Niedziela Palmowa rozpoczęła Wielki Tydzień. Uroczystości również w Kcyni

fot. LZ
Dziś obchodzimy Niedzielę Palmową# – uroczystość, która otwiera Wielki Tydzień, najważniejszy okres w roku liturgicznym dla katolików. W kościołach w całej Polsce wierni wspominają uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, niosąc do poświęcenia symboliczne palmy – znak odradzającego się życia i zwycięstwa Chrystusa.
W Kcyni uroczystości odbyły się m.in. w klasztorze, gdzie licznie zgromadzeni parafianie uczestniczyli w Mszy Świętej z obrzędem poświęcenia palm. Liturgii przewodniczył proboszcz parafii, ks. kanonik Michał Kostecki. Podczas kazania duchowny podkreślił znaczenie pokory, nadziei i gotowości do duchowego przeżywania nadchodzących dni Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa.
Poświęcenie palm to jedna z najbardziej rozpoznawalnych tradycji związanych z tym dniem – wielu wiernych przygotowuje własnoręcznie robione palmy, często ozdobione kwiatami i wstążkami. Niedziela Palmowa nie tylko przypomina o wydarzeniach sprzed dwóch tysięcy lat, ale też wprowadza w głęboką refleksję i przygotowanie do Świąt Wielkanocnych.
W najbliższych dniach parafie będą kontynuować liturgiczne obchody Wielkiego Tygodnia, prowadzące do Triduum Paschalnego.
Galeria








Czytaj również
- Mieszkańcy zgromadzili się w świetlicy. Proboszcz poświęcił pokarmy
- Dom opieki dziennej dla seniorów. Kiedy rozpoczną się prace remontowe?
- Gmina zamierza dalej doceniać. Nagrody dla sportowców i ich trenerów
- Niska frekwencja na zebraniu. Tematów do dyskusji nie brakowało.
- Sierniki z szansą. Na nowoczesną oczyszczalnię ścieków
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!