Forum Młodych w Bydgoszczy. Cenna lekcja empatii

fot. powierzone
Uczniowie klas biologiczno-chemicznych # 3 bchB i 2 bchA I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Krzywoustego, pod opieką nauczycielek Moniki Gniatczyk i Agnieszki Weltrowskiej, wzięli udział w wydarzeniu „Bo nowe jest nadzieją”, które odbyło się 8 kwietnia 2025 roku w hali sportowo-widowiskowej "Immobile Łuczniczka" w Bydgoszczy.
Forum Młodych, po sukcesach wcześniejszych edycji w Gdańsku, Szczecinie, Katowicach i Warszawie, zawitało do Bydgoszczy, by poruszyć temat donacji i transplantacji. Około czterech tysięcy młodych ludzi ze szkół średnich województwa kujawsko -pomorskiego miało okazję wysłuchać poruszających historii osób po przeszczepieniu, a także głosów ekspertów, którzy podkreślali, jak wielką wartością jest możliwość ratowania życia poprzez transplantację.
Wydarzenie było częścią obchodów 25-lecia istnienia transplantologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy.
Dla młodzieży była to cenna lekcja empatii, odpowiedzialności i refleksji nad wartością ludzkiego życia. Spotkanie, oprócz walorów edukacyjnych, wywarło na uczestnikach duże emocjonalne wrażenie i skłoniło do głębszych przemyśleń na temat świadomego dawstwa organów.
Każdy może być częścią tego wielkiego spotkania - w wersji online! Zapraszamy! https://www.youtube.com/live/Y8ggQ7UGIsA?si=VNv_3lEHyCSrGJP4
materiały: Monika Gniatczyk
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria








Czytaj również
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)