Dziś mamy 23 września 2020, środa, imieniny obchodzą:

Kultura / Rozrywka

22 września 2020 0

Historia Krajny w czasie okupacji niemieckiej. Prelekcja dla młodzieży

Historia Krajny w czasie okupacji niemieckiej oraz# polscy lotnicy w Bitwie o Anglię to tematy, które poruszono podczas wykładu dla młodzieży z ZSP Samostrzel w ramach "Krajeńskich Impresji".

(czytaj więcej)
21 września 2020 1

Gra miejska już za nami. Projekt realizowany przez szubińskie muzeum

W sobotę, 19 września 2020 r. odbyła się zorganizowana przez Muzeum Ziemi Szubińskiej im. #Zenona Erdmanna gra miejska. Wydarzenie to element realizowanego przez muzeum projektu, pt. Wojna polsko-bolszewicka i jej wielkopolski ślad.

(czytaj więcej)
20 września 2020 3

Zabawa na Ranczo u Amadeusza. SM nr 6 zadbał o atrakcje dla dzieci

19 września w godz. 15.00-19.00 na Ranczo Amadeusza odbył się piknik dla dzieci z #Samorządu Mieszkańców nr 6 w Nakle.

(czytaj więcej)
20 września 2020 9

Kolejna świetlica czeka na mieszkańców. Dzisiaj oficjalnie otwarto obiekt!

Po wielu latach oczekiwania, sołectwo Wieszki może cieszyć się z nowej świetlicy #wiejskiej. - Mam nadzieję, że tutaj będzie tętniło życie. Dziękuję serdecznie za tak piękną świetlicę – mówiła sołtys wsi, Gabriela Leppert.

(czytaj więcej)
20 września 2020 8

Jesienna Wystawa Ogrodnicza przyciągnęła licznych zwiedzających

W niedzielę 20 września wielu mieszkańców powiatu nakielskiego i pewnie nie tylko powiatu #udało się do Minikowa, gdzie o godz. 10.00 rozpoczęła się Jesienna Wystawa Ogrodnicza i promocja karpia nakielskiego.

(czytaj więcej)
19 września 2020 7

To już 40 lat! Wyjątkowa wystawa z okazji jubileuszu powstania Solidarności

18 września w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni otwarto wystawę z #okazji jubileuszu powstania Solidarności.

(czytaj więcej)
18 września 2020 0

Nasza husaria najlepsza w kraju. Turniej Ligi Husarskiej

Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko-Pomorskiego zajęła# w sezonie 2020 drużynowo pierwsze miejsce w Polskiej Lidze Husarskiej. To kolejny sukces naszej jazdy, która triumfowała w lidze także w ubiegłym roku. Formacja działa pod patronatem marszałka Piotra Całbeckiego.

(czytaj więcej)
18 września 2020 0

Zabawa poetycka "Wiersz na urodziny". Znamy zwycięzców

Do zabawy poetyckiej Wiersz na urodziny, zorganizowanej przez# Dźwiękowe Archiwum Kcyni zgłoszono 18 utworów. Niektórzy z uczestników zabawy skorzystali z możliwości stworzonej w regulaminie, by napisać więcej niż jeden utwór. Przypomnijmy - maksymalnie można było nadesłać 3 wiersze.

(czytaj więcej)
18 września 2020 0

Seniorzy z Mroczy pożegnali lato. Impreza plenerowa w Rościminie

Koniec wakacji i miesiąc wrzesień jest zawsze# zapowiedzią kończącego się lata. Z tej okazji czwartkowe popołudnie 10 września mroteccy seniorzy spędzili na imprezie plenerowej. Wybrali się nad jezioro w Rościminie, by tam rozkoszować się ostatnimi, jakże jeszcze gorącymi promieniami słońca.

(czytaj więcej)
17 września 2020 0

Spotkanie autorskie z ks. dr. Michałem Damazynem. Promocja książki

16 września w sali konferencyjnej Gminnego Centrum Administracyjno-Kulturalnego w #Sadkach zorganizowano spotkanie autorskie z ks. dr. Michałem Damazynem. Głównym tematem rozmów był oczywiście najnowszy, VI tom książki „Bydgoszczan Portret Własny”.

(czytaj więcej)
16 września 2020 0

Kiermasz książek na Pchlim Targu. Biblioteka miała swoje stoisko

12 września na osiedlu w Paterku odbył się Pchli Targ, którego głównymi# organizatorami byli - Wiejski Dom Kultury w Paterku oraz Pani Magdalena Urban z Paterka. Głównym założeniem targu było to, by każdy za niewielkie pieniądze mógł „upolować” coś interesującego dla siebie, bądź wymienić się z innymi rzeczami, z których się już nie korzysta.

(czytaj więcej)
16 września 2020 0

"Spacer z historią" w Kcyni. Zwiedzanie rozpoczęto od Rynku

W słoneczne, ciepłe niedzielne popołudnie Dźwiękowe Archiwum Kcyni zaprosiło na #"Spacer z historią". Jego dodatkowy termin wynikał ze zgłaszanego w rozmowach zapotrzebowania. Miał umożliwić uczestnictwo tym, którzy w dniu roboczym nie mogą dojechać do Kcyni.

(czytaj więcej)
16 września 2020 0

Czeski sposób na życie. Mariusz Szczygieł gościem szubińskiej biblioteki

O mentalności Czechów i ich spojrzeniu na świat oraz zaletach czeskiej prozy rozmawialiśmy #we wtorek, 15 września z wybitnym reportażystą, zdobywcą nagrody literackiej Nike oraz Europejskiej Nagrody Książkowej za książkę pt. Gotland, współzałożycielem P. Mariuszem Szczygłem.

(czytaj więcej)
15 września 2020 0

"Agata Neuman-Żurawska. Szydełkiem wyczarowane". Zapraszamy na wystawę

Od 15 do 25 września zapraszamy na wystawę# "Agata Neuman-Żurawska. Szydełkiem wyczarowane". Autorka zamieszkała w Trzeciewnicy dzierga (szydełko, druty) od 9. roku życia.

(czytaj więcej)
15 września 2020 7

Dzień dobry TVN w Brzózkach. Z mieszkańcami rozmawiał Bartosz Jędrzejak

We wtorkowy poranek wszyscy widzowie programu telewizyjnego# Dzień Dobry TVN mieli okazję poznać jedną z najbardziej klimatycznych miejscowości w gminie Szubin – Brzózki.

(czytaj więcej)
15 września 2020 0

"Złote ręce, które to stworzyły". Konkurs na przetwory owocowe i warzywne

Dnia 12 września 2020 r. w siedzibie Stowarzyszenia na# Rzecz Rozwoju Wsi Trzeciewnica i Suchary zebrała się komisja celem rozstrzygnięcia konkursu na przetwory owocowe i warzywne w ramach projektu "Złote ręce, które to stworzyły" dofinansowanego ze środków Powiatu Nakielskiego.

(czytaj więcej)
14 września 2020 0

Wycieczka zintegrowała uczestników. Pogoda i humory dopisały

W dniu 9 września 2020 roku grupa członków Koła Powiatowego Polskiego Związku #Niewidomych w Nakle wraz opiekunami udała się na wycieczkę integracyjną do Torunia, dofinansowaną ze środków PFRON.

(czytaj więcej)
14 września 2020 0

Wirtualne podsumowanie 58. Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Znamy wyniki!

W sobotę 12 września odbyło się długo wyczekiwane podsumowanie 58. Konkursu #Sztuki Ludowej Pałuk w Szubińskim Domu Kultury. Było ono jednak zupełnie inne od tych sprzed lat, bowiem zrealizowano je wyłącznie w formie wirtualnej.

(czytaj więcej)
12 września 2020 6

Pchli targ i moc atrakcji dla najmłodszych. Boisko na osiedlu tętniło życiem

12 września w godzinach od 10:30 do 15:00 na# boisku przy Osiedlu Króla Jana III Sobieskiego w Paterku zorganizowano wydarzenie pn. „Pchli Targ”. Cieszyło się ono sporym zainteresowaniem zarówno ze strony dzieci, jak i tych nieco starszych mieszkańców sołectwa.

(czytaj więcej)
12 września 2020 0

Rolnicy z gminy Szubin podziękowali za plony. Dożynki w Słupach

12 września w kościele parafialnym pw. św. Wita w# Słupach odbyła się okolicznościowa msza święta w ramach obchodów gminnego święta plonów. Z uwagi na pandemię, tegoroczne dożynki ograniczyły się wyłącznie do odprawienia dziękczynnego nabożeństwa.

(czytaj więcej)
12 września 2020 0

Festiwal w Sewilli. Nowa wystawa Ewy Gbiorczyk

Festiwal w Sewilli Ewy Gbiorczyk to nowa# wystawa w galerii Flesz szubińskiej biblioteki.

(czytaj więcej)
12 września 2020 0

Wykład, tańce i wspólne śpiewanie. Tradycyjna biesiada w krajeńskim stylu

11 września w sali konferencyjnej Nakielskiego Ośrodka Kultury odbyła się# Tradycyjna Biesiada Krajeńska, za której organizację odpowiadało Stowarzyszenie Krajna. Wydarzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, którzy wypełnili salę niemalże do ostatniego wolnego miejsca.

(czytaj więcej)
11 września 2020 0

Techniki relaksacyjne. Warsztaty dla seniorów

Za nami pierwsze warsztaty dla seniorów, obejmujące# techniki relaksacyjne czyli artterapię, przeprowadzone przez p. Agnieszkę Ruczyńską, Stowarzyszenie Flandria. Kolorowanki dla dorosłych przywędrowały do Polski z Zachodu. Brytyjczycy czy Holendrzy kolorują już od kilkunastu lat. Tam wybór kolorowanek, zarówno pod względem formatu, jak i tematyki czy formy (np. z życiowymi przesłaniami) jest ogromny. W naszym kraju zachodni trend dopiero zaczyna się rozwijać.

(czytaj więcej)
10 września 2020 0

Wykład na zakończenie ekspozycji o św. Janie Pawle II. Wysłuchano go z uwagą

W ramach XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej dnia 7 września 2020 w# Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna odbył się wykład pt Święty Jan Paweł II poprowadzony przez Jolantę Makowiecką. Prelekcji towarzyszył finisaż wystawy upamiętniającej 100 rocznicę urodzin Jana Pawła II.

(czytaj więcej)
10 września 2020 0

Nowa wystawa o wojnie polsko-bolszewickiej. Zapraszamy!

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna zaprasza do# zwiedzania wystawy pt. Wojna polsko-bolszewicka i jej wielkopolski ślad.

(czytaj więcej)
09 września 2020 0

XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej. Wykład zaprezentowała Anna Sergott

To był wspaniały wykład o relikwiarzach i relikwiach w szubińskiej bibliotece. W ramach #XXII Dni Kultury Chrześcijańskiej usłyszeliśmy z ust Anny Sergott pasjonującą opowieść prowadzącą nas przez wieki.

(czytaj więcej)
08 września 2020 0

"Krajeńskie inspiracje". Warsztaty kulinarne dla dorosłych

Drugiego i trzeciego września Gminna Biblioteka Publiczna w# Sadkach zorganizowała kolejne warsztaty kulinarne w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, w ramach projektu „Krajeńskie Impresje”.

(czytaj więcej)
08 września 2020 0

Narodowe czytanie 2020 w deszczowej Łobżenicy. To już dziewiąta edycja

Dziewiąta edycja Narodowego Czytania w Łobżenicy odbyła się# 5 września br. o godzinie 11.00 na placu Wolności pod pomnikiem. Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W dziewiątej już edycji Narodowego Czytania Patronat honorowy nad ogólnopolską akcją objął prezydent Rzeczpospolitej Polski Andrzej Duda, a w naszym mieście, tradycyjnie Burmistrz Łobżenicy Piotr Łosoś

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)