Dziś mamy 7 października 2022, piątek, imieniny obchodzą:

Warto wiedzieć

05 października 2022 1

Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Bezpłatny numer telefonu

Pod bezpłatnym numerem telefonu 800 154 030 działa # Kujawsko-Pomorska Niebieska Linia. Z konsultantami prawnymi i psychologami można się spotkać osobiście w Toruniu lub skorzystać z porad prawnych udzielanych w wyznaczonych dniach, podczas comiesięcznych dyżurów w sześciu innych miastach naszego regionu.

(czytaj więcej)
04 października 2022 8

Sezon grzewczy ruszył. Nie zapomnij zlecić kontroli

Na podstawie # art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz. U. 2022 poz. 1692, z późn. zm.) informuję, że na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia co najmniej raz w roku kontroli stanu technicznego użytkowanego obiektu budowlanego. Dotyczy to także stanu instalacji gazowych oraz przewodów kominowych: dymowych, spalinowych i wentylacyjnych (art. 62 ust.1 pkt 1 ustawy - Prawo budowlane).

(czytaj więcej)
04 października 2022 0

Służba "na czterech łapach". W ZK Potulice pracują dwa psy

W potulickiej jednostce penitencjarnej służbę „na czterech łapach” pełnią # dwa psy – CAR i NARGO. 4 października obchodzony jest Światowy Dzień Zwierząt – zatem przyglądamy się bliżej służbie naszych czworonogów.

(czytaj więcej)
04 października 2022 7

ZUS wysyła listy. Ponad 7 milionów przesyłek

ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji o przyznaniu dodatkowego # rocznego świadczenia pieniężnego. Wkrótce list trafi do każdego, kto otrzymał 14 emeryturę.

(czytaj więcej)
03 października 2022 0

ZUS uruchamia specjalne dyżury dla nauczycieli. Pierwszy już dzisiaj

W każdy poniedziałek października # nauczyciele, a także dyrektorzy szkół mogą skorzystać z dedykowanego dla nich dyżuru telefonicznego.

(czytaj więcej)
02 października 2022 7

Bezrobocie na razie bez zmian. Jesienią zacznie wzrastać

Tak jak w miesiącu poprzednim, stopa bezrobocia w # Polsce w sierpniu br. wyniosła 2,6 proc. – informuje Eurostat. Tym samym Polska ponownie znalazła się na drugim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej z najniższym bezrobociem. Pierwsze ponownie są Czechy z wynikiem 2,4 proc., a podium zamyka Malta (2,9) – wyprzedzając Niemcy.

(czytaj więcej)
30 września 2022 3

Bon turystyczny ważny o pół roku dłużej. Dobra wiadomość dla rodziców

Dobra wiadomość dla rodziców, którzy jeszcze nie wykorzystali #bonu turystycznego. Jego ważność została przedłużona do 31 marca 2023 roku. Mogą więc z niego skorzystać jesienią czy zimą, płacąc za weekendowe wyjazdy z dzieckiem lub ferie zimowe w kraju.

(czytaj więcej)
30 września 2022 12

Inwestycja gazowa zrealizowana. Otwarcie gazociągu Baltic Pipe

- To nie jest przypadek, że w tym roku ukończyliśmy # tyle inwestycji gazowych. Od dawna wiedzieliśmy, że współpraca ze Wschodem wymaga pilnej rewizji – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej poświęconej uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe. Wydarzenie miało miejsce 27 września 2022 r. w Goleniowie.

(czytaj więcej)
27 września 2022 0

Renta rodzinna. Ostatnie dni na złożenie dokumentów

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy # pobierają rentę rodzinną muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Dla studentów termin ten upływa z końcem października.

(czytaj więcej)
27 września 2022 9

Ochrona odbiorców energii elektrycznej. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o # szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, przedłożony przez ministra klimatu i środowiska.

(czytaj więcej)
24 września 2022 0

Zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach. Bez wizyty w urzędzie skarbowym

W e-Urzędzie Skarbowym można złożyć wniosek i bezpłatnie #otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach (ZAS-W). Warunkiem skorzystania z usługi jest udzielenie zgody na doręczenie elektroniczne. Zaświadczenie jest wystawiane jako dokument elektroniczny i doręczane na konto podatnika w e-US.

(czytaj więcej)
21 września 2022 5

Nowy taryfikator puntów karnych. Łatwiej stracić prawko

W połowie września zaczął obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych#. Kary będą jeszcze bardziej surowe. Rządzący nie mają litości dla kierowców łamiących przepisy. Czy dzięki temu na drogach będzie bezpieczniej?

(czytaj więcej)
20 września 2022 1

ZUS zakończył wypłaty tzw. czternastek. Łącznie wypłacono 1,5 mld zł

20 września ostatnia transza czternastek trafiła do emerytów #i rencistów. Dodatkowe świadczenie tego dnia otrzymało 1,3 mln osób na łączną kwotę 1,5 mld złotych.

(czytaj więcej)
20 września 2022 2

Kierowco - patrz, gdzie jedziesz. Więcej tablic przy drogach

Kierowcy wiedzą, jak należy rozumieć treść tablic # STOP Zły kierunek. Są również zdania, że powinno ich być więcej. To najważniejsze wyniki przeprowadzonej przez GDDKiA ankiety dotyczącej rozpoznawalności nowych tablic. Ich zadaniem jest ostrzeżenie kierowców przed możliwością wjazdu pod prąd na drogę szybkiego ruchu.

(czytaj więcej)
18 września 2022 16

Ochrona przed gwałtownymi wzrostami cen energii. Czym jest tarcza solidarnościowa?

- Tarcza Solidarnościowa ma chronić# przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. To plan dla polskich rodzin – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 września 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

(czytaj więcej)
15 września 2022 1

Pieniądze na szkolną wyprawkę. Większość osób już złożyła wnioski

Większość rodziców już zawnioskowała # o świadczenie 300 plus z programu „Dobry Start”. ZUS przypomina, że termin na przekazanie dokumentów upływa 30 listopada. Wnioski przyjmowane są wyłącznie elektronicznie.

(czytaj więcej)
14 września 2022 18

Emeryci mają powody do radości. Jutro wypłata "czternastek"

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na # 15 września, mają powody do zadowolenia. Otrzymają czternastą emeryturę już jutro. Natomiast osoby, których termin płatności emerytury czy renty przypada na 20 września- w przyszłym tygodniu.

(czytaj więcej)
13 września 2022 0

Najniższe od trzech dekad. Liczba bezrobotnych wciąż spada

W sierpniu stopa bezrobocia rejestrowanego osiągnęła poziom # 4,9 proc. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. W porównaniu do poprzedniego miesiąca liczba bezrobotnych w sierpniu br. spadła o 2,1 tys. osób.

(czytaj więcej)
13 września 2022 2

Sto biogramów, sto żyć. Rozmowa z ks. dr. Michałem Damazynem

Rozmowa z ks. dr. Michałem Damazynem z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja # Kopernika, autorem pierwszego tomu „Dykcjonarza Kujawsko-Pomorskiego” z biogramami zasłużonych działaczy opozycji antykomunistycznej i ruchu Solidarności.

(czytaj więcej)
13 września 2022 4

"Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!" Ważna kampania przed sezonem grzewczym

W tym roku, wzorem lat ubiegłych Międzywojewódzki # Cech Kominiarzy organizuje kampanię społeczną pn." Sadza płonie. Czad zabija. Żyj!".

(czytaj więcej)
07 września 2022 4

ZUS wypłacił kolejne czternastki. Przypominamy nie trzeba składać żadnych wniosków

5 i 6 września kolejni seniorzy otrzymali czternastki z ZUS. W regionie w tych dniach dodatkowe świadczenie otrzymało ponad 50 tys. emerytów i rencistów na łączną kwotę 62,3 mln zł. Następne czternastki ZUS wypłaci 10, 15 i 20 września.

(czytaj więcej)
06 września 2022 0

Dofinansowanie do zakupu podręczników. Niedługo upływa termin składania wniosków

Uczniowie niepełnosprawni mogą składać wnioski na #dofinansowanie do zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych. Wnioski składa się w szkole, do której uczeń uczęszcza w roku szkolnym 2022/2023.

(czytaj więcej)
05 września 2022 1

Nabór wniosków o 300 plus. Jakie błędy popełniają rodzice?

Większość rodziców i opiekunów złożyła już wniosek o świadczenie 300 plus z programu „Dobry # Start”. Na ich konta trafiło już ponad miliard złotych. W województwie kujawsko-pomorskim w ramach programu ZUS wypłacił 59,8 mln zł.

(czytaj więcej)
02 września 2022 0

Nowe usługi e-US. Ułatwienie dla mocodawców i pełnomocników

W e-Urzędzie Skarbowym można już złożyć UPL-1, czyli pełnomocnictwo do podpisywania elektronicznych deklaracji podatkowych.

(czytaj więcej)
02 września 2022 0

Mickiewicz, Słowacki i inni. Świętujemy Rok Romantyzmu Polskiego

Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Uzasadnieniem tej decyzji było # zachowanie pamięci o „najważniejszych znakach określających narodową tożsamość i przypomnienie o duchowym depozycie, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele.

(czytaj więcej)
01 września 2022 1

Załatw sprawy urzędowe nie wychodząc z domu. E-wizyta w ZUS

Sprawy urzędowe w ZUS można załatwić online, bez wychodzenia z domu. Wystarczy umówić się # na e-wizytę. W województwie kujawsko-pomorskim ponad 11 tys. e-wizyt już za nami.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2022 1

Bezpieczna droga do szkoły. Nie każdy pierwszoklasista może chodzić sam

Już jutro zaczyna się nowy rok szkolny. Szkoły ponownie #zapełnią się dziećmi, które wypoczęte i pełne zapału rozpoczynają nowy rok szkolny. W pierwsze dni nauki szkolnej, w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” w rejonach szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych będzie zdecydowanie więcej policjantów, którzy będą dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas drogi do i ze szkoły.

(czytaj więcej)
31 sierpnia 2022 0

Metropolitalna Karta Uczniowska. Uprawnia do zniżki na bilety MZK

Rok temu Gmina Mrocza podpisała umowę dotyczącą #warunków udzielenia Miastu Bydgoszcz dotacji przez Gminę Mrocza na pokrycie kosztów korzystania przez mieszkańców Gminy z niektórych ulg w środkach publicznego transportu zbiorowego Bydgoszczy. Na podstawie tej umowy uczniowie z Gminy Mrocza mogą korzystać z ulg w komunikacji miejskiej.

(czytaj więcej)
0

„Toksyczna agentura”. Bezpieka i jej tajni współpracownicy

Kolejna książka doktora Adama Węsierskiego pt. #„Toksyczna agentura”, t. 3, Toruń 2022, która prezentuje ponad 200 biogramów TW komunistycznego aparatu bezpieczeństwa oraz ich szkodliwość.

(czytaj więcej)
0

Potrzeby psa i kota. Czyli szczęśliwy pupil nie tylko od święta

Światowy Dzień Zwierząt obchodzony jest co roku 4 października#. Data ta stała się międzynarodowym świętem praw i dobrostanu zwierząt. Jako opiekunowie czworonożnych pupili chcemy zapewnić im szczęście i zdrowie. Jak to zrobić? Wystarczy każdego dnia zadbać o zaspokojenie potrzeb behawioralnych naszego psa i kota. A z okazji ich święta celebrujmy wspólny czas podczas spaceru, zabawy lub częstując ulubieńca zdrowym smakołykiem.

(czytaj więcej)
0

1 października. Jak ucztować w Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu?

Analitycy z Polskiego Instytutu Ekonomicznego zwracają uwagę, że# w Polsce coraz więcej osób ogranicza ilość spożywanego mięsa. Eksperci PIE, powołując się na dane z ankiety Global Consumer Survey z 2021 r., wskazali, że 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami. Według badań przeprowadzonych przez Maczfit, w aglomeracjach miejskich może być nawet 20% wegetarian. Tymczasem jeszcze w 2014 r. CBOS podawał, że wegetarianizm deklaruje zaledwie 1% społeczeństwa. Wzrost jest zatem ogromny, a Międzynarodowy Dzień Wegetarianizmu świętuje coraz więcej osób.

(czytaj więcej)
0

"Bezpieczeństwo energetyczne nie ma ceny". Rozmowa z Jerzym Gawędą

Od kilku miesięcy mówi się o kryzysie energetycznym w Europie. Wysokie #ceny energii, surowców, problem z dostępem do nich jest niezwykle ważny i trudny. O możliwościach jego rozwiązania rozmawiamy z Jerzym Gawędą, radnym Sejmiku Wojewózdtwa Kujawsko-Pomorskiego z klubu radnych PiS.

(czytaj więcej)