Dziś mamy 24 maja 2024, piątek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

23 maja 2024 0

Liturgiczne wspomnie św. Rity. Uroczysta msza święta

„Rita jest jednocześnie tą wspominaną przez# Pismo Święte „dzielną kobietą” i „rozsądną panną”, która we wszystkich rolach życia wskazuje, że autentyczna droga do świętości polega na wiernym pójściu za Chrystusem aż po krzyż” – powiedział abp Stanisław Gądecki.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 1

Dodatki dla pracowników pomocy społecznej. Zmiany od 1 lipca

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje ustaw umożliwiających #wprowadzenie programów, które pozwolą na wypłatę już od 1 lipca br. dodatków w wysokości 1000 zł brutto pracownikom pomocy społecznej, pieczy zastępczej, a także instytucji opieki nad najmłodszymi dziećmi.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 0

Zadbaj o bezpieczeństwo w czasie burzy. Jak należy postępować?

O burzy mówimy wtedy, gdy następuje jedno lub kilka nagłych# wyładowań atmosferycznych (piorunów). Wyładowania występują zarówno pomiędzy chmurami jak i między chmurą a ziemią. Zwykle burzy towarzyszą intensywne opady deszczu często z gradobiciem oraz porywisty wiatr. Czym jest piorun lub inaczej błyskawica? Mówiąc najprościej to wyładowania elektryczne o bardzo dużym natężeniu. W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 6

Zmiany w planach nauczania od września. Podpisano rozporządzenie

Obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy w ramach #godzin wychowawczych, rezygnacja z przedmiotu historia i teraźniejszość dla uczniów, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych – to najważniejsze zmiany, jakie wprowadza podpisane 20 maja br. przez Ministra Edukacji rozporządzenie w sprawie ramowych planów nauczania. Rozporządzenie wchodzi w życie 1 września 2024 r.

(czytaj więcej)
22 maja 2024 8

Ponad 37 tys. zł emerytury. Zakończyła karierę zawodową w wieku 81 lat

Nie każdy po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego# od razu przechodzi na emeryturę. Część osób odkłada ten moment, licząc na wyższe świadczenie. Tak zrobiła emerytka z Bydgoszczy, która zdecydowała się skorzystać ze świadczenia po przepracowaniu 61 lat, kończąc karierę zawodową w wieku 81 lat. Dziś otrzymuje najwyższą w Polsce przyznaną kobiecie emeryturę w wysokości 37,4 tys. zł brutto.

(czytaj więcej)
21 maja 2024 1

Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka. Uroczystosć odbyła się we Włocławku

21 maja we Włocławku odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka# połączone ze 150. rocznicą utworzenia straży ogniowej we Włocławku. Podczas uroczystego apelu wicemarszałek Aneta Jędrzejewska i radny województwa Sławomir Kopyść uhonorowali włocławską drużynę medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

(czytaj więcej)
21 maja 2024 1

150 zł za niewykorzystany voucher. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie

Wziąłeś udział w promocji „Magia rabatów”, żeby taniej kupić #świąteczne prezenty? Nie wiedziałeś, że bonusowy voucher obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów? Prezes UOKiK wydał decyzję zobowiązującą dotyczącą Jeronimo Martins Polska. 150 zł – tyle otrzymają konsumenci. Sprawdź, czy dotyczy to również ciebie.

(czytaj więcej)
20 maja 2024 1

Delegacja województwa pod Monte Cassino. Oficjalne obchody rocznicowe

Oficjalna delegacja województwa pod przewodnictwem# marszałka Piotra Całbeckiego wzięła w sobotę (18 maja) udział w głównych oficjalnych uroczystościach związanych z obchodami 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

(czytaj więcej)
20 maja 2024 0

Współpraca uczelni i diecezji. Podpisano list intencyjny

20 maja 2024 roku odbyło się spotkanie #ks. bpa Krzysztofa Włodarczyka – Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej z Rektorem Politechniki Bydgoskiej – prof. dr. hab. inż. Markiem Adamskim. Obecni byli również Dziekan Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska dr hab. inż. Maciej Dutkiewicz, prof. PBŚ oraz ks. prałat Przemysław Książek – Ekonom Diecezji Bydgoskiej.

(czytaj więcej)
20 maja 2024 2

Wdrażanie modułowych e-podręczników. Kompleksowe szkolenie dla nauczycieli

Ośrodek Rozwoju Edukacji ogłosił #konkurs „Wybór szkoły podstawowej do pilotażu wdrażania Modułowych E-Podręczników" skierowany do szkół podstawowych, które zostaną wybrane do pilotażu wdrażania modułowych e-podręczników. W ramach pilotażu nauczyciele otrzymają kompleksowe wsparcie merytoryczne i możliwość pracy z nowoczesnymi narzędziami dydaktycznymi.

(czytaj więcej)
20 maja 2024 1

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej. Dziś mija termin

Poniedziałek, 20 maja, to ostatni dzień na złożenie rocznego rozliczenia# składki zdrowotnej za 2023 rok. Rozliczenie to trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2024 r. - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

(czytaj więcej)
19 maja 2024 0

"Wsparciem jest pomoc duchowa". Homilia biskupa w centrum onkologii

„Przed Duchem Świętym można się wyżalić, wypłakać i szukać pocieszenia” #– mówił bp Krzysztof Włodarczyk podczas Mszy św. z okazji 30. rocznicy istnienia Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
19 maja 2024 1

Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Apel o rozwagę i ostrożność

Zagrożenie pożarowe w lasach osiągnęło poziom# alarmowy, a ekstremalne warunki pogodowe tylko pogłębiają ten stan. Gwałtowny wzrost temperatury, niskie opady i mocny wiatr, bezpośrednio przekładają się na panujące aktualnie zagrożenie pożarowe.

(czytaj więcej)
18 maja 2024 0

Dzień dorosłej służby liturgicznej. Diecezjalne obchody

„Jezus chciał Kościoła dającego# z siebie sto procent” – mówił w Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk podczas diecezjalnych obchodów dnia dorosłej służby liturgicznej.

(czytaj więcej)
18 maja 2024 0

Korytarz życia. Niedopuszczalne jest jechanie nim pod prąd

Od grudnia 2019 r. obowiązują przepisy dotyczące# korytarza życia na drogach. Większość kierowców potrafi się do nich zastosować. Niestety, czasem słyszymy o wykorzystywaniu korytarza życia do jazdy pod prąd, by uwolnić się z zatoru. To niedopuszczalne! To ogromne zagrożenie nie tylko dla poszkodowanych w wypadku, ale również dla pozostałych uczestników ruchu.

(czytaj więcej)
17 maja 2024 0

Obowiązkowy KSeF. Wdrożenie w późniejszym terminie

Sejm przyjął ustawę przesuwającą termin wdrożenia obowiązkowego KSeF# do 1 lutego 2026 r. W kolejnym etapie procesu legislacyjnego Ministerstwo Finansów zaproponuje dwuetapowe wprowadzenie obowiązku. To oznacza, że proces wystawiania faktur z punktu widzenia przedsiębiorców nie ulega na razie zmianie. Już teraz przedsiębiorcy – szczególnie mniejsi – w lokalnych urzędach skarbowych mogą zapoznawać się z funkcjonalnościami darmowych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów.

(czytaj więcej)
17 maja 2024 3

Emeryci i renciści chętnie zakładają konta bankowe. Wygodna forma wypłaty

Emerytura czy renta przekazywana na konto bankowe #to bardzo bezpieczna i wygodna forma wypłaty. Dostrzega to coraz więcej świadczeniobiorców ZUS-u, szczególnie tych nowych. Tylko w I kw. 2024 r. wskaźnik ubankowienia dla nowo przyznanych świadczeń przekroczył 85 proc.

(czytaj więcej)
16 maja 2024 1

43 lata rolniczej Solidarności. Uroczyste obchody

12 maja przypadała 43. rocznica zarejestrowania# Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność. W rocznicowych obchodach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki.

(czytaj więcej)
16 maja 2024 0

Świadczenia z pomocy społecznej. Zmiany kwot kryteriów dochodowych

Rada Ministrów przyjęła propozycję zmiany kwot kryteriów dochodowych# uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r., przedłożoną przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, Ministrę Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

(czytaj więcej)
16 maja 2024 0

Zagrożenie pożarowe w lasach. Ściółka jest bardzo sucha

Na terenie całego kraju obowiązuje średnie oraz duże zagrożenie# pożarowe w lasach, co oznacza, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar!

(czytaj więcej)
15 maja 2024 1

Gdzie przekazać część składki emerytalnej? Potrzebne oświadczenie

Do końca lipca osoby urodzone po# 1968 roku mogą zmienić decyzję dotyczącą przekazywania części składki emerytalnej na drugi filar. Zgodnie z ich dyspozycją może ona trafiać do otwartego funduszu emerytalnego i ZUS-u albo tylko do ZUS-u. Pisemne oświadczenie w tej sprawie można złożyć w ZUS-ie osobiście, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną przez PUE ZUS.

(czytaj więcej)
15 maja 2024 1

Jubileusz Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Symbol nadziei i opieki

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Michał Sztybel wziął udział #w obchodach 30-lecia Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
15 maja 2024 1

"Zdrowe i bezpieczne wakacje bez używek". Konferencja dla uczniów

Przygotowując się do zbliżających wakacji #Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Bydgoszczy Wojciech Koper zaprasza na konferencję "Zdrowe i bezpieczne wakacje bez używek" wraz z partnerskim uczestnictwem Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bydgoszczy.

(czytaj więcej)
14 maja 2024 0

Rodzinny kapitał opiekuńczy. Można jeszcze składać wnioski

Rodzice mogą otrzymać do 12 tys. zł na #drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca. Wystarczy tylko złożyć wniosek.

(czytaj więcej)
10 maja 2024 2

Nieprawidłowości w 16 przesyłkach pasz. Zapleśnienie śruty i zła dokumentacja

W dniach 13 kwietnia - 6 maja 2024 r. stwierdzono nieprawidłowości #w 16 przesyłkach pasz pochodzenia roślinnego z Ukrainy, co stanowi 3,2 % kontrolowanych przesyłek pasz tego rodzaju z Ukrainy.

(czytaj więcej)
0

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia rotacyjne. Żołnierze Wojska Polskiego w Kowalewku

W miniony weekend tereny Nadleśnictwa Szubin oraz obiekty #OSP JRS Kowalewko zostały zdominowane przez żołnierzy Wojska Polskiego, którzy realizują szkolenia rotacyjne.

(czytaj więcej)
0

Trzecia edycja kampanii "Lowe Krowe". Promocja zdrowych nawyków

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji kampanii# "Lowe Krowe"!

(czytaj więcej)
0

Święto polskiej żywności. Prezentacje krajowych produktów

26 maja w otoczeniu zielonego #Służewca, na gości w każdym wieku, czekać będzie oprócz znakomitego jedzenia, mnóstwo dodatkowych atrakcji. Każdego roku Piknik Poznaj Dobrą Żywność to święto polskiej żywności.

(czytaj więcej)