Sierniki z szansą. Na nowoczesną oczyszczalnię ścieków

fot. freepik
Gmina Kcynia planuje budowę małej oczyszczalni# ścieków w Siernikach. Inwestycja ma rozwiązać wieloletnie problemy mieszkańców z gospodarką ściekową. Pierwszym krokiem będzie przejęcie działek od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. To właśnie na jednej z nich – gdzie niegdyś mieścił się stary sklep i świetlica – ma powstać oczyszczalnia obsługująca ok. 140 mieszkańców.
Samorząd analizował dwie opcje: podłączenie Siernik do kanalizacji w Grocholinie (koszt ok. 7 mln zł) oraz budowę lokalnej oczyszczalni (koszt 1–1,2 mln zł). Ze względu na racjonalność finansową, gmina wybrała drugie rozwiązanie. Możliwe jest uzyskanie dofinansowania z KOWR na poziomie 50%.
Kontrole wykazały liczne nieprawidłowości w gospodarce ściekowej we wsi – część mieszkańców nie posiada legalnych systemów odprowadzania nieczystości. Po zakończeniu inwestycji osoby te będą zobowiązane do podłączenia się do sieci. Koszty indywidualnych przyłączy pokryją właściciele nieruchomości.
Czytaj również
- W Orlu również święcono pokarmy. Wielkanocna tradycja
- Mieszkańcy zgromadzili się w świetlicy. Proboszcz poświęcił pokarmy
- Dom opieki dziennej dla seniorów. Kiedy rozpoczną się prace remontowe?
- Gmina zamierza dalej doceniać. Nagrody dla sportowców i ich trenerów
- Niska frekwencja na zebraniu. Tematów do dyskusji nie brakowało.
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad
Stachowiak odejdź, w dniu 20-04-2025 19:33:59 napisał:
odpowiedz
Edyta będzie kasa na premie, w dniu 20-04-2025 19:49:58 napisał:
odpowiedz
Taka prawda, w dniu 20-04-2025 20:07:13 napisał:
odpowiedz
Obserwator, w dniu 20-04-2025 21:43:33 napisał:
odpowiedz
Jak mieć szybko kanalizale, w dniu 21-04-2025 08:23:51 napisał:
odpowiedz
Oddasz kasę?, w dniu 21-04-2025 09:12:24 napisał:
odpowiedz
Edyta ciągle mi mało , w dniu 21-04-2025 09:18:28 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!