Żegnaj Zimo! Przedszkolaki świętowały nadejście wiosny

fot. powierzone
24 marca dzieci z Samorządowego Przedszkola nr3 im. W. Chotomskiej w # Szubinie wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie "pożegnania zimy- powitania wiosny".
Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. W tym dniu wszyscy zebrali się w sali „Misiów”, aby wspólnie cieszyć się z jej nadejścia.
Na powitanie dzieci rozpoznawały oznaki wiosny w przyrodzie i utrwaliły sobie nazwy miesięcy. Niespodziankę sprawił zebranym Pan Marzec, który zrobił sobie przerwę od wiosennych obowiązków i przybył do nas, żeby opowiedzieć o marcowej pogodzie. Przekazał dzieciom również list od Pani Wiosny, który został wspólnie odczytany. Przedszkolaki z zaangażowaniem odgadywały „wiosenne zagadki”, z radością szukały jej oznak i symboli na przygotowanej planszy. Na zakończenie spotkania wspólne zaśpiewano piosenkę „Kle, kle boćku- kle, kle”.
W podziękowaniu za tak miłe powitanie Pan Marzec obiecał, że Wiosna zostanie z przedszkolakami i zazieleni łąki, drzewa, trawy.
materiał: Patrycja Gaszkowska- Grzeszczak, Wanda Zygmunt- Król
Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.
Galeria











Czytaj również
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)