Dziś mamy 18 maja 2022, środa, imieniny obchodzą:

Aktualności

17 maja 2022 0

Mjr Piotr Kijewski powołany na dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach

Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen.# Jacek Kitliński powołał mjr. Piotra Kijewskiego na stanowisko Dyrektora Zakładu Karnego w Potulicach.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

„Tylko guziki nieugięte przetrwały…”. Zapraszamy już w czwartek

Muzeum Ziemi Szubińskiej im.# Zenona Erdmanna i Szkoła Podstawowa im. Ziemi Pałuckiej w Królikowie zapraszają na montaż słowno-muzyczny pt. „Tylko guziki nieugięte przetrwały…”. Spotkanie odbędzie się w czwartek, 19 maja 2022 r. , godz. 17.00.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Świetne mecze w wykonaniu młodych piłkarzy. Drużyna z Nakła gospodarzem

Drużyna SF Junior Nakło rocznik 2013 była# w niedzielę, 15 maja, gospodarzem turnieju w ramach rozgrywek Od Pasji do Futbolu.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

„Skrzaty” i „jeżyki” opanowały bibliotekę. Tego dnia nie było nudy

Pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu” jak# co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zorganizowało w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek, czyli program promocji czytelnictwa i bibliotek. W sposób szczególny podkreśla on rolę czytania i bibliotek oraz zwiększa prestiż zawodu bibliotekarza i zainteresowanie książką szerszych kręgów społeczeństwa.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 1

Kujawsko-pomorskie drogi. Ponad tysiąc wykroczeń wobec pieszych

W dniach 13-14 maja 2022 r. kujawsko-pomorscy policjanci# przeprowadzili działania prewencyjno-kontrolne pod nazwą "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego", które ukierunkowane były na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. W związku z tym aktywność policjantów koncentrowała się przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszali przepisy ruchu drogowego wobec pieszych i rowerzystów.

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Najmłodsi byli zachwyceni. Mogli zrobić sobie zdjęcia z alpakami

Kto ma dwa palce i jest podobny do# lamy? Oczywiście - alpaki!

(czytaj więcej)
17 maja 2022 0

Tak oszuści wyłudzają pieniądze. Zachowajmy czujność!

Oszuści działający w Internecie wymyślają# nowe metody wyłudzania pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. Działają jako pracownicy banku, którzy dzwonią z prośbą o zainstalowanie aplikacji antywirusowej. Zachowajmy czujność i nie dajmy się oszukać!

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Raport o stanie gminy. W debacie mogą uczestniczyć mieszkańcy

Podczas XLVIII Sesji Rady Miejskiej w Mroczy, która odbędzie się# 31 maja 2022 r. o godzinie 9.00 w Sali Posiedzeń im. Burmistrza Seweryna Ciążyńskiego Urzędu Miasta i Gminy Mrocza Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Mrocza przedstawi raport o stanie gminy, który obejmować będzie podsumowanie działalności w roku 2021, w szczególności w zakresie realizacji programów, strategii oraz uchwał Rady Miejskiej.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Szereg nieprawidłowości na posesji w Gumnowicach. Trwają kontrole

Nieustannie trwają prowadzone kontrole prywatnych posesji przez# Straż Miejską w Nakle nad Notecią. W minionym roku wykonano aż 846 kontroli nieruchomości. Z kolei od początku bieżącego roku przeprowadzono ich 68.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 9

W Polsce zniesiono stan epidemii. Obowiązywał od marca 2020 roku

Dziś, 16 maja weszło w życie rozporządzenie, które# zmienia stan epidemii na stan zagrożenia epidemicznego.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

„Policjant, który mi pomógł”. Cały czas można zgłaszać kandydatów

Nakielscy policjanci przypominają o# trwającym konkursie „Policjant, który mi pomógł”. Kandydatów zgłaszać można do 31 maja br.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 11

Nerwowe zachowanie 35-latka. Pod nosem miał pozostałość białego proszku

Ponad 30 gramów amfetaminy zabezpieczyli od# kontrolowanego kierowcy policjanci z komisariatu w Kcyni. 35-latek usłyszał też zarzuty za prowadzenie pojazdu pod wpływem zabronionych środków. Teraz decyzje w jego sprawie zapadną w sądzie.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Marian Dąbrowski zabrał gości w niezwykłą podróż. Spotkanie w bibliotece

11 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w# Mroczy odbyło się spotkanie z podróżnikiem, mieszkańcem Mroczy P. Marianem Dąbrowskim.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Kleryk Albert Grudzka przyjął święcenia diakonatu

„Nie lękaj się, ponieważ twoją posługę będziesz sprawować w# Kościele, który od zawsze powołany jest do służby i miłości” – mówił w bydgoskiej Katedrze św. Marcina i Mikołaja bp Krzysztof Włodarczyk.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

O bajkach z różnych stron świata. Każdy otrzymał mały prezent

W dniach od 8 do 15 maja obchodzimy# XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Święto to jest corocznie organizowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich po to, by promować czytelnictwo oraz biblioteki i bibliotekarzy. W tym roku hasło przewodnie to: „Świat w jednym miejscu”.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 1

60 tys. zł na restrukturyzację małego gospodarstwa. Ruszył nabór wniosków

Oddziały regionalne ARiMR rozpoczęły przyjmowanie# wniosków o wsparcie na restrukturyzację małych gospodarstw. O uzyskanie 60 tys. zł bezzwrotnej premii finansowanej z budżetu PROW 2014 – 2020 można starać się od 16 maja do 14 lipca 2022 r.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 2

Mieszkaniec gminy Szubin pijany ruszył w trasę. Niedługo usłyszy zarzuty

W miniony piątek policjanci żnińskiego garnizonu zatrzymali# dwóch nietrzeźwych kierowców, którzy prowadzili pojazdy mechaniczne. Wkrótce usłyszą zarzuty z kodeksu karnego.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Igrzyska dzieci w trójboju. Za nami gminna rywalizacja

12 maja na bieżni i boisku „Orlik” przy# Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nakle odbyły się Mistrzostwa Miasta i Gminy Nakło nad Notecią w Trójboju Lekkoatletycznym Dziewcząt i Chłopców w kategorii Igrzyska Dzieci (roczniki 2011 i młodsi). Na wynik końcowy zespołu składa się 5 najlepszych rezultatów. W skład trójboju wchodzą: bieg na 60 m, rzut piłeczką palantową 150 g, skok w dal ze strefy lub skok wzwyż dla całego zespołu. Uzyskany wynik w każdej z konkurencji przeliczany jest na punkty wielobojowe.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Sołectwa z kijkami. Niedługo rusza druga edycja marszów

O tym, że warto inwestować w zdrowie, a# aktywność fizyczna jest bardzo ważna w naszym życiu, nie trzeba chyba nikogo przekonywać.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Czas przygotować prezent na Dzień Matki. W ruch poszła brunatna glina

W piątek przybyła do nas klasa Pani Joanny Żurek. Zajęcia rozpoczęliśmy# pogadanką o tematyce prozdrowotnej. Nie bez znaczenia był także dobór materiałów do pracy. Jak powszechnie wiadomo glina posiada właściwości terapeutyczne, co idealnie wpisywało się w tematykę naszych zajęć.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Weekend pełen sportowych emocji. Football Academy Nakło podsumowuje

Football Academy Nakło podsumowuje weekend.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Przyznano nagrody w kilku kategoriach. Znamy laureatów!

W miniony weekend w Minikowie odbyły się# targi Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji. Za organizację tego wydarzenia odpowiadał Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Na odwiedzających czekało całkiem sporo atrakcji. Poznaliśmy też laureatów w kilku kategoriach. Poniżej zamieszczamy listę wyróżnionych.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Uwaga! Zmiany w kursowaniu autobusów

W związku z zapytaniem z dnia 21 kwietnia 2022 r. skierowanym do# Urzędu Miasta i Gminy w Mroczy w sprawie dodatkowego kursu, od dnia 17 maja 2022 r. ulega zmianie rozkład jazdy autobusów na trasie Mrocza - Witosław - Rościmin oraz Rościmin - Witosław - Mrocza.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 1

Lokalne przysmaki na nasze stoły. Wracamy do sprzedaży

Domowe drożdżówki z lokalnymi dodatkami i# sery podpuszczkowe z rodzinnego gospodarstwa – to nowości, które pojawią się już od przyszłego poniedziałku (23 maja) w sklepie internetowym Lokalna Żywność. W ofercie także swojskie wędliny, przetwory owocowe i warzywne oraz miody. Okienko zakupowe będzie otwarte od 23 do 30 maja. Odbiór 2 czerwca w trzech toruńskich lokalizacjach.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 3

Tenisiści zainaugurowali nowy sezon. Turniej przebiegał w dobrej atmosferze

Miłośnicy Tenisa Ziemnego uroczyście rozpoczęli# tegoroczny sezon na kortach Nakielskiego Towarzystwa Tenisowego "Sokół". Z tej okazji w sobotę 14 maja zorganizowano Otwarty Turniej, w którym wystartowały w osobnej klasyfikacji pary deblowe żeńskie oraz pary deblowe męskie. W rywalizacji tenisistek najlepsza okazała się para w składzie Mariola Knioła/Justyna Mrotek, a srebro wywalczyły Iwona Armknecht/Aldona Benenowska. Złota para męska to Andrzej Armknecht/Paweł Wąsowicz, którzy pokonali w finałowym pojedynku duet w składzie Jacek Ratajczak/Jacek Szamlewski.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 1

Więcej zajęć dla Ukraińców w e-Szkole. Początek codziennie o godzinie 10.20

Do 25 lekcji tygodniowo wzrosła oferta# Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Wśród zajęć dla ukraińskich dzieci i młodzieży m.in. matematyka, informatyka i geografia, a dla najmłodszych – edukacja wczesnoszkolna. Kontynuujemy także lekcje języka polskiego dla dorosłych. Początek codziennie o godzinie 10.20. Wszystkie zajęcia są rejestrowane i archiwizowane na YouTube: Kujawsko-Pomorska e-Szkoła, można do nich wracać także poza godzinami emisji.

(czytaj więcej)
16 maja 2022 0

Motylem jestem... Urszula Lidwin zaśpiewała w Szubinie

Niedzielne popołudnie mieszkańcy Szubina mogli spędzić w# Szubińskim Domu Kultury i wysłuchać piosenek Ireny Jarockiej.

(czytaj więcej)
0

Więcej Polaków chce oszczędzać. Nie wszystkich na to stać

Rosnąca inflacja oraz wojna bardziej mobilizują do# oszczędzania niż pandemia – wynika z badania „Inflacja i wojna w Ukrainie a budżety domowe Polaków”, wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Polacy coraz bardziej doceniają znaczenie oszczędności. Jedna czwarta przyznaje, że aktualna sytuacja wpływa na ich stosunek do posiadania grosza na czarną godzinę. Niemal tyle samo stwierdza jednak, że nie stać ich na to, by odkładać.

(czytaj więcej)
0

Jak wykończyć mieszkanie, zanim ono finansowo wykończy Ciebie? Oto jak uniknąć ukrytych kosztó

Tylko w okresie styczeń-marzec 2022 r. deweloperzy oddali do użytku 54,7 tys. nowych mieszkań w całej Polsce#. To oznacza, że co miesiąc w naszym kraju przybywa średnio kilkanaście tysięcy szczęśliwych nabywców swojego „M”. Najpierw zakup lokum, które istnieje tylko na papierze, a potem odebranie już kluczy do własnego nowego mieszkania to dla wielu spełnienie marzeń, ale kiedy pierwsze emocje już opadną, okazuje się, że stajemy przed kolejnym, nie mniej wymagającym zadaniem: wykończeniem i aranżacją wnętrza. Budżet, który trzeba przeznaczyć na ten cel, to obok zakupu, kolejny duży koszt, tym bardziej, że ceny potrzebnych materiałów i usług rosną w astronomicznym tempie. Przykład? W marcu 2022 r. w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, ceny najpopularniejszych materiałów budowlanych są wyższe średnio o 28%[2] i ciągle rosną! Sytuacji nie poprawia też rekordowa dwucyfrowa inflacja, wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych, rosnące ceny prądu i gazu. Rachunki za ten pierwszy są już o 24 proc. wyższe niż w 2021 r.[3] To wszystko sprawia, że kwoty, które świeżo upieczeni właściciele mieszkań zabezpieczyli na wykończenie i zagospodarowanie swoich lokali, topnieją z dnia na dzień. Jeśli nie będziemy wystarczająco ostrożni, łatwo możemy wpaść w nieplanowane długi! O tym, jak tego uniknąć w kolejnym materiale Intrum z cyklu „Ogarniam finanse”!

(czytaj więcej)
0

Złap chwilę dla siebie! Dlaczego nie warto rezygnować ze śniadania?

Wiecznie zimna kawa – brzmi znajomo? To niestety standardowe# śniadanie niejednej mamy. Najwyższy czas z tym skończyć! Tylko zdrowa i szczęśliwa mama jest w stanie zapewnić beztroskie i radosne dzieciństwo swoim pociechom. Ale zacznijmy od początku, tzn. pierwszego posiłku w ciągu dnia. Potem pójdzie już z górki.

(czytaj więcej)
0

Doręczanie listów poleconych bezpośrednio do rąk adresatów

Od 16 maja 2022 r., wychodząc# naprzeciw oczekiwaniom Klientów, Poczta Polska przywraca standardowy sposób doręczania wszystkich przesyłek listowych rejestrowanych bezpośrednio do adresata. Doręczanie zostało ograniczone podczas epidemii, kiedy przesyłki polecone niewymagające potwierdzenia odbioru były doręczane wyłącznie do skrzynek oddawczych, z uwagi na bezpieczeństwo Klientów i pracowników.

(czytaj więcej)