Nieletni pili wódkę w parku. Dwie 14-latki i ich kolegę zarejestrował monitoring

fot. Straż Miejska Nakło nad Notecią
W dniu 04.10.2024 roku około godziny 17:05 funkcjonariusze Straży Miejskiej w Nakle# nad Notecią otrzymali zgłoszenie od obserwatora monitoringu miejskiego dotyczące spożywania alkoholu przez grupę młodzieży na jednej z ławek w Parku 700-lecia.
Strażnicy na miejscu potwierdzili spożywanie alkoholu w postaci wódki przez trzy osoby, jak się okazało dwie 14-letnie dziewczyny oraz 16-letniego chłopaka. Na miejsce nieletni wezwali swoich rodziców, którym pod opiekę przekazano dzieci i podano powód interwencji. Zostali również poinformowani o sporządzeniu odpowiedniej notatki o akcie demoralizacji i przekazaniu jej do Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
Dalsze czynności w sprawie aktu demoralizacji nieletnich prowadzić będzie tutejsza jednostka Policji.
W myśl art. Art. 43. Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
1.Kto sprzedaje lub podaje napoje alkoholowe w wypadkach, kiedy jest to zabronione, albo bez wymaganego zezwolenia lub wbrew jego warunkom, podlega grzywnie.
2. Tej samej karze podlega kierownik zakładu handlowego lub gastronomicznego, który nie dopełnia obowiązku nadzoru i przez to dopuszcza do popełnienia w tym zakładzie przestępstwa określonego w ust. 1.
3. W razie popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 albo 2 można orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy, można także orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lub podawaniu napojów alkoholowych.
4. Orzekanie w sprawach o przestępstwa określone w ust. 1 i 2 następuje na podstawie przepisów o postępowaniu karnym.
Przypominamy również art. 14 ust. 2a Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi
Zabrania się spożywania napojów alkoholowych w miejscu publicznym, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów.
Najważniejszy przepis to Art. 15. 1. Zabrania się sprzedaży i podawania napojów alkoholowych:
1) osobom, których zachowanie wskazuje, że znajdują się w stanie nietrzeźwości;
2) osobom do lat 18;
3) na kredyt lub pod zastaw.
2. W przypadku wątpliwości co do pełnoletności nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.
Materiał: st. insp. Dariusz Chróściński / Straż Miejska Nakło nad Notecią
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Tradycje wielkanocne. Dominuje symbolika zwycięstwa życia nad śmiercią

Wielki Tydzień i Wielkanoc to czas obrzędów# religijnych związanych ze śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Cykl świąteczny rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończy śmigus dyngus w Wielkanocny Poniedziałek.
(czytaj więcej)