Dziś mamy 20 kwietnia 2025, niedziela, imieniny obchodzą:

12 kwietnia 2025

Powiatowy Konkurs Ortograficzny o Pióro Starosty. Osiągnął pełnoletniość!

fot. pow.

fot. pow.

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława #Krzywoustego, w zabytkowej Auli im. ks. prof. Szczęsnego Feliksa Dettloffa, po raz osiemnasty, zgromadzili się miłośnicy słowa, którzy walczyli o Złote Pióro Starosty Nakielskiego.

Pani dyrektor I LO, Aleksandra Białka, oraz pani Ilona Świder, współorganizatorka konkursu, polonistka w nakielskiej Jedynce powitały gościa honorowego - dra hab. pana Rafała Zimnego, prof. UKW, pracownika naukowego z Zakładu Stylistyki i Pragmatyki Językowej w Instytucie Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa, autora dyktanda, członka Rady Języka Polskiego. W progach Krzywoustego powitały także wicestarostę nakielskiego, pana Michała Dubkowskiego, oraz młodzież z Zespołu Szkół imienia Wincentego Witosa w Samostrzelu, z polonistką panią Bernadetą Sobierajską, uczniów z I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie, z polonistką, panią Joanną Stefaniak-Szmyt, młodzież z Liceum Ogólnokształcącego imienia Karola Libelta w Kcyni, z polonistką, panią Aliną Król oraz uczniów I Liceum Ogólnokształcącego imienia Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Zmagania na konkursie okazały się nie tylko testem wiedzy, lecz także świętem precyzji, czujności i miłości do ojczystego słowa. Kształt tegorocznego dyktanda zawdzięczamy panu prof. Rafałowi Zimnemu.

W XVIII edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego o Pióro Starosty Nakielskiego zwyciężyli:
1. miejsce Filip Frieske z ZST w Kcyni,
2. miejsce Amelia Purczyńska z kl. 4 hum (I LO w Nakle),
3. miejsce Aleksandra Podraza z kl. 3 agB (I LO w Nakle).

Powiatowi mistrzowie ortografii odebrali nagrody oraz dyplomy z rąk pana Michała Dubkowskiego, wicestarosty nakielskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu zebrali gromkie brawa jako symbol uznania dla tych, którzy „potrafili nie tylko usłyszeć słowa, ale i zapisać je zgodnie z ortograficzną partyturą”

„Niech poprawność językowa będzie z Wami – na co dzień, nie tylko od święta!” - takimi słowami pożegnała zgromadzonych pani Ilona Świder, zapraszając wszystkich do udziału w kolejnej edycji ortograficznych potyczek.

Konkurs został zorganizowany przez zespół polonistek I LO: Ilonę Świder, Justynę Michalską, Beatę Tomaszewską oraz Justynę Misterkiewicz.

Materiały: Justyna Misterkiewicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 10 9

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.

(czytaj więcej)
0

Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.

(czytaj więcej)
0

Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.

(czytaj więcej)
0

Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.

(czytaj więcej)