Dziś mamy 27 października 2021, środa, imieniny obchodzą:

Fakty

27 października 2021 6

Mieszkańców czeka spory wzrost cen? Decyzja na najbliższej sesji

Chociaż nadal nie wiadomo, jaka firma zajmie się odbieraniem śmieci od# mieszkańców gminy Szubin, podwyżki opłat są praktycznie przesądzone. Jeżeli szubińscy radni przyjmą uchwałę na najbliższej sesji na mieszkańców czeka spory wzrost cen.

(czytaj więcej)
27 października 2021 0

Żołnierze 8 K-PBOT na kursie oficerskim. Zdobędą cenne doświadczenie

Rusza 5. edycja kursu oficerskiego „Agrykola” dla# żołnierzy Obrony Terytorialnej. Weźmie w nim udział 120 ochotników, z których 5 to żołnierze 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Jednym z nich jest szer. Rafał Elijasz, który 2 listopada rozpoczyna 13-miesięczny kurs na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.

(czytaj więcej)
27 października 2021 0

Radni podjęli szereg uchwał. Za nami kolejna sesja rady powiatu

W środę, 27 października w sali konferencyjnej na# nakielskiej przystani odbyła się kolejna sesja rady powiatu. Podczas niej radni podjęli szereg uchwał, głównie dotyczących oświaty.

(czytaj więcej)
27 października 2021 8

Wzrośnie podatek od nieruchomości? Decyzja „w rękach” radnych

Zbliża się sesja Rady Miejskiej w Kcyni. Podczas niej radni mają# zdecydować m.in. o nowych stawkach podatku od nieruchomości. Stawki mają wzrosnąć, a w niektórych przypadkach osiągną maksymalne wartości corocznie ustalane przez Ministerstwo Finansów.

(czytaj więcej)
27 października 2021 1

Odnotowaliśmy wzrost zakażeń. W skali kraju ponad 130 zgonów

27 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 8 361 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarły 133 osoby zakażone koronawirusem. Z czego 89 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
27 października 2021 33

Opłata za śmieci znowu w górę? Radni podejmą decyzję

Już w najbliższy czwartek okaże się, czy mieszkańcy gminy# Nakło znowu dostaną po kieszeni. W projektach uchwał na sesję rady miejskiej jest ten dotyczący opłat za śmieci. Planowana jest podwyżka.

(czytaj więcej)
27 października 2021 1

Mieszkańcy wybiorą nowego przewodniczącego. Zebranie już dzisiaj

Już dzisiaj o godzinie 18.00 w sali mroteckiego urzędu odbędzie się# zebranie mieszkańców osiedla „Stare Miasto”. Będzie to kolejna już próba wyboru nowego przewodniczącego.

(czytaj więcej)
27 października 2021 5

Alarmujące dane o zakażeniach. Jak przebiegają szczepienia w powiecie?

Liczby z ostatnich tygodni dotyczące zakażeń koronawirusem zaczynają# być alarmujące. Chociaż nowych przypadków jest mniej niż rok temu, w minionym tygodniu padł rekord liczby zakażeń od maja. Tymczasem szczepienia nadal idą bardzo wolno, a już niedługo w naszym kraju wszystkie osoby podwójnie zaszczepione będą mogły przyjąć trzecią dawkę, tzw. przypominającą. O zaostrzeniu restrykcji na razie nie ma mowy.

(czytaj więcej)
27 października 2021 2

Lasy Państwowe prowadzą akcję „Stroisz”. Proceder kradzieży przybiera na sile

Październik i listopad to okres wytężonej pracy# Straży Leśnej – trwa akcja „Stroisz”. Wiąże się to z dniem Wszystkich Świętych i nasilonymi w tym okresie kradzieżami stroiszu. Tradycja zdobienia grobów wiązankami na bazie stroiszu jodłowego ma negatywne konsekwencje dla lasu. Nadal duża część oferowanych na rynku gałązek jodłowych pozyskiwana jest nielegalnie. W tym okresie niszczone są również inne rośliny, w tym chronione mchy, z których robione są ozdobne kompozycje na groby.

(czytaj więcej)
27 października 2021 4

Prawie 13 mln zł na przebudowę dróg. Jakie ulice czeka modernizacja?

Kilka dni temu ogłoszono wyniki pierwszej edycji# Programu Inwestycji Strategicznych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Do kujawsko-pomorskiego trafi ponad 1,2 mld zł.

(czytaj więcej)
27 października 2021 0

Gospodarka wodno-ściekowa tematem debaty. Poruszono ważne kwestie

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył wczoraj (26 października) w# konferencji poświęconej unijnej dyrektywie dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, współorganizowanej przez Komisję Europejską i Europejski Komitet Regionów. Wśród tematów poruszanych podczas dyskusji znalazły się m.in. działania mające na celu ograniczenie zanieczyszczeń i wyzwania, przed którymi obecnie stoi gospodarka ściekowa. Wydarzenie towarzyszyło Europejskiemu Tygodniowi Regionów i Miast.

(czytaj więcej)
27 października 2021 0

Pozyskiwanie drewna. O czym musimy wiedzieć?

„Chrońmy nasze lasy”, „lasy są dla ludzi”, „nasze# wspólne dobro”, „stop nadmiernej wycince lasów”… takie słowa pojawiają się ostatnio w mediach społecznościowych bardzo często

(czytaj więcej)
27 października 2021 4

Świadczenie ratownicze dla strażaków OSP. Przyjęto projekt ustawy

We wtorek (26 października br.) rząd przyjął projekt ustawy o# ochotniczych strażach pożarnych. To pierwszy tak kompleksowy akt prawny, który ureguluje organizację i funkcjonowanie jednostek OSP. Przyjęte przepisy powstały przy udziale strażaków ochotników.

(czytaj więcej)
27 października 2021 3

Pracownicy sanepidu wyróżnieni. Wczoraj odebrali odznaczenia

Krzyżami Zasługi przyznanymi przez Prezydenta RP i# Odznakami Honorowymi Ministra Zdrowia odznaczeni zostali wczoraj pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych szczególnie zasłużeni podczas epidemii COVID-19. Odznaczenia wręczyli Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka i Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

(czytaj więcej)
26 października 2021 8

Strefa komfortu, a co to takiego? Dzień szkoleniowy terytorialsów

25 października, godzina 6:00, temperatura -2*C, pierwsze promienie# słońca starają się dopiero przebić przez korony drzew. Niczym niezakłóconą od 8h ciszę lasu przerywa głos służby dyżurnej: „na kompanii pobudka, pobudka wstać!” Być może kilka dni wcześniej było to zaskoczeniem. Dziś żołnierze szkolenia podstawowego i wyrównawczego ruszają na poranny rozruch fizyczny.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Zebranie wyborcze. Kcyńska rada seniorów stała się faktem

W dniu dzisiejszym odbyło się zebranie wyborcze kandydatów zgłoszonych do# Kcyńskiej Rady Seniorów.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

ZUS przejmie obsługę programu „Rodzina 500 plus”. Trwają przygotowania

Od nowego roku ZUS będzie stopniowo przejmował program# „Rodzina 500 plus”. Wnioski będzie można składać tylko drogą elektroniczną, a świadczenia będą wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy. Już od 1 stycznia 2022 r. ZUS zacznie przyjmować wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci, a od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 r.

(czytaj więcej)
26 października 2021 2

Jubileusz w nakielskim USC. Pary dostały medale i listy gratulacyjne

W dniu 22 października, w nakielskim Urzędzie Stanu Cywilnego, sześć par odnowiło# przysięgę małżeńską, którą wypowiedziało 50 lat temu.

(czytaj więcej)
26 października 2021 7

Koronawirus nie odpuszcza. Mamy nowe zakażenia w powiecie

26 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało o# 6 265 nowych potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce. Minionej doby zmarły 93 osoby zakażone koronawirusem. Z czego 63 miało choroby współistniejące.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Spotkanie dla sołtysów w Trzeciewnicy. Wymieniono doświadczenia i poglądy

W ubiegły piątek odbyło się spotkanie dla# sołtysów powiatu nakielskiego w Centrum Ekologiczno-Kulturalnym w Trzeciewnicy. Było to kolejne spotkanie z cyklu "Sołtysi, sołectwa i fundusz sołecki - propozycje zmian", który został zapoczątkowany we wrześniu 2021 r. w powiecie świeckim.

(czytaj więcej)
26 października 2021 2

Patrycja Michalik podwójną laureatką. Przyznano „BohaterONy”

Patrycja Michalik, nauczycielka jednej z nakielskich szkół, wzięła udział w# tegorocznej edycji konkursu o skali ogólnopolskiej „BohaterON - Włącz historię! Przywracamy pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego”. Jak się okazuje, została podwójną laureatką.

(czytaj więcej)
26 października 2021 1

Przebudowa dróg gminnych i budowa boiska. Pieniądze trafią na inwestycje

25 października 2021 r. Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki ogłosił# listę inwestycji samorządowych zakwalifikowanych do dofinansowania w ramach Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

(czytaj więcej)
26 października 2021 0

Sesja pełna emocji i dyskusji. Poruszono temat uchodźców i cen nawozów

Sejmik województwa przyjął wczoraj (25 października) stanowisko o# przystąpieniu regionu do Deklaracji Weneckiej, której sygnatariuszami są (w liczbie 200) samorządy miejskie i regionalne na całym świecie, respektujące zasadę zrównoważonego rozwoju w dziedzinie szeroko rozumianej polityki społecznej i prorodzinnej. Podpisy pod deklaracją złożyli w trakcie posiedzenia marszałek Piotr Całbecki i przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska.

(czytaj więcej)
26 października 2021 3

Mniej bezrobotnych w urzędach pracy. Potwierdzają to dane GUS i ministerstwa

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w# końcu września br. 5,6 proc. – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego, co potwierdza szacunki Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W ubiegłym miesiącu w urzędach pracy zarejestrowanych było 934,7 tys. osób bezrobotnych a więc o 8,7% mniej niż rok wcześniej.

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Wojewódzki zjazd PSL. Mieszkańcy powiatu zjechali się do Brodnicy

Trwa kampania sprawozdawczo-wyborcza w# Polskim Stronnictwie Ludowym. Zgodnie ze statutem odbyły się już zjazdy gminne, w Wieszkach (Nakło), Szubinie, Szczepicach (Kcynia), Dębowie (Sadki) i Kaźmierzewie (Mrocza) oraz powiatowy w Sadkach.

(czytaj więcej)
25 października 2021 31

Ponad 1,2 mld złotych dla regionu. Jakie inwestycje zrealizują gminy z powiatu?

Kolejne rządowe środki trafią do# naszego regionu! Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład. Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma 1 259 497 111,70 zł bezzwrotnego dofinansowania. Rządowe środki na inwestycje zmieniają oblicze naszej miejscowości – sprawdź, w co zainwestujemy otrzymane fundusze!

(czytaj więcej)
25 października 2021 0

Kolejne spotkanie z cyklu „Z wizytą u sąsiadki”. Tym razem w Drążnie

23 października br w świetlicy wiejskiej w Drążnie odbyło się# kolejne spotkanie z cyklu „Z wizytą u sąsiadki” pn. „Dynia, cukinia i kabaczek to Drążeński przysmaczek”. Cykl spotkań został stworzony z myślą o integracji lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

(czytaj więcej)
25 października 2021 2

Zebranie "Droga Ekspresowa S10". Uczestniczyli w nim przedstawiciele powiatu

22 października na terenie gminy Płońsk odbyło się# walne zebranie stowarzyszenia "Droga Ekspresowa S10" w którym uczestniczył Wójt Gminy Płońsk Aleksander Jarosławki, członkowie stowarzyszenia oraz włodarze jednostek samorządu terytorialnego, przez tereny których przechodzi obecna trasa krajowa nr 10 lub planowany jest bieg nowej S10.

(czytaj więcej)
0

Gęsina na talerzu. Narodowe Święto Niepodległości

Listopad nieodłącznie wiąże się z dumnym celebrowaniem# Narodowego Święta Niepodległości. W naszym województwie udało się zbudować tradycję oficjalnych obchodów w połączeniu z rodzinnymi spotkaniami przy stole i serwowaną na nich gęsiną jako głównym daniem. Rozpoczynamy kampanię ,,Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina”.

(czytaj więcej)
0

Dziecko nie chce iść do szkoły. Co powinno zaniepokoić rodziców?

Problem odmowy przez dziecko pójścia do szkoły zazwyczaj nie pojawia się# 1 września. Dochodzi do tego najczęściej kilka tygodni później. Dla ustalenia prawidłowej diagnozy zachowania dziecka bardzo ważne są zarówno moment jego pełnej odmowy chodzenia do szkoły, jak i rozwój całej historii.

(czytaj więcej)
0

Pozytywne strony pandemii? Zaległości finansowe młodych znacznie mniejsze

Koronawirus, lockdowny i zdalna nauka podleczyły# finanse 18-24 latków. Jak wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK, w czasie pandemii to właśnie zaległości młodych ubyło w największym stopniu na tle wszystkich grup wiekowych. Spadły o niemal 200 mln zł do 1 mld zł. Liczba niesolidnych dłużników zmniejszyła się o ponad 26 tys. osób. Pytanie, co dalej, czy uda się utrzymać ten trend biorąc pod uwagę, że życie wraca do względnej normy, a studia nie będą tak jak wcześniej niemal w pełni zdalne?

(czytaj więcej)
0

Psychiatrzy są zaniepokojeni kondycją Polaków. Wpływ na to miała pandemia?

W tegoroczną jesień wchodzimy z# kiepskim samopoczuciem. Psychiatrzy podkreślają, że coraz więcej osób zwraca się do nich po pomoc - przychodzą ze stanami lękowymi, zaburzeniami depresyjnymi i szeregiem powikłań psychiatryczno-neurologicznych po przebyciu COVID-u.

(czytaj więcej)