Dziś mamy 18 maja 2022, środa, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

17 maja 2022 0

Na poprawę bezpieczeństwa pracy. W czerwcu rusza nowa edycja konkursu

Już od 6 czerwca płatnicy składek mogą ubiegać się o# dofinansowanie projektów poprawiających bezpieczeństwo pracy. Łącznie na ten cel przeznaczono 90 mln zł.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Tak oszuści wyłudzają pieniądze. Zachowajmy czujność!

Oszuści działający w Internecie wymyślają# nowe metody wyłudzania pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Działają jako pracownicy banku, którzy dzwonią z prośbą o zainstalowanie aplikacji antywirusowej. Zachowajmy czujność i nie dajmy się oszukać!

(czytaj więcej)
14 maja 2022 0

Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zadłużenia w urzędzie skarbowym

Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami w# sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym.

(czytaj więcej)
13 maja 2022 0

Dorabiałeś do świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego? Rozlicz się z ZUS

Co roku do końca maja osoby, które dorabiają do# świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, muszą poinformować ZUS o swoich przychodach za dany rok rozliczeniowy. W tym roku jest to okres od 1 marca 2021 r. do 28 lutego 2022 r.

(czytaj więcej)
11 maja 2022 0

ZUS: Tylko do końca września można płacić bonem turystycznym

W województwie kujawsko-pomorskim, choć# wielu rodziców bon aktywowało, to jednak nie do końca z niego skorzystało. Do wykorzystania, choćby częściowego pozostało jeszcze w bonach ponad 77 mln zł. Płacić nim można tylko do końca września.

(czytaj więcej)
11 maja 2022 0

E-Recepta w aplikacji mObywatel. Jak z niej korzystać?

Aplikację mObywatel posiada już# ponad 7,5 miliona Polaków. A ile osób wykorzystuje ją do zrealizowania wystawionych prze lekarza recept? Każdy, kto zainstalował ją w swoim telefonie ma taką możliwość. Przy jej pomocy możemy pobrać, przeglądać i zrealizować wystawione recepty przez naszego lekarza.

(czytaj więcej)
10 maja 2022 0

Zakupy w internecie to już codzienność. Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Apelujemy o zachowanie ostrożności podczas# zakupów w Internecie. Niestety pomysłowość i chciwość przestępców "nie zna granic".

(czytaj więcej)
09 maja 2022 9

Dopłaty do zakupu telewizora lub dekodera w trudnej sytuacji materialnej

Od początku marca w ramach rządowego programu można# składać wnioski o dofinansowanie do zakupu dekodera lub telewizora, w związku z nowym standardem nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Polacy złożyli już ponad 140 tys. wniosków.

(czytaj więcej)
09 maja 2022 5

Kiedy warto przejść na emeryturę? ZUS podpowiada

Jeśli planujesz przejść na emeryturę w maju lub# w czerwcu, lepiej poczekaj z tym do lipca. Podobnie jak w ubiegłym roku, lipiec będzie korzystniejszym miesiącem, aby przejść na emeryturę. Związane jest to z waloryzacją roczną i kwartalną.

(czytaj więcej)
06 maja 2022 0

Renta rodzinna. Ile uczeń i student może do niej dorobić?

Uczniowie i studenci mogą dorabiać do renty rodzinnej, którą# otrzymują z ZUS-u, ale muszą uważać, by dodatkowe zarobki nie spowodowały, że ZUS zmniejszy, czy zawiesi wypłacane świadczenie.

(czytaj więcej)
06 maja 2022 2

Bakterie Salmonelli w roladkach. Nie należy spożywać produktu!

W wyniku badań urzędowych Państwowej Inspekcji Sanitarnej w# jednej partii roladek devolay z kurczaka z nadzieniem o smaku maślano-czosnkowym wykryto bakterie Salmonella. Spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

(czytaj więcej)
05 maja 2022 0

PUE ZUS ma już 10 lat. Z platformy korzysta ponad 10 mln użytkowników

Platforma Usług Elektronicznych ZUS, z której korzysta już ponad# 10 mln użytkowników, wystartowała blisko 10 lat temu. Dziś to jeden z największych i najbardziej zaawansowanych technologicznie e-urzędów. Swój profil na PUE ZUS mają zarówno przedsiębiorcy, lekarze, osoby pracujące, jak i emeryci czy renciści.

(czytaj więcej)
30 kwietnia 2022 1

Pamiętaj! 2 maja to ostatni dzień na zeznanie PIT

Do 2 maja 2022 r. trzeba złożyć zeznania podatkowe PIT za# 2021 r. Można to zrobić przez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub w formie papierowej. Podatnicy złożyli już rekordową liczbę ok. 5,9 mln zeznań w usłudze Twój e-PIT. Do 2 maja można zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w tej usłudze. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38.

(czytaj więcej)
29 kwietnia 2022 0

Uwaga na fałszywe wiadomości. To próba wyłudzenia danych!

Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do# podatników żadnych wiadomości ws. zwrotu podatku. Nadpłatę bądź niedopłatę wynikającą z rozliczenia rocznego można sprawdzić w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl lub w urzędzie skarbowym.

(czytaj więcej)
28 kwietnia 2022 0

Majowy weekend z bonem turystycznym. Dobra okazja, aby go wykorzystać

Zbliżający się majowy, długi weekend to kolejna okazja, by zapłacić bonem# turystycznym za wypoczynek z dziećmi. Płacić nim można tylko do końca września.

(czytaj więcej)
28 kwietnia 2022 0

Emerycie! Wkrótce otrzymasz w jednej kopercie dwie ważne decyzje z ZUS

ZUS rozpoczął wysyłkę dwóch ważnych decyzji dla emerytów#, decyzji waloryzacyjnej i o przyznaniu tzw. „trzynastki”. Akcja zakończy się w drugiej połowie maja tego roku.

(czytaj więcej)
25 kwietnia 2022 0

Rodzinny kapitał opiekuńczy na dzieci z Ukrainy. Można składać wnioski

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) będzie przyznawał i# wypłacał Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi. Specjalny wniosek o RKO w języku ukraińskim (formularz RKO-U) można już składać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

(czytaj więcej)
20 kwietnia 2022 1

Co zrobić, aby zachować ciągłość wypłat 500 plus? ZUS podpowiada

Rodzice, którzy chcą zachować ciągłość wypłaty# świadczenia 500 plus, powinni do 30 kwietnia złożyć wniosek o dalszą wypłatę świadczenia na nowy okres.

(czytaj więcej)
19 kwietnia 2022 2

Czwarta dawka dla seniorów. Zobacz, jak można umówić się na szczepienie

Od 20 kwietnia osoby w wieku 80+ mogą przyjąć# drugą dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19.

(czytaj więcej)
19 kwietnia 2022 0

Bezpieczna wiosna na rowerze, rolkach i hulajnodze. O tym nie można zapomnieć!

Sezon wiosenno-letni, to czas jazdy na rowerze, rolkach i# hulajnodze. Z takiej formy rekreacji korzystają dzieci, młodzież oraz dorośli. Nie wszyscy jednak pamiętają o podstawowym wyposażeniu sprzętu oraz jego odpowiednim użytkowaniu. Ogromną rolę w bezpiecznym poruszaniu się odgrywa znajomość przepisów ruchu drogowego. Każdy, kto jeździ, na rolkach, czy hulajnodze powinien o tym wiedzieć. Okazuje się, że błędy w zachowaniu leżą niekiedy po stronie dorosłych. To właśnie oni mają być wzorem do naśladowania dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

(czytaj więcej)
18 kwietnia 2022 3

Dzisiaj śmigus-dyngus. Apelujemy o rozsądek podczas kultywowania tradycji

Śmigus-dyngus, potocznie zwany Lanym Poniedziałkiem jest niewątpliwe# tradycją kultywowaną w Polsce od pokoleń. To nierozłączny aspekt Świąt Wielkanocnych, a wiele osób tego dnia ma świetną zabawę. Wzajemne oblewanie się wodą w Poniedziałek Wielkanocny wywodzi się jeszcze z praktyk słowiańskich. Słowianie oblewali się zimną wodą celebrując w ten sposób radość po odejściu zimy oraz przebudzeniu się wiosny.

(czytaj więcej)
17 kwietnia 2022 0

Wielkanoc w innych krajach. Co kraj, to obyczaj

W naszej kulturze Wielkanoc to bardzo ważne święto, z którym wiążą się określone symbole i ludowe zwyczaje. Każdy kraj ma jednak swój sposób na świętowanie. Sprawdziliśmy wielkanocne zwyczaje w innych krajach.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 2

Ból zęba, gorączka, oparzenie? Zobacz, gdzie szukać pomocy podczas świąt!

Przed nami okres świąteczny. Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina#, gdzie szukać pomocy medycznej podczas zbliżających się Świąt Wielkanocnych.

(czytaj więcej)
16 kwietnia 2022 6

Zbliża się zmiana nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej

25 kwietnia w województwie kujawsko-pomorskim, a także# zachodniopomorskim, pomorskim i wielkopolskim nastąpi zmiana sposobu nadawania darmowej naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T na DVB-T2/HEVC. W przypadku, gdy nasz odbiornik nie jest przystosowany do nowego standardu, możemy skorzystać z rządowego dofinansowania.

(czytaj więcej)
11 kwietnia 2022 1

Od kwietnia wyższe kwoty jednorazowego odszkodowania z ZUS-u

Najpopularniejszym świadczeniem wypadkowym jest# jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jego wysokość zmienia się co roku i jest uzależniona od procentowego uszczerbku na zdrowiu orzeczonego przez Lekarza Orzecznika lub Komisję Lekarską ZUS.

(czytaj więcej)
11 kwietnia 2022 0

Aby przedświąteczne zakupy były bezpieczne. Mamy kilka wskazówek

Święta Wielkanocne coraz bliżej. Dla wielu z nas to czas wyjątkowego# zamieszania, czas zakupów, wyjazdów z domu, świątecznej krzątaniny. Niestety w czasie tej ogromnej przedświątecznej gorączki często zapominamy o ostrożności i zdrowym rozsądku.

(czytaj więcej)
08 kwietnia 2022 0

Wnioski o świadczenie Rodzina 500+ najlepiej złożyć do 30 kwietnia

Od lutego rodzice i opiekunowie zgłosili już 4,7 mln dzieci do# programu Rodzina 500+ w nowym okresie świadczeniowym. Aby zachować ciągłość wypłaty świadczeń, wniosek należy złożyć do 30 kwietnia.

(czytaj więcej)
06 kwietnia 2022 0

Twój e-PIT. Rozlicz podatek i skorzystaj z przysługujących ulg

Twój e-PIT to najprostszy sposób na rozliczenie podatku za# 2021 rok. Podatnicy złożyli już ponad 4 mln deklaracji za pomocą tej usługi. Rozliczając podatek za pomocą Twój e-PIT można skorzystać z przysługujących ulg podatkowych. Najpopularniejsza, ulga na dzieci, jest wpisana automatycznie. Pozostałe ulgi można samemu wskazać podczas rozliczenia w systemie.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)