Jakie prawa przysługują ciężarnej pracownicy?
Nie każda kobieta wie, że w tym szczególnym dla niej czasie, jakim jest ciąża, przysługują jej szczególne prawa w pracy. W momencie dostarczenia do pracodawcy zaświadczenia o ciąży, jest ona chroniona specjalnymi przepisami zawartymi w Kodeksie pracy.
Ochrona kobiet w ciąży – czego dotyczy?
Ochroną są objęte jedynie panie, które posiadają umowę o pracę. Jeżeli chodzi o umowy o dzieło, czy też zlecenie – nie dają one kobietom żadnych gwarancji, wręcz przeciwnie, mogą one zostac natychmiast rozwiązane.
Co w przypadku wypowiedzenia umowy?
Przepisy mówią o tym, że kobieta ciężarna nie może zostać zwolniona przez pracodawcę. Chyba że mamy do czynienia ze zwolnieniem dyscyplinarnym z wyraźną winą pracownicy. W sytuacji, kiedy firma ogłosi swoją upadłość lub likwidację pracodawcy – rozwiązanie umowy z pracownicą w ciąży jest możliwe. Wynika to z artykułu 177 § 4 Kodeksu pracy. Inną sytuacją jest przypadek, kiedy kobieta dowiaduje się o swoim stanie w okresie wypowiedzenia umowy. Wypowiedzenie umowy w tym momencie staje się nieważne. Jeżeli kobieta ciężarna dowie się o swojej ciąży po zakończeniu stosunku pracy – pracodawca jest zobowiązany do przywrócenia pracownicy na jej stanowisko.
Prawa ciężarnej pracownicy
Kobiecie w ciąży zabrania się:
- Pracować w godzinach nadliczbowych. Nie może ona wykonywać pracy w większej ilości godzin niż 8
- Pracowania w porze nocnej, tzn. od 21.00 do 7.00
- Wykonywania pracy w pozycji stojącej powyżej 3 godzin podczas jednej zmiany
- Dźwigania ciężkich przedmiotów
- Wykonywania pracy w wymuszonej pozycji
- Wykonywanie pracy, która zagrażałaby zdrowiu jej i dziecka
- Pracy przy komputerze w czasie dłuższym niż 50 minut. Po tym czasie kobiecie przysługuje przerwa 10-minutowa.
W momencie, kiedy pracownica otrzyma polecenie wyjazdu służbowego – może się od niego odwołać bez żadnych konsekwencji.
Płatne zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie płatne jest 100%. Aby je uzyskać należy udać się po nie do swojego lekarza prowadzącego. Na zwolnieniu musi pojawić się specjalny kod B, który wskazuje na ciążę.
Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera
Czytaj również
Większa ochrona przez mobbingiem? Nowy projekt ustawy
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą #ma być uporczywe nękanie pracownika – to najważniejsze założenie projektu ustawy powstałego w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Proponowana definicja zjawiska zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
(czytaj więcej)To była prawdziwa zima! Zobacz archiwalne zdjęcia z regionu
Zima na przełomie 1978/1979 roku była wyjątkowo# biała. W całym kraju mocno sypnęło śniegiem. Opady były bardzo intensywne i na kilka tygodni sparaliżowały cały kraj. Pod zaspami znalazł się także nasz region.
(czytaj więcej)Nowe rezerwaty przyrody w regionie. Łącznie 150 ha lasów
Z okazji jubileuszu Lasy Państwowe na II Ogólnopolskiej Naradzie o Lasach ogłoszono# powstanie 53 nowych rezerwatów jeszcze w grudniu 2024 r., a kolejne 47 powstaną do końca 2025 r.
(czytaj więcej)Poszukiwani wolontariusze. W trosce o godny pochówek majora
Z zamierzchłej przeszłości, poprzez otchłań czasu i śmierci#, wracają do nas dawni Bohaterowie. Jednym z nim jest major Józef Bonawentura Garczyński.
(czytaj więcej)