Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

15 kwietnia 2025

Zwiedzili Gdynię i Gdańsk. Były "morskie" atrakcje

fot. Paweł Ciereszko

fot. Paweł Ciereszko

W dniach 8-10 kwietnia odbyła się wycieczka zawodowa # grupy młodzieży z kl. II a i II b Technikum Żeglugi Śródlądowej z Nakła nad Notecią. Celem wycieczki była Gdynia i Gdańsk i ich walory turystyczne z dużym akcentem na atrakcje "morskie".

Pierwszego dnia wycieczki młodzież miała okazję zwiedzić Port Wojenny Gdynia Oksywie z cumującymi tam okrętami z 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. B. Romanowskiego, gdzie zwiedzono korwetę patrolową ORP „Ślązak” i fregatę rakietową ORP „Gen. K. Pułaski”. Ponadto w Gdyni zwiedzono Muzeum Marynarki Wojennej oraz najsłynniejszy okręt z czasów II wojny światowej Okręt – muzeum – niszczyciel ORP „Błyskawica”. Przy skwerze Kościuszki można było również podziwiać nasz słynny żaglowiec „Dar Pomorza”.

Drugiego dnia do południa odbył się rejs Motławą i Wisłą z centrum Gdańska na Westerplatte. Młodzież miała okazję podziwiać byłe tereny postoczniowe, port handlowy Gdańsk oraz miejsce pamięci narodowej - Westerplatte. Po południu młodzież brała udział w ciekawej lekcji muzealnej w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku - temat lekcji "Służba na żaglowcach w XVII-XIX w." Ponadto uczniowie zwiedzili - pływające muzeum - statek parowy „Sołdek” – pierwszy po wojnie statek zbudowany w polskiej stoczni (oddział NMM w Gdańsku).

Trzeciego dnia miało miejsce zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Ponadto odbyły się spacery ulicami zabytkowego Gdańska, podczas których uczniowie podziwiali: Wielką Zbrojownię, Bramę Wyżynną, Bramę Złotą, Zabytkową ulicę Długą (Długi Targ) z Domem Uphagena i Dworem Artusa, Fontannę Neptuna, Ratusz Głównego Miasta, Zieloną Bramę, Wyspę Spichrzów, Bramę Mariacką, Bazylikę Mariacką, Stary Żuraw Portowy, Długie Pobrzeże, Pomnik Obrońców Poczty Polskiej, Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 r. przed bramą Stoczni Gdańskiej. Dowiedzieli się kim byli słynni Gdańszczanie: Heweliusz i Fahrenheit.

Wycieczkę zorganizował Paweł Ciereszko. Opiekę nad uczniami sprawowały nauczycielki szkoły Panie Sylwia Wieczorek i Iwona Sołdan oraz nauczyciel przedmiotów zawodowych Paweł Ciereszko.

materiał: Paweł Ciereszko (ZSŻŚ Nakło n. Not.)

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

 

Oceń artykuł: 7 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.

(czytaj więcej)