Jakie są długofalowe skutki spożywania alkoholu? Zadbaj o zdrowie
fot. pixabay
Nowy rok to doskonały moment na podejmowanie wyzwań i wyznaczanie #postanowień. To także idealna okazja, by zastanowić się nad swoim podejściem do picia alkoholu, zrozumieć jego krótko - i długofalowe konsekwencje, a także rozważyć korzyści płynące z ograniczenia spożycia lub zrezygnowania z alkoholu.
Alkohol jest zbyt często uważany za element naszej kultury oraz niezbędny dodatek do świętowania, spotkań towarzyskich, a nawet codziennego życia. Bagatelizujemy wpływ alkoholu na nasze życie – a jest on dużo bardziej długofalowy niż kojarzony z nim ból głowy dzień po spożyciu.
Należy pamiętać, że nadmierne spożywanie alkoholu przynosi negatywne konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wskazuje, że alkohol jest na trzecim miejscu czynników ryzyka dla zdrowia. Szacuje się, że jego nadużywanie skraca życie średnio o 16 lat.
Dlatego warto zastanowić się, jaką rolę alkohol pełni w naszym życiu. Jego ograniczenie może przynieść cały szereg pozytywnych skutków – od pełniejszego doświadczania rzeczywistości, aż po regenerację organizmu.
Wykorzystaj nowy rok jako okazję do odpowiedzi na pytania: „Czy warto kontynuować picie alkoholu”? lub „Jakie ryzyko się z tym wiąże”?
Długofalowe skutki spożywania alkoholu
Według WHO alkohol może powodować ponad 200 chorób i urazów. Krótko- i długoterminowe skutki picia alkoholu to m.in. utrata kontroli nad sobą, w tym stosowanie przemocy oraz podejmowanie ryzykownych dla zdrowia i życia zachowań, urazy, problemy trawienne, otyłość, podwyższone ciśnienie krwi, choroby serca, uszkodzenia mózgu oraz zwiększenie ryzyka wystąpienia jednego z co najmniej 7 rodzajów nowotworów. Należy pamiętać, że nawet spożywanie niewielkich ilości alkoholu może zwiększać ryzyko nowotworu. Nie istnieje bezpieczna dawka alkoholu.
Korzyści z ograniczenia picia
Jeśli zdecydujesz się na picie mniejszej ilości alkoholu, możesz zauważyć pozytywne skutki dla zdrowia psychicznego i fizycznego, zarówno od razu, jak i w dłuższej perspektywie. Ograniczenie picia poprawia jakość snu, pamięć i przejrzystość myślenia. Dzięki ograniczeniu alkoholu zdecydowanie spada ryzyko chorób przewlekłych, w tym nowotworów bezpośrednio związanych z alkoholem.
Inne korzyści z ograniczenia picia:
- lepsza koncentracja,
- lepszy nastrój,
- poprawa relacji z innymi ludźmi,
- oszczędność pieniędzy,
- mniejsze ryzyko wypadków.
Alkohol ma wpływ nie tylko na ciebie. Ograniczając jego spożycie, pozytywnie wpływasz na jakość relacji w rodzinie, najbliższym otoczeniu, a także całym społeczeństwie. Mniej alkoholu to mniej urazów po jego spożyciu, utonięć, samobójstw oraz mniej przemocy we wszystkich jej formach.
Może nie być łatwo
Ograniczenie spożycia alkoholu często będzie się wiązać z koniecznością zmiany pewnych nawyków. Przyzwyczajenie się do nowej sytuacji będzie wymagało czasu, ale warto wytrwać w swoim postanowieniu. W ocenie sytuacji może pomóc zapisywanie i śledzenie tego, co pijesz, kiedy i w jakich dawkach. Możesz założyć, ile wypijesz np. na danym spotkaniu czy w ciągu tygodnia i starać się utrzymywać przyjętą dawkę. Poproś o pomoc bliskich – z ich wsparciem łatwiej będzie ci ograniczyć alkohol.
Zmiana nawyków może nie być łatwa. Dlatego jeśli zauważasz konieczność zmian, staraj się je zrealizować, zanim skutki spożywania alkoholu staną się dla ciebie groźniejsze i bardziej nieodwracalne.
Poproś o pomoc
Jeżeli samodzielne działania i postanowienia nie wystarczają, nie wstydź się skorzystać z profesjonalnej pomocy.
Możesz ją znaleźć tutaj:
- Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom
- Ogólnopolski Telefon Zaufania Uzależnienia - 800 199 990
- „Pomarańczowa linia” dla rodziców dzieci pijących alkohol - 801 140 068
- Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” - 800 120 002
- Telefon Zaufania uzależnienia behawioralne - 801 889 880
Źródło: Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Bydgoszczy
Czytaj również
Dodaj komentarz
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Fundacja DKMS podsumowała rok. Nowi dawcy szpiku
Czy w ciągu zaledwie jednego roku można zmienić rzeczywistość #osób chorych, które stanęły do walki z bezkompromisowym przeciwnikiem – nowotworem krwi? Fundacja DKMS, największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, udowadnia, że tak! W 2024 roku do jej bazy dołączyły aż 119 433 osoby, a 1527 dawców faktycznych dało szansę na życie swoim „bliźniakom genetycznym” – w Polsce i na świecie! To efekt nieustannej edukacji na temat idei dawstwa, ale i ogromnego zaangażowana dawców szpiku, społeczeństwa, mediów, wolontariuszy oraz darczyńców.
(czytaj więcej)10 lat z Kartą Dużej Rodziny. Kto może korzystać ze zniżek?
Dzięki Karcie Dużej Rodziny już od 10 lat rodziny #wielodzietne mogą korzystać z bogatego systemu zniżek i ulg w wielu miejscach w całej Polsce – zarówno w podmiotach publicznych, jak i prywatnych firmach. Gdzie znaleźć listę partnerów? Komu przysługuje taka karta?
(czytaj więcej)Jakie są długofalowe skutki spożywania alkoholu? Zadbaj o zdrowie
Nowy rok to doskonały moment na podejmowanie wyzwań i wyznaczanie #postanowień. To także idealna okazja, by zastanowić się nad swoim podejściem do picia alkoholu, zrozumieć jego krótko - i długofalowe konsekwencje, a także rozważyć korzyści płynące z ograniczenia spożycia lub zrezygnowania z alkoholu.
(czytaj więcej)
Komentarze (8) Zgłoś naruszenie zasad
Poinformowana, w dniu 09-01-2025 09:48:18 napisał:
odpowiedz
Aniu PDW, w dniu 09-01-2025 09:49:04 napisał:
odpowiedz
Małpka , w dniu 09-01-2025 10:59:19 napisał:
odpowiedz
Włościanka, w dniu 09-01-2025 15:16:41 napisał:
odpowiedz
Zofia, w dniu 09-01-2025 15:51:12 napisał:
odpowiedz
Pierwsza szklanka kcyńskiego wzgòrka, w dniu 09-01-2025 18:02:30 napisał:
odpowiedz
były ormowiec , w dniu 09-01-2025 20:20:34 napisał:
odpowiedz
Roman , w dniu 09-01-2025 21:25:22 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!