Kontenery PCK w gminie. Coraz częściej służą jako śmietniki

fot. archiwum
Na terenie gminy Szubin rośnie problem# niewłaściwego użytkowania kontenerów Polskiego Czerwonego Krzyża przeznaczonych na używaną odzież. Do pojemników trafiają nie tylko ubrania, ale również wózki dziecięce, zabawki i zwykłe śmieci. Jak podkreślają urzędnicy, takie odpady nie są odbierane przez firmę odpowiedzialną za kontenery – sprzątanie spada na gminę.
– Może dojść do sytuacji, w której kontenery całkowicie znikną z przestrzeni publicznej, zwłaszcza na wsiach, gdzie dostęp do PSZOK-u jest ograniczony – ostrzega Iwona Kubiak, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa w UM w Szubinie.
Podobne decyzje już zapadły w innych gminach – np. w niektórych miejscowościach gminy Sadki kontenery zostały usunięte w całości. Gmina Szubin apeluje do mieszkańców o odpowiedzialne korzystanie z pojemników – trafiać do nich powinna wyłącznie czysta, używana odzież, a nie przedmioty codziennego użytku czy odpady. Od tego zależy, czy kontenery PCK pozostaną w gminie.
Czytaj również
- W Orlu również święcono pokarmy. Wielkanocna tradycja
- Mieszkańcy zgromadzili się w świetlicy. Proboszcz poświęcił pokarmy
- Dom opieki dziennej dla seniorów. Kiedy rozpoczną się prace remontowe?
- Gmina zamierza dalej doceniać. Nagrody dla sportowców i ich trenerów
- Niska frekwencja na zebraniu. Tematów do dyskusji nie brakowało.
Dodaj komentarz
Śmigus-dyngus. Symboliczne budzenie przyrody do życia

Poniedziałek Wielkanocny nie ma szczególnego #rytu liturgicznego, za to ten drugi dzień Świąt ma bogatą obrzędowość ludową. Zwany jest również Lanym Poniedziałkiem, dniem świętego Lejka, oblewanką, polewanką albo po prostu śmigusem-dyngusem.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Człowiek z pasją. Stanisław Gill i jego zachwycające prace z zapałek

Ludzi utalentowanych w powiecie nakielskim nie brakuje.# Jedni ochoczo dzielą się ze światem swoją pasją, jednakże są również tacy, którzy oddają się jej wyłącznie w domowym zaciszu i nie szukają większego rozgłosu. Bez wątpienia do grona takich osób zalicza się pochodzący z Mroczy Stanisław Gill.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)
Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad
On, w dniu 21-04-2025 09:24:51 napisał:
odpowiedz
On, w dniu 21-04-2025 09:24:53 napisał:
odpowiedz
Szpieg z krainy deszczowców, w dniu 21-04-2025 10:37:55 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!