Odwiedziny w urzędzie wojewódzkim. Ważna misja edukacyjna

fot. KPUW
Ostatnie dwa dni w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w # Bydgoszczy upłynęły pod znakiem ważnych spotkań z najmłodszymi mieszkańcami naszego regionu.
W poniedziałek Urząd odwiedziły dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 31 w Bydgoszczy. Spotkanie poprowadził Wojewoda Michał Sztybel, który w przystępny sposób opowiadał o historii urzędu, codziennej pracy wojewody oraz zadaniach administracji rządowej w terenie. Była też okazja, by zobaczyć miejsca na co dzień niedostępne – w tym gabinet Wojewody.
We wtorek w Urzędzie pojawiły się dzieci z Szkoły Podstawowej im. Miłośników Przyrody w Laskownicy – rodzinnych stron Wicewojewody Piotra Hemmerlinga. To właśnie on oprowadził uczniów po urzędzie i przybliżył im jego funkcjonowanie. Nie zabrakło też opowieści o historii budynków, w których od lat działa administracja rządowa w regionie.
Uczniowie mogli zadawać pytania i dzielić się swoimi przemyśleniami. Taka forma jest świetnym sposobem na pokazanie, że instytucje państwowe to nie tylko „poważne sprawy”, ale również ludzie, którzy wykonują codzienną pracę na rzecz mieszkańców regionu.
Dla nas to także element ważnej misji edukacyjnej. Chcemy, by młodzi ludzie mieli kontakt z administracją już na etapie szkoły – żeby wiedzieli, czym zajmuje się wojewoda i jak działa urząd. Wśród odwiedzających mogą być przecież przyszli pracownicy administracji rządowej, samorządowcy, liderzy lokalnych społeczności. To, co dziś poznają z bliska, może w przyszłości okazać się dla nich drogowskazem zawodowym.
Spotkania z dziećmi wpisują się w akcję #OtwartyUrząd, którą konsekwentnie realizujemy. Chcemy, by Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki był miejscem otwartym i dostępnym – nie tylko poprzez infolinię czy okienko podawcze, ale przede wszystkim przez bezpośrednie spotkania, rozmowy i wspólne inicjatywy. Dla dzieci to pierwsze zetknięcie z państwem "od środka", dla nas – ważny sygnał, że warto rozmawiać, tłumaczyć i pokazywać, jak działa administracja.
Taka codzienna otwartość buduje zaufanie i pokazuje, że urząd może być miejscem przyjaznym i bliskim mieszkańcom.
materiał: KPUW w Bydgoszczy
Galeria











Czytaj również
Dodaj komentarz
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
Zniesmaczona, w dniu 10-04-2025 18:16:45 napisał:
odpowiedz
Jak najszybciej, w dniu 10-04-2025 20:38:28 napisał:
odpowiedz
Edek, w dniu 11-04-2025 05:07:54 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!