Dziś mamy 12 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

11 kwietnia 2025

Wycieczka do Warszawy. Poznali okoliczności Zbrodni Katyńskiej

fot. Iwona Sołdan i Michał Wiśniewski

fot. Iwona Sołdan i Michał Wiśniewski

Dnia 4 kwietnia br. uczniowie Zespołu Szkół # Żeglugi Śródlądowej oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 4 w Nakle nad Notecią odwiedzili Muzeum Katyńskie oraz Powązki Wojskowe w Warszawie.

Celem wyjazdu było zaznajomienie jego uczestników z okolicznościami Zbrodni Katyńskiej, której 85. rocznicę obchodzimy w tym roku.

Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej w Muzeum Katyńskim, które gromadzi i prezentuje na wystawie stałej m.in. artefakty grobowe wydobyte podczas prac ekshumacyjnych w Katyniu, Miednoje, Charkowie i Bykowni, a także pamiątki, fotografie i archiwalia przekazywane przez rodziny ofiar. Pod krzyżem sąsiadującym z Lasem „Warta“ zapalono znicze pamięci.

Na Cmentarzu Wojskowym Powązki uczniowie odwiedzili Dolinkę Katyńską – jedno z najstarszych upamiętnień ofiar katyńskich. To tutaj już w latach 80. w uroczystość Wszystkich Świętych gromadziły się setki osób, które oddawały hołd polskim jeńcom wojennym zamordowanym w 1940 roku w Katyniu przez radziecką policję polityczną NKWD.

Chwile zadumy towarzyszyły uczniom odwiedzającym mogiły powstańców warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej.
Szczególnym miejscem były również Panteon – Mauzoleum Wyklętych – Niezłomnych oraz „Łączka“ - miejsce pochówku pomordowanych, często w więzieniu mokotowskim polskich patriotów przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945 – 1956.
Podczas piątkowej wycieczki uczniom z Czwórki i Żeglugi towarzyszyły uczennice z ZS – P w Potulicach.

Tematyką zbrodni katyńskiej uczniowie nakielskiej Żeglugi zajmowali się również na lekcjach katechezy oraz podczas spacerów edukacyjnych do miejsc upamiętnia w Nakle. Tę formę edukacji i pamięci historycznej zorganizowała katechetka p. Iwona Sołdan.

Wycieczkę do Warszawy zorganizował i poprowadził p. Michał Wiśniewski, a opiekę nad uczniami sprawowały p. Lucyna Wojciechowska i p. Brygida Majewska.

materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.

(czytaj więcej)
0

W interesach, na weekend, na wakacje. Połączenia kolejowe nie tylko w regionie

Samorząd województwa organizuje połączenia kolejowe nie # tylko w naszym regionie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i we współpracy z partnerami w sąsiednich regionach uruchomiliśmy również bezpośrednie pociągi do ważnych ośrodków w siedmiu polskich województwach, w tym do Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Olsztyna i Łodzi.

(czytaj więcej)
0

Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

(czytaj więcej)
0

Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.

(czytaj więcej)