiej. Chodzi o około 70 metrów długości naprzeciwko marketu Dino.

(czytaj więcej)
05 października 2022 0

Spotkanie psychologów i terapeutów. Różne wymiary grupy AA

W Zakładzie Karnym w Potulicach odbyło się spotkanie psychologów# i terapeutów z przedstawicielami prowadzącymi grupę AA dla skazanych na terenie jednostki.

(czytaj więcej)
05 października 2022 26

Jedna winda zamiast dwóch. Powiat przeznaczył 420 tys. zł

Na ten rok powiat nakielski, który jest skromnym udziałowcem #spółki Nowy Szpital w Nakle i Szubinie, zaplanował wymianę wind w szpitalu w Nakle. W międzyczasie okazało się, że zabrakło pieniędzy na wymianę dwóch wind. Będzie wymiana jednej, ale poza tym zaplanowano jeszcze inne prace.

(czytaj więcej)
05 października 2022 7

Blisko 300 mln zł na budowę oddziału. Nowy budynek umożliwi kompleksowe leczenie najmłodszych

„Poprawa jakości i dostępności usług pediatrycznych w ramach #tworzonego Centrum Leczenia Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy” to nazwa projektu, który zostanie sfinansowany z Funduszu Medycznego. Dofinansowanie wyniesie 296 mln 631 tys. 720 zł.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Trwają roboty przy szkole. Celem prac jest poprawa bezpieczeństwa

Trwają roboty chodnikowo-drogowe na placu przy Szkole Podstawowej im. Jana Czochralskiego w Kcyni - siedziba przy ul. Pobożnego.

(czytaj więcej)
04 października 2022 3

Spotkanie z przedsiębiorcami. Rozmawiano o możliwych ulgach

3 października br. w Szubińskim Domu Kultury z inicjatywy # Burmistrza Szubina Pana Mariusza Piotrkowskiego odbyło się spotkanie przedstawiciela Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pani Katarzyny Adamskiej z przedsiębiorcami z powiatu nakielskiego.

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Zabytkowy dworek był w bardzo złym stanie. Trwa jego gruntowna przebudowa

Trwa remont siedziby GCKiB w # Kcyni. Inwestycja będzie polegała na remoncie i przebudowie zabytkowego dworku oraz na zagospodarowaniu parku miejskiego na potrzeby realizacji zadań społecznych. Rozebrany zostanie fragment skrzydła zachodniego, w którym znajdowała się biblioteka, ze względu na bardzo zły stan techniczny.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

VII Forum Seniora. Poruszono siedem istotnych tematów

W poniedziałek, 3 października, w ramach # Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, w Szubinie odbyło się VII Forum Seniora. Były to dwie godziny wykładów poprowadzonych z myślą o osobach starszych.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

Rozbudowa sieci kanalizacyjnej. Wykonano prace na jednej z ulic

Trwa bardzo intensywny czas prac budowlanych na # terenie naszej gminy. Jednym z ważniejszych zadań jest zadanie w zakresie gospodarki wodno-kanalizacyjnej.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

Zbiórka krwi. Chętnych nie brakowało

W KP PSP Nakło odbyła się # dzisiaj zbiórka krwi. Chętni nie tylko z Nakła podzielili się cennym darem, z tymi którzy go potrzebują.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

Inwestycje realizowane pełną parą. Trwa przebudowa ul. Strażackiej i siedziby GCKiB

Trwa przebudowa ul. Strażackiej w # Kcyni. W ramach zadania wykonane zostaną m.in. wymiana nawierzchni asfaltowej, utwardzenie terenu kostką polbrukową, wykonany kanał technologiczny i kanalizacja deszczowa oraz przyłącza sanitarne.

(czytaj więcej)
02 października 2022 5

Podniosła uroczystość. Obchody dnia pamięci ofiar zbrodni pomorskiej

- Patrzymy z niepokojem jak kolejna wojna burzy życia za naszą wschodnią granicą. Jako naród, # który sam doświadczył tak licznych cierpień nie możemy sobie pozwolić na bierność. Pamiętając o ofiarach naszej trudnej historii, nie bądźmy obojętni na tragedię tych, którzy w wyniku rosyjskiej agresji dziś giną w Ukrainie – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas dzisiejszej uroczystości w toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej 1939.

(czytaj więcej)
02 października 2022 15

„Bez przeszłości nie ma przyszłości (...)”. Stara Remiza budzi szacunek

2 października w parafii pw. Matki Bosnej Bolesnej w # Paterku odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji zmarłych i żyjących strażaków oraz ich rodzin. Po mszy świętej proboszcz ks. Mariusz Zbieranek wraz z lokalną społecznością udał się na teren „Starej Remizy”, gdzie poświęcił wspomniany – zrewitalizowany budynek przy ul. Szubińskiej.

(czytaj więcej)
02 października 2022 45

Kolejna pikieta na rynku. Pojawiły się transparenty o inflacji

W sobotę, 1 października na nakielskim # Rynku ponownie pojawili się przedstawiciele ruchu Obywatele RP w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
02 października 2022 10

Spotkanie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Wręczono medale 40–lecia

1 października w siedzibie # Szubińskiego Koła Diabetyków przy ul. Bema odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Światowego Dnia Cukrzycy. Była to idealna okazja do wręczenia Medali 40–lecia Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oraz dyplomów uznania dla aktywnych członków koła w Szubinie.

(czytaj więcej)
02 października 2022 4

Sprawnie przeprowadzone zebranie. Mieszkańcy spotkali się w szkole

26 września w jednej z sal Zespołu Szkół # im. Wł. Łokietka w Lubaszczu zorganizowano coroczne zebranie wiejskie w sprawie podziału funduszu sołeckiego na rok 2023. Mieszkańcy mieli tym razem do rozdysponowania kwotę 26 tys. 347 zł.

(czytaj więcej)
02 października 2022 0

Kolejne zebranie mieszkańców osiedla. Poruszyli kilka problemów

28 września odbyło się spotkanie mieszkańców osiedla # nr 1 w Mroczy, podczas którego mieszkańcy podzielili fundusz przeznaczony dla tego osiedla.

(czytaj więcej)
02 października 2022 14

Dłuższa kadencja władz samorządowych. Wybory pół roku później (sonda)

W czasie jednego z ostatnich posiedzeń Sejmu # posłowie głosowali nad wydłużeniem kadencji władz samorządowych. Wybory odbędą się pół roku później niż było to ustalone.

(czytaj więcej)
01 października 2022 1

Dzień Otwarty Inżynierów Budownictwa. To już druga odsłona tego wydarzenia

1 października w Nakielskim Ośrodku Kultury rozpoczął się Dzień# Otwarty Inżynierów Budownictwa. To idealna okazja do zasięgnięcia fachowej porady oraz opinii specjalistów w zakresie budownictwa.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)