„Skazani na dorosłość”. Nietypowy klimat zakończenia roku szkolnego

fot. Jagoda Woźniak
W piątek 25 kwietnia odbyło się zakończenie roku #szkolnego dla klas programowo najwyższych. W tym szczególnym dniu abiturientom towarzyszyli: Burmistrz Kcyni pan Mateusz Stachowiak, przedstawicielka Referatu Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury pani Justyna Makarewicz, dyrektor ZST pani Katarzyna Kluczyńska, nauczyciele, rodzice, kadra administracyjna, pracownicy obsługi oraz młodsi koledzy i koleżanki.
Uroczystość rozpoczęła się solowym występem Mai Nowickiej, która przepięknie wykonała piosenkę „Nic dwa razy…”.
Po odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrali: pani Katarzyna Kluczyńska oraz pan Mateusz Stachowiak. Z ich ust padło pod adresem maturzystów wiele ciepłych słów, podziękowań, rad i życzeń. Maturzyści złożyli także tradycyjne ślubowanie.
W kolejnej części uroczystości wychowawczynie klas – panie Alina Kowalska i Joanna Krzoska wraz z panią dyrektor wręczyły świadectwa z wyróżnieniem. W centrum uwagi znaleźli się więc: Marcelina Woźniak, Julia Kosmatka i Natalia Czyż z klasy IV LO oraz Kinga Bartoszek, Filip Frieske i Kinga Sitek z klasy V technikum. Uczniowie ci uzyskali średnie ocen powyżej 4,75 oraz najwyższe noty z zachowania.
Następnie rozdano świadectwa pozostałym uczniom. Wśród nich nagrodami książkowymi wyróżniono dwoje uczniów, którzy uzyskali średnią powyżej 4,5 – byli to: Zuzanna Woźniak z klasy 4 LO i Patryk Wilk z klasy V technikum.
Przyznawane co roku za bardzo wysokie wyniki w nauce oraz za osiągnięcia konkursowe i zaangażowanie społeczne Nagrody Burmistrza wręczył pan Mateusz Stachowiak. Tym razem uhonorowano nimi Julię Kosmatkę z klasy IV LO i Kingę Bartoszek z klasy V technikum.
Tytuł Absolwenta Roku 2025 przyznała z kolei pani Katarzyna Kluczyńska, a nagrody z jej rąk trafiły do Marceliny Woźniak z klasy IV LO oraz Kingi Bartoszek z klasy V technikum.
Dalszą część uroczystości zdominowały podziękowania. Jowita Witkowska – dotychczasowa przewodnicząca Szkolnego Koła Wolontariatu podziękowała za współpracę opiekunce pani Monice Dąbrowskiej oraz koleżankom i kolegom. Ona sama z kolei otrzymała statuetkę „Pomocna dłoń” z rąk pani Moniki. Nagrody za wyjątkowe zaangażowanie w działalność SKW otrzymali także: Kinga Sitek, Amelia Boniek, Kinga Ciemnoczołowska, Pola Koniec, Julia Kosmatka, Agata Grzechowiak, Lena Wadzińska i Kinga Bartoszek.
Upominki oraz dyplomy przygotowane przez opiekunki Samorządu Uczniowskiego panie: Aleksandrę Konicką i Joannę Krzoskę trafiły także do najbardziej zaangażowanych członków Samorządu Uczniowskiego: Poli Koniec, Oliwii Skiminy, Marceliny Woźniak, Natalii Czyż i Fabiana Czerwińskiego.
Pan Piotr Dutkiewicz uhonorował najlepsze sportsmenki w szkole. Statuetki otrzymały: Wiktoria Zagórska, Lena Wadzińska oraz Kinga Bartoszek.
Szczególną nagrodę – film ze wspomnieniami z 30 występów wokalnych przygotowali członkowie zespołu Melodi Five dla Amelii Boniek, która przez 4 lata uświetniała swoimi muzycznymi popisami wszystkie uroczystości szkolne. Amelia także obdarowała prezentem uczestników akademii – na pożegnanie przepięknie wykonała piosenkę „Perfect”.
Pan Marcin Lisiecki podziękował także reprezentantom Pocztu Sztandarowego Liceum Ogólnokształcącego w Kcyni: Marcelinie Woźniak, Natalii Czyż oraz Bartoszowi Kasprowskiemu.
Ostatnie minuty części oficjalnej należały do przedstawicielek maturzystów: Julii Kosmatki i Jowity Witkowskiej, które w imieniu własnym oraz swoich kolegów i koleżanek z obu klas podziękowały nauczycielom, odczytując i wręczając każdemu z nich spersonalizowane i bardzo zabawne dyplomy.
Następnie rozpoczęła się artystyczna część uroczystości. Przedstawienie odbyło się w konwencji rozprawy sądowej, w trakcie której miał zapaść wyrok na maturzystów, którzy oskarżeni zostali o liczne przestępstwa, takie jak ucieczki z lekcji, nielegalne ściąganie podczas sprawdzianów, unikanie kartkówek i prac klasowych oraz nagminne zaniedbywanie prac domowych. To doprowadziło do nieuchronnej konfrontacji z wymiarem sprawiedliwości!
Sędzia Anna Maria Wesołowska – Judyta Witkowska – oraz prokurator Zuzanna Pawlak przeprowadziły niezwykle zabawną rozprawę, której efektem było skazanie maturzystów na dorosłość. Judycie i Zuzi towarzyszyli policjanci: Szymon Czyż, Kacper Nowak, Klaudia Śliwińska, Martyna Sypniewska i Wiktoria Kociałkowska.
Dzięki scenografii przygotowanej przez uczniów klasy IV EI oraz III LO, kostiumom, piosenkom ”Ostatnia nocka”, „Czarny chleb i czarna kawa” w wykonaniu pani Katarzyny Łyszczarz, Mai Nowickiej i Filipa Wojtkowiaka, nienagannemu nagłośnieniu, o które zadbali: Grzegorz Kroll i Aleksander Chudzik oraz profesjonalnej grze aktorów przedstawienie zyskało duże uznanie, ale przede wszystkim było wspaniałą okazją do ostatniej zabawy w takim składzie.
Nad przygotowaniem uroczystości czuwały Monika Kantorska Suty oraz Katarzyna Łyszczarz, jednak nie byłaby ona tak dopracowana, gdyby nie uczniowie klas IV EI i III LO, pani Maria Przegiętka, pracownicy obsługi – pani Teresa Kondys, Paulina Małkowska, Kinga Grabiszewska, Natalia Rak oraz pan Łukasz Kalka. Gorąco dziękujemy za pomoc.
Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowych zdjęć wykonanych przez Jagodę Woźniak z klasy III LO.
Materiał: Monika Kantorska Suty
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria











































































Czytaj również
- Łączy nas pamięć. Uczniowie przygotowali symboliczne żonkile
- Drzwi Otwarte w „Żegludze”. Uczniowie zapoznali się z ofertą szkoły
- Zajęcia dla młodych patriotów. Edukacyjne lekcje w muzeum
- Pożegnanie maturzystów. Uczniom wręczono nagrody i upominki
- Przed młodzieżą nowy rozdział. Uroczyste pożegnanie maturzystów
Zwolnienia lekarskie wystawione w 2024 roku. Podsumowanie ZUS

W ubiegłym roku Polacy chorowali nieco# częściej i dłużej. Lekarze w całym kraju wystawili 27,4 mln zwolnień lekarskich, co przełożyło się na 290 mln dni niezdolności do pracy. Oznacza to wzrost o 400 tys. zaświadczeń w porównaniu do roku 2023 oraz wzrost o 2,8 mln dni absencji. Przynajmniej raz w ciągu całego 2024 roku na zwolnieniu lekarskim przebywało 7,7 mln osób, z czego 7,1 mln to ubezpieczeni w ZUS.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie.# Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)