Dziś mamy 12 kwietnia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2025

Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty. Osiągnął pełnoletniość!

fot. pow.

fot. pow.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława #Krzywoustego, w zabytkowej Auli im. ks. prof. Szczęsnego Feliksa Dettloffa, po raz osiemnasty, zgromadzili się miłośnicy słowa, którzy walczyli o Złote Pióro Starosty Nakielskiego.

Pani dyrektor I LO, Aleksandra Białka, oraz pani Ilona Świder, współorganizatorka konkursu, polonistka w nakielskiej Jedynce powitały gościa honorowego - dra hab. pana Rafała Zimnego, prof. UKW, pracownika naukowego z Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa, autora dyktanda, członka Rady Języka Polskiego. W progach Krzywoustego powitały także wicestarostę nakielskiego, pana Michała Dubkowskiego, oraz młodzież z Zespołu Szkół imienia Wincentego Witosa w Samostrzelu, z polonistką panią Bernadetą Sobierajską, uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, z polonistką, panią Joanną Stefaniak-Szmyt, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Karola Libelta w Kcyni, z polonistką, panią Aliną Król oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Zmagania na konkursie okazały się nie tylko testem wiedzy, lecz także świętem precyzji, czujności i miłości do ojczystego słowa. Kształt tegorocznego dyktanda zawdzięczamy panu prof. Rafałowi Zimnemu.

W XVIII edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego zwyciężyli:
1. miejsce Filip Frieske z ZST w Kcyni,
2. miejsce Amelia Purczyńska z kl. 4 hum (I LO w Nakle),
3. miejsce Aleksandra Podraza z kl. 3 agB (I LO w Nakle).

Powiatowi mistrzowie ortografii odebrali nagrody oraz dyplomy z rąk pana Michała Dubkowskiego, wicestarosty nakielskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu zebrali gromkie brawa jako symbol uznania dla tych, którzy „potrafili nie tylko usłyszeć słowa, ale i zapisać je zgodnie z ortograficzną partyturą”

„Niech poprawność językowa będzie z Wami – na co dzień, nie tylko od święta!” - takimi słowami pożegnała zgromadzonych pani Ilona Świder, zapraszając wszystkich do udziału w kolejnej edycji ortograficznych potyczek.

Konkurs został zorganizowany przez zespół polonistek I LO: Ilonę Świder, Justynę Michalską, Beatę Tomaszewską oraz Justynę Misterkiewicz.

Materiały: Justyna Misterkiewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wypłata świadczeń z ZUS. Coraz częściej wpływa na konto

Klienci coraz częściej decydują się # na przekazywanie świadczeń długoterminowych z ZUS, takich jak emerytura, renta czy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, na swoje konto bankowe.

(czytaj więcej)
0

W interesach, na weekend, na wakacje. Połączenia kolejowe nie tylko w regionie

Samorząd województwa organizuje połączenia kolejowe nie # tylko w naszym regionie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie społeczne i we współpracy z partnerami w sąsiednich regionach uruchomiliśmy również bezpośrednie pociągi do ważnych ośrodków w siedmiu polskich województwach, w tym do Poznania, Trójmiasta, Szczecina, Kołobrzegu, Olsztyna i Łodzi.

(czytaj więcej)
0

Bezpłatna rehabilitacja z ZUS. Są dwa nowe profile

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program # rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

(czytaj więcej)
0

Kolejny kurs. W zajęciach wzięło udział kilkudziesięciu żołnierzy

W dniach od 31 marca do 4 kwietnia br., Centrum Szkolenia # Wojsk Obrony Terytorialnej (CSWOT) zorganizowało kolejny kurs Naziemnych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych (NZPR). W szkoleniu udział wzięło kilkudziesięciu żołnierzy WOT z różnych Brygad OT, a w czasie zajęć praktycznych szczególny nacisk położony został na współpracę NZPR z cywilnymi grupami poszukiwawczymi oraz współdziałanie ze śmigłowcem wojskowym.

(czytaj więcej)