Święcenie pokarmów. Mieszkańcy przybyli do kościoła całymi rodzinami

fot. BG
W parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie odbyło się tradycyjne święcenie pokarmów. Co znalazło się w koszyczku wielkanocnym?
W Wielką Sobotę tradycją w Polsce jest święcenie koszyczków wielkanocnych z różnymi pokarmami w środku. Znajdziemy w nim chleb, branka, jajka, sól, pieprz, wędlinę, chrzan, a także wodę święconą, babkę wielkanocną, bukszpan czy czekoladowe zajączki. Swoje małe koszyczki świecą również młodzi mieszkańcy, do dominują w nich różnego rodzaju słodycze.
Galeria


























Czytaj również
- Święcenie pokarmów w nakielskiej farze. Wierni kultywują piękną tradycję
- Pamiątki po nakielskim PCK. Przekazano do nakielskiego muzeum
- Piękny jubileusz. Pani Michalina świętuje 100. urodziny
- Kcynianie poświęcili pokarmy. Jutro wspólnie zasiądziemy do stołu
- Święcenie pokarmów. Wierni tłumnie gromadzili się w świątyni
Dodaj komentarz
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Mozaika wielkanocnych tradycji. Rozmowa z Hanną Łopatyńską

Rozmowa z Hanną Łopatyńską, kierownikiem Działu Folkloru i Kultury Społecznej Muzeum Etnograficznego w Toruniu
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!