Wspólna akcja sprzątania lasu. Działania na rzecz środowiska

fot. UMiG Mrocza
W dniu 12 kwietnia Koło Łowieckie nr 78 "Leśnik" w # Runowie Krajeńskim, które dzierżawi obwód na terenie gminy Mrocza, zorganizowało akcję sprzątania lasu na terenie Leśnictw Dąbrowice i Drzewianowo. Do udziału w wydarzeniu myśliwi zaprosili rodziny, przyjaciół oraz dzieci z gminy Mrocza i Więcbork.
Akcja rozpoczęła się odprawą przypominającą formą polowanie zbiorowe, podczas której sygnalista odegrał tradycyjne sygnały łowieckie, nadając wydarzeniu wyjątkowy charakter. Przez dwie godziny uczestnicy zbierali śmieci, które na koniec ułożono w pokot, symbolizując zakończenie „polowania”.
Wszystkim uczestnikom zapewniono worki na śmieci, rękawice, opaski odblaskowe oraz środki odstraszające komary i kleszcze, co pozwoliło na komfortowe i bezpieczne przeprowadzenie akcji.
Po zakończeniu sprzątania zorganizowano ognisko, podczas którego wszyscy mogli upiec kiełbaski i miło spędzić czas na świeżym powietrzu.
Była to już druga taka akcja zorganizowana przez Koło Łowieckie nr 78 "Leśnik" z okazji Światowego Dnia Ziemi. Dzieci biorące udział w wydarzeniu zostały obdarowane czekoladami oraz książkami o tematyce leśnej, które pochodziły od Komisji do spraw młodzieży przy ZO PZŁ w Bydgoszczy, co dodatkowo umiliło im czas spędzony w lesie.
Organizatorzy zobowiązali się do kontynuowania takich akcji w kolejnych latach, promując wartości związane z ochroną przyrody i integracją społeczności lokalnej. Dodatkowo, do podjęcia wyzwania nominowano dwa kolejne Koła Łowieckie, co ma na celu rozszerzenie inicjatywy i zaangażowanie większej liczby osób w działania na rzecz środowiska.
materiał: Joanna Murawiec/UMiG Mrocza
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria



















Czytaj również
- Mieszkańcy zgromadzili się w świetlicy. Proboszcz poświęcił pokarmy
- Dom opieki dziennej dla seniorów. Kiedy rozpoczną się prace remontowe?
- Gmina zamierza dalej doceniać. Nagrody dla sportowców i ich trenerów
- Niska frekwencja na zebraniu. Tematów do dyskusji nie brakowało.
- Sierniki z szansą. Na nowoczesną oczyszczalnię ścieków
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)