Dziś mamy 18 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

31 sierpnia 2024

Programy wsparcia in vitro – Warszawa – przegląd dostępnych możliwości

fot. powierzone

fot. powierzone

Warszawa to jedno z tych miast, które po wygaszeniu pierwszego ogólnopolskiego programu dofinansowania# in vitro w 2016 roku, zdecydowało się na wsparcie finansowe niepłodnych par z miejskiego budżetu. Program in vitro w Warszawie został uruchomiony w 2017 roku i działa do dziś.

Z kolei na poziomie krajowym funkcjonuje program wsparcia in vitro, koordynowany przez Ministerstwo Zdrowia. Program ten jest częścią polityki zdrowotnej rządu i oferuje dofinansowanie in vitro w Warszawie dla par zmagających się z niepłodnością. Warunki przystąpienia do programu obejmują kryteria medyczne oraz wiekowe.

O tym, jak ważna jest pomoc finansowa dla par borykających się z problemem niepłodności i dla jak wielu osób barierą nie do przeskoczenia były koszty zabiegu in vitro, może świadczyć liczbą chętnych do skorzystania z dofinansowania leczenia. 

Finansowanie leczenia in vitro Warszawa – dostępne możliwości

Na samorządowy program wspierania niepłodnych par poprzez leczenie metodą in vitro Warszawa wydała już ponad 80 mln zł. Są też efekty. Według danych z początku tego roku, na świat przyszło ok. 2300 dzieci, co jest jednym z najlepszych wyników w kraju wśród miast, które zdecydowała się na podobny program.  To ogromny sukces i niewyobrażalne szczęście dla rodziców, którzy dzięki pomocy finansowej miasta Warszawa spełnili marzenie o dziecku. 

Jednak mimo stosunkowo dużej kwoty przeznaczonej na program in vitro w Warszawie, nie wszystkim udaje się spełnić obowiązujące kryteria, takie jak wiek do 40 lat dla kobiet oraz co najmniej 2 lata zamieszkania w Warszawie. 

Tu z pomocą przyszedł uruchomiony w tym roku rządowy program pn. „Leczenie niepłodności obejmujące procedury medycznie wspomaganej prokreacji, w tym zapłodnienie pozaustrojowe prowadzone w ośrodku medycznie wspomaganej prokreacji, na lata 2024-2028”. Kryteria wejścia do programu zostały tak opracowane, że wiele par, które nie mogły wziąć udziału w programie miejskim, bez problemu przejdzie kwalifikację do dofinansowania rządowego. 

Programy in vitro Warszawa – podobieństwa i różnice

W odróżnieniu od miejskiego programu in vitro w Warszawie, na rządowe dofinansowanie mogą liczyć pary, w których kobieta ukończyła 40 rok życia. Górna granica wieku to w przypadku pań 42 lata – przy korzystaniu z własnych komórek rozrodczych lub dawstwa nasienia i nawet 45, jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka. Mężczyźni w obu przypadkach nie mogą ukończyć 55. roku życia.

Choć miejski program był i jest realnym wsparciem, nie pokrywa całości kosztów leczenia. Warszawiacy i Warszawianki mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu miasta w wysokości do 6 tys. zł. Tymczasem ostateczną cenę in vitro trudno oszacować z wyprzedzeniem. Jest ona zależna od wielu czynników. Może się zamknąć w kilku tysiącach, ale może też sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Zapłodnienie pozaustrojowe to proces, na który składa się kilka etapów. Suma kosztów, jakie trzeba ponieść na każdym z nich, składa się na finalną cenę in vitro. Dlatego tak trudno jest z wyprzedzeniem oszacować wartość procedury dla konkretnej pary. Leczenie opiera się na indywidualnym planie dostosowanym do konkretnej sytuacji klinicznej.

Działający obecnie rządowy program in vitro bierze pod uwagę fakt, że cena in vitro może się różnić w zależności od sytuacji danej pary. Dlatego kwota dofinansowania nie jest stała. Program zakłada, że para ma mieć wsparcie finansowe na każdym etapie procedury, dofinansowane są więc wszystkie niezbędne leki i poszczególne etapy in vitro. 

Na koszt procedury in vitro składają się wszystkie badania diagnostyczne, procedura stymulacji jajeczkowania, wizyty podczas procesu stymulacji, koszty punkcji, zapłodnienie komórek rozrodczych w warunkach laboratoryjnych, hodowla zarodków oraz transfer zarodków do macicy.  W ramach programów wsparcia finansowego całość tych kosztów jest refundowana.

Pozwala to parze nie martwić się o pieniądze, a skupić na przygotowaniu mentalnym i fizycznym do zapłodnienia pozaustrojowego. 

Dofinansowanie in vitro Warszawa – także do wsparcia psychologicznego

Procedura in vitro to duży wysiłek dla obojga partnerów. Do zabiegu warto przygotować się zarówno fizycznie (zdrowa dieta, odpowiednie nawadnianie, umiarkowany wysiłek fizyczny), jak i psychicznie. Dobre nastawienie i umiejętność radzenia sobie z emocjami jest bardzo ważna, pomaga zmniejszyć stres towarzyszący procesowi leczenia. 

Pary zakwalifikowane do procedury mogą liczyć na profesjonalną pomoc psychologa. W niektórych przypadkach konsultacje psychologiczne są wręcz warunkiem koniecznym, by móc skorzystać z rządowego programu in vitro. Dotyczy to par, które korzystają z adopcji zarodków lub dawstwa komórek rozrodczych. W takim przypadku wizyty u psychologa są obowiązkowe. Na podstawie przeprowadzonych konsultacji specjalista wydaje opinię, czy para jest gotowa do rodzicielstwa niegenetycznego i ma świadomość emocjonalnych i psychologicznych wyzwań, jakie są związane z adopcją prenatalną.

Onkopłodność

Zarówno program realizowany przez miasto Warszawa, jak i program ogólnopolski daje możliwość sfinansowania zabezpieczenia płodności w obliczu choroby nowotworowej. Miejski program dofinansowuje procedury ochrony płodności u kobiet przed leczeniem nowotworów, w wieku od 18 do 40 lat. Rządowy program daje tę możliwość także mężczyznom. Kryteria wieku to:

- kobiety – od okresu dojrzewania do 40. roku życia; 

- mężczyźni – od okresu dojrzewania do 45. roku życia. 

Gamety są pobierane i przechowywane przed lub w trakcie leczenia onkologicznego.

Klinika in vitro Warszawa – gdzie się zgłosić?

O ile program miejski realizuje tylko kilka klinik na terenie Warszawy, o tyle rządowy program daje ich do wyboru kilkadziesiąt na terenie całego kraju. Wśród nich znalazły się także trzy kliniki leczenia niepłodności Gyncentrum, mające duże doświadczenie w realizacji dotychczasowych programów miejskich i osiągające wysoką skuteczność in vitro. Wybór odpowiedniej kliniki jest kluczowy dla powodzenia leczenia. 

Aby uzyskać dofinansowanie zarówno procedury in vitro, jak i ochrony płodności w chorobie nowotworowej, konieczne jest złożenie odpowiednich dokumentów oraz przejście przez procedurę kwalifikacyjną.  

Co ważne szczególnie dla osób, które brały już udział w miejskim programie w Warszawie, para, która korzystała już wcześniej z procedury in vitro finansowanej ze środków publicznych, nawet taka, która ma już potomstwo, także może ubiegać się o dofinansowanie procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach rządowego programu. Warunkiem jest spełnianie kryteriów kwalifikacji.

Podsumowanie 

In vitro fertilization (IVF) jest jednym z najczęściej stosowanych zabiegów wspomaganej prokreacji, szczególnie tam, gdzie inne metody leczenia niepłodności zawiodły. Ze względu na koszty związane z tym procesem, możliwość dofinansowania odgrywa kluczową rolę dla wielu par, które rozważają tę metodę. W Warszawie, jak i w całej Polsce, istnieje kilka programów wsparcia finansowego in vitro, z którego pary mogą obecnie skorzystać.

 Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)