Wycieczka do Osieka. Uczniowie wzięli udział w festynie wielkanocnym

fot. pow.
W pierwszych tygodniach wiosny, a dokładniej# 11 kwietnia uczniowie klas drugich ze szkoły podstawowej nr 2 w Nakle nad Notecią wybrali się wraz z wychowawczyniami na wyjątkową wycieczkę do Osieka, by wziąć udział w festynie wielkanocnym.
Podróż rozpoczęła się niezwykle-dzieci pojechały na miejsce pociągiem, co dla wielu z nich było dodatkową atrakcją i doskonałą okazją do wykazania się kulturalnym zachowaniem w środkach transportu publicznego. Po dotarciu na miejsce na uczestników czekało wiele ciekawych aktywności związanych z tradycjami wielkanocnymi, między innymi przejażdżka bryczką. Dzieci miały także okazję własnoręcznie ozdabiać pisanki oraz obserwować jak z barwnych kawałków bibuły powstają wspaniałe kwiaty- ozdoby, które kiedyś zdobiły domy podczas świąt, oraz całego okresu wiosennego. Nie zabrakło również kulinarnych inspiracji uczniowie dowiedzieli się jak powstają tradycyjne wielkanocne baby i jakie znaczenie miały one dawniej polskiej kulturze świątecznej. Odwiedzić mogli także młyn, gdzie dowiedzieli się, jak powstaje mąka.
Poznali przepisy na świąteczne wielkanocne przysmaki. Festyn był okazją do rozmowy o tradycjach Wielkiego Postu. Dzieci poznały znaczenie tego okresu w kalendarzu chrześcijańskim i dowiedziały się, jak dawniej wyglądały przygotowania do Wielkiej Nocy na wsiach. To była niezapomniana lekcja historii, tradycji, smaku, pełna barw i radości. Uczniowie mimo chłodnej pogody z wycieczki wrócili z uśmiechami na twarzach i głowami pełnymi nowych doświadczeń. Podekscytowani opowiadali sobie wzajemnie, jak to dawniej inaczej bywało. Takie wspomnienia zostaną z uczniami na bardzo długo.
Materiał: Anna Lindner
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria








Czytaj również
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)