Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

fot. freepik
Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.
Spośród około 8,8 mln osób, którym ZUS co miesiąc wypłaca świadczenia emerytalno-rentowe 7 mln otrzymuje te środki w formie przelewu na konto w banku. W lutym br. wskaźnik ubankowienia w kraju wyniósł 79,9 proc., a w regionie 81,5 proc.
Coraz więcej osób decyduje się na otrzymywanie świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w formie bezgotówkowej. W lutym 2020 roku z tej opcji korzystało 72,6 proc. emerytów i rencistów w całym kraju, a w województwie kujawsko-pomorskim odsetek ten wynosił 74,1 proc. Pięć lat później wskaźnik ubankowienia w kraju wzrósł do 79,9 proc., natomiast w regionie osiągnął 81,5 proc. Na Kujawach i Pomorzu, spośród łącznej liczby
472,8 tys. świadczeń wypłacanych przez ZUS, w tym emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, aż 385,2 tys. trafia na konta bankowe - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Wskaźnik ubankowienia osób pobierających emeryturę wynosi obecnie 82,5 proc., co oznacza, że spośród 6,7 mln emerytów aż 5,5 mln otrzymuje swoje wypłaty w formie przelewu.
W województwie kujawsko-pomorskim ZUS co miesiąc wypłaca ponad 347 tys. emerytur, z czego 84,1 proc. jest przekazywanych na rachunki bankowe. Pozostałe 15,9 proc. (55,2 tys.) dostarczają seniorom listonosze w gotówce – dodaje rzeczniczka.
Osoby, które niedawno zaczęły korzystać z świadczeń ZUS, znacznie częściej decydują się na podanie numeru swojego rachunku bankowego w celu przekazywania środków z przyznanego świadczenia. W skali kraju na tę formę wypłaty decyduje się 87,7 proc. klientów, a w naszym regionie – 88,4 proc. Przechodząc na emeryturę i często kończąc aktywność zawodową, młodsze pokolenie emerytów i rencistów wciąż chce korzystać z osobistego rachunku bankowego. Udogodnienia takie jak szybkie i bezpieczne opłacanie rachunków, zakupy przez internet czy płatności kartą sprawiają, że nowi świadczeniobiorcy chcą mieć możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych.
Emerytura przelewem bankowym
Decydując się na otwarcie konta bankowego, warto zwrócić uwagę na dwa kluczowe aspekty: wygodę i bezpieczeństwo. Seniorzy, którzy otrzymują emeryturę lub rentę przelewem,
nie trzymają pieniędzy w domu, co sprawia, że są mniej narażeni na oszustwa i kradzieże. Osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy zapewnia stały i szybki dostęp do środków, co ułatwia wygodne zarządzanie finansami, nawet podczas wyjazdów czy pobytu w sanatorium.
Warto zaznaczyć, że wiele banków obecnie oferuje bezpłatny podstawowy rachunek płatniczy dla seniorów, którzy nie mają konta w żadnym banku.
Emeryci, którzy wciąż otrzymują świadczenia od listonosza, mogą w każdej chwili zdecydować się na przekazywanie wypłat na konto. Wystarczy wypełnić formularz ZUS EZP, czyli wniosek
o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce. Formularz można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać go pocztą. Istnieje również możliwość dokonania takiej zmiany za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Warto pamiętać, że dyspozycję dotyczącą sposobu przekazywania wypłaty można w każdej chwili zmienić.
materiał: Krystyna Michałek regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim
Czytaj również
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)
Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad
Mieszkaniec, w dniu 11-04-2025 12:54:49 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 16-04-2025 15:05:53 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!