Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2025

Konferencja na temat Zbrodni Katyńskiej. Rozstrzygnięto wojewódzki konkurs

fot. powierzone

fot. powierzone

11 kwietnia w Kujawsko-Pomorskim # Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się Wojewódzka Konferencja Historyczna zatytułowana „Katyń. Zbrodnia, która nie może być zapomniana”, zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli.

Podczas konferencji wygłoszono prelekcje na temat Zbrodni Katyńskiej, armii gen. Władysława Andersa, kłamstwa katyńskiego i Cyfrowego Archiwum Pamięci o Zbrodni.

W trakcie uroczystości został rozstrzygnięty Wojewódzki Konkurs Historyczny pt. „Tatusiu Kochany! Najdroższy! Czemu nie wracasz? Obraz tragedii i śmierci polskich oficerów - rozpacz, ból i niepojęta strata dla polskiego narodu”.

W zaszczytnym gronie wyróżnionych znalazły się uczennice klasy III humanistycznej I LO w Nakle - Zofia Kończak i Martyna Młynarek, które zajęły II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych. Laureatki opracowały prezentację multimedialną zawierającą materiały, pamiątki i dokumenty oddające obraz tragedii mordu katyńskiego.

Praca została wzbogacona o rodzinne relacje Zosi Kończak, której brat pradziadka, Sylwester Kończak, zginął w Katyniu. Uczennice przedstawiły również sylwetki katyńczyków naszego regionu - Franciszka Poczekaja, Kazimierza Wegenke, Stanisława Karolczaka i Stanisława Derczyńskiego.

Opiekunem merytorycznym laureatek była Violetta Hejza, nauczycielka historii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

materiał: Ilona Świder/ I LO Nakło

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 19 8

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.

(czytaj więcej)