Kultura / Rozrywka
Szymon Springer w Australii. Podróżnik na najsłynniejszej plaży
Bondi to najsłynniejsza plaża w Australii. Początkowo prywatna#, zarządzana przez Franisa O'breiena, który wraz ze wzrostem popularności plaży chciał ją zamknąć. Po interwencji Rady Miejskiej w 1882 plaża stała się miejscem publicznym do którego przybywają nie tylko mieszkańcy, ale również turyści.
(czytaj więcej)„Majdyny” i nie tylko. Spacer południowo-zachodnią częścią Nakła
W niedzielę, 27 października# Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle we współpracy z Prywatnym Muzeum Historii „Garaż PRL-u” oraz Nakielskim Klubem Abstynenta, zorganizowało tematyczną wycieczkę po południowo-zachodniej części Nakła.
(czytaj więcej)Spotkanie w klimacie PRL-u. Dopisała pogoda i zwiedzający
W niedzielę, 27 października można było# zapoznać się ze zbiorami Prywatnego Muzeum Historii „Garaż PRL-u” w Nakle nad Notecią. Dopisał pogoda i zwiedzający.
(czytaj więcej)Kreatywne warsztaty w Broniewie. Sploty prezentują się okazale
23 października w Broniewie zostały zorganizowane warsztaty #kreatywne, na których obecne Panie mogły wykonać szkatułkę na drobiazgi oraz makramową podkładkę.
(czytaj więcej)Dyskusja nad powieścią autorstwa Anny Szczęsnej. Spotkanie w bibliotece
W środę, 23 października w Filii Bibliotecznej #w Dębowie odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem Panie dyskutowały nad powieścią autorstwa Anny Szczęsnej "Pałac Luizy".
(czytaj więcej)Życie i twórczość Witolda Gombrowicza. Wystawa w bibliotece
Witold Gombrowicz to niewątpliwie jeden z najwybitniejszych #polskich pisarzy, nic więc dziwnego, że decyzją senatu, został on Patronem Roku 2024. W uchwale senatorowie podkreślają, że przypadająca w 2024 r. 120. rocznica urodzin literata stanowi doskonałą okazję do wzmocnienia potrzeby obecności jego dzieł i myśli w zbiorowej świadomości Polaków.
(czytaj więcej)Omawiano książkę Tomasza Kieresa. Historia pełna wzruszeń
W miniony piątek odbyło się kolejne spotkanie# Dyskusyjnego Klubu Książki, gdzie rozmawialiśmy o książce "Historia małżeńska" autorstwa Tomasza Kieresa.
(czytaj więcej)Było tanecznie i rytmicznie. Kolejne zajęcia dla seniorów
W piątek 25 października w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# kolejne zajęcia pn. „Muzykoterapia seniora”. Było tanecznie i rytmicznie.
(czytaj więcej)"Zaślubiny pałuckie". Śpiewy, toasty, dużo tańca i muzyki regionalnej
26 października 2024 roku w Szubińskim Domu Kultury odbyły się# „Zaślubiny pałuckie”, wydarzenie rozrywkowe, bazujące w swej treści na pałuckich tradycjach weselnych.
(czytaj więcej)Gotowanie pod okiem szefa kuchni. Seniorzy zawitali do świetlicy
W niedzielę 27 października po raz szósty #Seniorzy zawitali na świetlicy w Szaradowie na spotkaniu organizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich Szaradowo w ramach programu Danie Wspólnych Chwil z Fundacją Biedronki.
(czytaj więcej)Party Halloween. Nie zabrakło rozbijania dyniowej piniaty
W piątkowy wieczór spotkaliśmy się na świetlicy, by wspólnie# bawić się podczas zabawy halloweenowej.
(czytaj więcej)Kolejny wyjazd integracyjny. Atrakcji nie brakowało
Kolejny wyjazd mający na celu integrację #za nami.
(czytaj więcej)"Krajna na 100% Popularyzujemy haft i stroje krajeńskie". Powstało wiele prac
W ostatnich miesiącach# realizowaliśmy projekt "Krajna na 100% Popularyzujemy haft i stroje krajeńskie”, którego częścią był warsztaty ceramiczne dla różnych grup docelowych, między innymi dla szkół podstawowych, Dziennego Domu Opieki, czy Koła Ceramików Nakielskich.
(czytaj więcej)Jubileuszowy marsz. Uczestnicy zachwyceni trasą i gościnnością
Jubileuszowy, 30. marsz z cyklu #„Sołectwa z kijkami”, organizowany przez Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury odbył się tym razem w Studzienkach.
(czytaj więcej)Rzeźby w Grzecznej Pannie. Przyciągają uwagę przejeżdżających przez wieś
Takie naturalne cuda stworzone przez #pana Andrzeja znajdziecie w Grzecznej Pannie.
(czytaj więcej)Marek Nikodem opowiadał o fascynującym zjawisku. "Cud natury"
Aby poznać czym jest pełne zaćmienie słońca trzeba było być# w piątek 25 października w szubińskiej książnicy. O zjawisku nie do opisania i o wrażeniach z pięciotygodniowej podróży ze swymi przyjaciółmi do USA opowiadał nam Marek Nikodem znany fotografik zjawisk astronomicznych i wieczornego nieba, zapalonego amatora astronomii i prezesa pałucko -pomorskiego stowarzyszenia astronomiczno - ekologicznego, grupy lokalnej w Niedźwiadach koło Szubina.
(czytaj więcej)Kolejne zajęcia twórcze. Tematem spotkania była "Sowa"
We wtorek odbyły się kolejne zajęcia twórcze, #na których dzieci tworzyły zwierzątka z papierowych rolek.
(czytaj więcej)Mini Playback Show. Wystąpiło blisko sto osób
25 października w sali widowiskowo-kinowej Nakielskiego Ośrodka Kultury# było głośno, a to za sprawą trzeciej edycji gminnego konkursu pn. Mini Playback Show, która cieszyła się dużym zainteresowaniem.
(czytaj więcej)Goście z Ciechocinka w Szubinie. Zwiedzanie ruin zamku
W słoneczne październikowe południe #Muzeum Ziemi Szubińskiej przywitało wycieczkę Uniwersytetu dla Aktywnych z Ciechocinka.
(czytaj więcej)Biesiada z udziałem zespołu "Nakielanki". Wspólne śpiewanie w Tucznie
20 października Zespół Wokalny „Nakielanki” brał udział #w III Biesiadzie w Złotym Wieku w miejscowości Tuczno, niedaleko Złotnik Kujawskich. To już trzecia biesiada zespołów w tzw. złotym wieku.
(czytaj więcej)"Ponieważ wierzę w ciebie". Tematem rozmów była powieść Rebecci Yarros
W środę, 23 października biblioteka #w Ślesinie gościła panie należące do Dyskusyjnego Klubu Książki, a tematem rozmów była powieść Rebecci Yarros „Ponieważ wierzę w ciebie”.
(czytaj więcej)Rezultat zachwycił wszystkich. Dzieci wykonały gliniane anioły
We wtorek po raz drugi w tym roku spotkaliśmy się w naszej pracowni ceramicznej# z dziećmi. Pod czujnym okiem instruktorki, Pani Iwony Biniak, miały one okazję wykonać piękne anioły.
(czytaj więcej)"Zapraszajcie wszystkich na ucztę". Montaż słowno–muzyczny
20 października 2024 obchodzona była #Niedziela Misyjna rozpoczynająca Tydzień Misyjny pod hasłem: „Zapraszajcie wszystkich na ucztę”. Jest to czas szczególnej modlitwy w intencji misji na całym świecie.
(czytaj więcej)"Człowiek bez barier 2024". Przemysław Kozłowski laureatem konkursu
Kochani dzięki Wam, waszemu wsparciu i głosom wygrałem# Konkurs "Człowiek bez barier 2024 - Osobowość Internetowa"
(czytaj więcej)O historii szubińskiego sportu. Spotkanie w ramach cyklu Cafe Muzeum
O historii szubińskiego sportu, a raczej o jej fragmentach#, co sam podkreślał dr Piotr Szybowicz, dyskutowano w środę, 23 października, w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
(czytaj więcej)Żołnierze 8.K-PBOT pomagają na południu kraju. Minął miesiąc działań
Minął miesiąc od rozpoczęcia wspólnej operacji #5 Rodzajów Sił Zbrojnych RP we współdziałaniu z pozostałymi służbami mundurowymi i organami samorządowymi pk. „FENIKS”. Operacja ma na celu szeroko pojęte działania na rzecz usuwania tragicznych skutków powodzi oraz niesienie wsparcia poszkodowanym. Od początku biorą w niej udział żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej (8.K-PBOT).
(czytaj więcej)Zauważyłeś odpady w lesie? Zgłoś naruszenie środowiskowe
Sezon na grzybobranie w Polsce trwa, a spacerując po lesie, można# natknąć się nie tylko na borowiki czy podgrzybki, ale niestety również na porzucone śmieci. Jeśli podczas zbierania grzybów zauważymy odpady lub inne zanieczyszczenia środowiska, można je od razu zgłosić w aplikacji mObywatel. A zgłoszenie może być anonimowe.
(czytaj więcej)Ołowiana kapsuła czasu. Niezwykłe odkrycie podczas prac remontowych
Podczas trwających dużych prac remontowych# Kościoła Rektorskiego Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny „Klarysek” w Bydgoszczy znaleziona została ołowiana kapsuła czasu.
(czytaj więcej)Cmentarze w naszym województwie. Większość zlokalizowana jest na wsiach
Według stanu na 31 grudnia 2023 r. w województwie kujawsko-pomorskim# znajdowało się 1179 cmentarzy o łącznej powierzchni 965,9 ha. W miastach zlokalizowanych było 175 cmentarzy o powierzchni 468,0 ha, natomiast na wsiach znajdowały się 1004 cmentarze o powierzchni 497,9 ha.
(czytaj więcej)