Pozytywne podejście do życia. Wspomnienia mieszkanki Nakła

Irena Bury, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Anioły na śniegu i inne wspomnienia - opowiada Irena Bury#, urodzona w 1923 roku mieszkanka Nakła nad Notecią, emerytowana księgowa i optymistka, od której możemy czerpać lekcje pozytywnego podejścia do życia.
– Były różne gry i zabawy. Zimą robiliśmy anioły na śniegu, śpiewaliśmy – wspomina Irena Bury. Trzeba być aktywnym i mieć zajęcie – to nadaje sensu życiu.
Irena Bury z domu Ciemny, urodziła się 29 grudnia 1923 roku w Nakle nad Notecią (powiat nakielski). Ojciec, Jan Ciemny, był poddanym cesarza Wilhelma, żołnierzem wcielonym do armii pruskiej. Walczył w powstaniu wielkopolskim, brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Mama Marianna zajmowała się domem. Państwo Ciemny mieli jeszcze syna – Franciszka, brata nestorki.
Pani Irena skończyła żeńską Szkołę Powszechną nr 2 w Nakle nad Notecią. Jej ulubionymi przedmiotami szkolnymi były zajęcia plastyczne i muzyczne. Gdy wybuchła wojna miała 16 lat. Została zesłana na roboty przymusowe do rodziny osadników niemieckich, gdzie opiekowała się dziećmi. Po wojnie pracowała w podatkach Gminnej Spółdzielni, potem w PZZ Zakładach Zbożowych i w Więcborskich Zakładach Przemysłu, jako księgowa.
W 1957 roku wyszła za mąż, za Stanisława Burego, syna Tomasza i Antoniny. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci (dwóch córek i syna) czworga wnuków i czworga prawnuków. Mąż nestorki był stolarzem, był trzy lata starszy od niej. W czasie wojny zdobył zawód, potem pracował w nakielskiej stolarni, następnie w Bydgoskiej Fabryce Mebli w Nakle. W Nakle wspólnie z rodzicami nestorki wybudowali dom, gdzie rodzina mieszka do dziś.
Pani Irena jest bardzo aktywną i energiczną kobietą. Przyjemność sprawia jej szycie na maszynie, szydełkowanie, rozwiązywanie krzyżówek i sudoku. Nowoczesne technologie także nie są jej obce, jest na bieżąco z wszelkimi nowinkami, codziennie rozmawia z bliskimi przez wideo komunikatory, korzysta z tableta i smartphona. To prawdziwa optymistka, która swoim pozytywnym podejściem do życia zaraża wszystkich dookoła. Każdy dzień obowiązkowo rozpoczyna od kawy.
Irena Bury została uhonorowana marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w styczniu tego roku.
Materiał: Beata Krzemińska / rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Czytaj również
- Potrzeby mieszkańców przewyższają zaplanowany budżet. Przeznaczono dodatkowe 25 tys. zł
- Czy będzie bezpieczniej? Nie ma chętnych do utworzenia przejścia
- Inicjatywa mieszkańców. Przydrożny krzyż jako znak wiary i pamięci
- Wielkopostny dzień skupienia. Tematem był Rok Jubileuszowy
- "Służba w zdrowiu". Ważna konferencja dla służb i pracowników
Dodaj komentarz
Dzisiaj Wielka Sobota. Dzień ciszy i oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem spoczynku Jezusa# w grobie i adoracji Najświętszego Sakramentu. Obchodzona jest jako dzień błogosławieństwa, gdyż święci się wtedy ogień, wodę i wielkanocne pożywienie.
(czytaj więcej)Wielki Czwartek. Rozpoczęło się Triduum Paschalne

Wielki Czwartek to jeden z # najważniejszych dni w kalendarzu liturgicznym, obchodzony w Wielkim Tygodniu, który prowadzi do Świąt Wielkanocnych.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Pisanki. Na przestrzeni wieków pełniły wiele funkcji

Od najdawniejszych czasów ze Świętami # Wielkanocnymi kojarzone jest jajko, w tradycji chrześcijańskiej symbol nowego życia i zmartwychwstałego Chrystusa, w tradycji ludowej – symbol siły, płodności i miłości.
(czytaj więcej)
Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad
krajan, w dniu 13-09-2024 18:59:04 napisał:
odpowiedz
Anna, w dniu 13-09-2024 20:33:33 napisał:
odpowiedz
iwa, w dniu 15-09-2024 11:11:41 napisał:
odpowiedz
Monia, w dniu 16-09-2024 15:26:53 napisał:
odpowiedz
Wiesława R., w dniu 19-09-2024 16:18:59 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!