Dziś mamy 12 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

08 kwietnia 2025

Bezpodstawnie zadzwonił na numer alarmowy. Był pijany

fot. archiwum

fot. archiwum

Bezpodstawne zgłoszenie interwencji jest wykroczeniem, # za które sprawca może zostać ukarany wysoką grzywną. Przekonał się o tym jeden z mieszkańców Ślesina. Zadzwonił on na numer alarmowy informując, że został pobity. Był nietrzeźwy, a sytuacja przez niego opisana w ogóle nie miała miejsca. 35-latek został ukarany mandatem.

Funkcjonariusze z nakielskiego garnizonu każdego dnia podejmują wiele interwencji zgłaszanych za pośrednictwem numeru alarmowego 112 lub bezpośrednio do jednostki policji. Ich zakres jest bardzo szeroki od zdarzeń drogowych poprzez awantury domowe, kończąc na pilnym udzieleniu pomocy osobom, których życie może być zagrożone.

Interwencja o takiej właśnie treści wpłynęła na stanowisko dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią w niedzielę (6.04) o godzinie 17:50. Według zgłaszającego został on pobity oraz grożono mu nożem. Niezwłocznie na miejsce zostali skierowaniu funkcjonariusze z referatu patrolowo-interwencyjnego. W drodze na miejsce mężczyzna, który zgłaszał interwencję, ponownie zadzwonił na numer alarmowy, informując, że nie potrzebuje już pomocy.


Mundurowi postanowili zweryfikować powyższą sytuację.

Pod wskazanym adresem policjanci zastali pijanego 35-latka. W rozmowie ze zgłaszającym funkcjonariusze ustalili, że pomiędzy nim a rzekomym sprawcą doszło do sprzeczki słownej. Mężczyzna zaprzeczył, aby miał zostać pobity oraz, aby grożono mu nożem. 35-latek nie był w stanie wytłumaczyć, dlaczego zadzwonił na numer alarmowy. Mając na uwadze okoliczności zdarzenia policjanci ukarali zgłaszającego mandatem w wysokości 500 złotych.

Wywołanie fałszywego alarmu jest bardzo nieodpowiedzialne. Służby zadysponowane do nieprawdziwego zgłoszenia nie mogą udzielić pomocy osobom realnie jej potrzebującym. Zachowanie takie opisane jest w artykule 66 Kodeksu Wykroczeń i zagrożone jest grzywną do 1 500 złotych.

materiał: mł. asp. Kamil Smoliński Oficer prasowy KPP Nakło nad Notecią

Oceń artykuł: 10 13

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (9) Zgłoś naruszenie zasad

    • 7 (13)

    Bezprawnik, w dniu 08-04-2025 14:09:01 napisał:

    Czy to ukaranie mandatem aby na pewno było skuteczne,skoro ta osoba była w stanie nietrzeźwym-? Skuteczne wystawienie mandatu jest równoznaczne z naszą wyraźną zgodą.I w tym miejscu dochodzimy do meritum sprawy,bo ta "zgoda" musi być wyrażona świadomie. O jakiej można mówić"świadomości" kiedy osoba będąca pod wpływem alkoholu ma ją zaburzoną-? Przyjęcie mandatu to oświadczenie naszej woli. Aby było ważne, musi być wyrażone świadomie. O takiej świadomości nie możemy mówić jeśli jesteśmy pod wpływem alkoholu, narkotyków czy na skutek choroby psychicznej.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (3)

    haha, w dniu 08-04-2025 16:54:07 napisał:

    W świetle prawa Policja winna doprowadzić zgłaszającego do izby wytrzeźwień. Dopiero po wytrzeźwieniu policjant może wystawić mandat za wykroczenie. Wiem, bo sam to przerabiałem z izbą wyrzeźwień. W takim wypadku policjant popełnia przestępstwo.

    odpowiedz

    • -3 (5)

    vb, w dniu 08-04-2025 17:13:17 napisał:

    Niestety rzeczywistość sobie a prawo sobie. W świetle przepisów tak naprawdę nie ma jednoznacznego zakazu karania mandatem w takiej sytuacji. Przyjmuje się więc, że jest to dopuszczalne. Jedyną furtką w takiej sytuacji, oczywiście dla funkcjonariuszy, jest skorzystanie z terminu na podjęcie czynności wyjaśniających.

    odpowiedz

    • -6 (6)

    NL, w dniu 08-04-2025 18:22:21 napisał:

    Pozdrawiam Nakielską policję a szczególnie ich miłe i śliczne koleżanki w mundurach.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    emer.policjant, w dniu 08-04-2025 21:27:29 napisał:

    Takie i podobne"sprawy" zawsze budziły i budzą kontrowersje.Problemu nie ma,kiedy delikwent godzi się na wszystko,przyjmuje MK,nie jest roszczeniowy i bez nawet podstawowej wiedzy prawa.Problem natomiast powstaje prawie zawsze kiedy ta świadomość prawna jest.Delikwent odmawia przyjęcia MK i podejmuje"walkę" I to już tak kolorowo dla policjanta ( Policji ) nie wygląda.Jak można"wyrokować" i karać sprawcę wykroczenia w sytuacji znacznego ograniczenia zdolności do rozpoznania znaczenia swojego postępowania i rozumienia udzielanego mu pouczenia o możliwości odmowy przyjęcia mandatu i konsekwencjach prawnych jego przyjęcia.A dodam,że to rozumienie ma naprawdę poważne często znaczenie na przebieg całego postępowania i rodzi poważne procesowe i prawne konsekwencje.Każdy biegły zawsze w opiniach podkreślał,że osoba w stanie nietrzeźwym ma ograniczoną zdolność rozumowania i postrzegania rzeczywistości.Takie szybkie złożenie podpisu ( często nieczytelnego ) przez"sprawcę" wcale nie wiąże się z tym,że on czyni to dobrowolnie,rozumie treść tam zawartą i jest w pełni świadomy tego.A właśnie doktryna orzecznicza wymaga i wskazuje na to aby był to świadomy sposób potwierdzania swojej winy.Niestety biegli obnażali w swoich opiniach,że tej"świadomości" będąc pod wpływem alkoholu sprawca nie ma.Podpisując MK-zamyka tym samym sobie nieodwracalnie drogę odwołania.A co w sytuacji kiedy sprawca się pomylił w ocenie swojej winy-? Przyjęcie MK pogrzebało prawną ścieżkę by móc się bronić.Koledzy z WDŚ czy referatów SoW doskonale wiedzą,jak wadliwa i krucha jest to podstawa w sytuacji kiedy karze się MK osobę nietrzeźwą lub jako oskarżyciel publiczny przed SR.Tak więc każda najmniejsza wątpliwość lub inna okoliczność powinna wiązać się z odmową przyjęcia MK. Przyjęcie mandatu sprawia, że prawomocnie zostają przesądzone nasze sprawstwo oraz kwestia zawinienia.

    odpowiedz

    • 1 (5)

    Lechu, w dniu 09-04-2025 06:54:19 napisał:

    Do wszystkich, ten alkoholik jak dzwonił miał świadomość, a przyjęć mandat to już nie miał świadomości, mandat zdecydowanie z niski.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (2)

    KO, w dniu 09-04-2025 17:14:56 napisał:

    Najważniejszy temat w Nakle powinien być cały tydzień na pierwszym miejscu.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Rejestracja BDO
500PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.

(czytaj więcej)
0

W interesach, na weekend, na wakacje. Połączenia kolejowe nie tylko w regionie

Samorząd województwa organizuje połączenia kolejowe nie # tylko w naszym regionie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i we współpracy z partnerami w sąsiednich regionach uruchomiliśmy również bezpośrednie pociągi do ważnych ośrodków w siedmiu polskich województwach, w tym do Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Olsztyna i Łodzi.

(czytaj więcej)
0

Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

(czytaj więcej)
0

Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.

(czytaj więcej)