Niedziela Palmowa. Rozpoczęliśmy Wielki Tydzień

fot. KP
13 kwietnia wierni Kościoła Katolickiego# świętowali Niedzielę Palmową, przynosząc do poświęcenia tradycyjne palmy. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Tak było i w Parafii pw. św. Wawrzyńca w Nakle.
Przed rozpoczęcie mszy św. o godz. 12.00 wolontariusze z Fundacji Salus Homini rozprowadzali Palmy Wielkanocne, z których dochód przeznaczony jest na cele hospicyjne. Następnie wierni zebrali się przed świątynią, gdzie ksiądz poświęcił przyniesione palmy. Wierni przeszli w procesji wokół kościoła.
Po mszy św. rozstrzygnięto konkurs na rodzinną Palmę Wielkanocną. Organizatorem konkursu było Niepubliczne Przedszkole Katolickie przy parafii p.w. Św. Wawrzyńca w Nakle.
Galeria




















































Czytaj również
- Mieszkańcy zgromadzili się w świetlicy. Proboszcz poświęcił pokarmy
- Święcenie pokarmów w nakielskiej farze. Wierni kultywują piękną tradycję
- Pamiątki po nakielskim PCK. Przekazano do nakielskiego muzeum
- Piękny jubileusz. Pani Michalina świętuje 100. urodziny
- Święcenie pokarmów. Mieszkańcy przybyli do kościoła całymi rodzinami
Dodaj komentarz
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!