Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

09 lipca 2024

Najpopularniejsze odnawialne źródła energii w Polsce

fot. powierzone

fot. powierzone

W obliczu stale pogłębiającego się kryzysu surowców nieodnawialnych, globalnego ocieplenia i# zanieczyszczenia planety ludzie zaczęli szukać nowych, odnawialnych źródeł energii. Obecnie branża OZE jest jedną z najszybciej rozwijających się branż globalnej gospodarki. Stale rośnie też popyt na kadrę inżynierską, monterów i serwisantów instalacji OZE. Jakie są najpopularniejsze, odnawialne źródła energii w Polsce? Oto zbiór najważniejszych faktów.

Energia ze słońca i fotowoltaika


Ludzie już od stuleci zastanawiali się, jak można wykorzystać w energetyce potencjał energii słonecznej. Pierwsze próby wynalezienia ogniw solarnych podjęli Amerykanie w latach 50. ubiegłego wieku. Szczyt popularności fotowoltaiki przypada jednak zdecydowanie na wiek dwudziesty pierwszy. W biznesie i w gospodarstwach domowych w Polsce na masową skalę wykorzystywane są zarówno kolektory słoneczne do ogrzania wody użytkowej, jak i panele fotowoltaiczne do produkcji energii elektrycznej.


Praca IT Bydgoszcz: spróbuj swoich sił w branży OZE!


Projektanci rozwiązań OZE wciąż szukają nowych sposobów, jak zwiększyć wydajność ogniw fotowoltaicznych. Na rynku pojawiły się instalacje typu on-grid, podłączone do zewnętrznej sieci elektrycznej oraz niezależne instalacje off-grid. Coraz częściej fotowoltaika w budynkach współdziała wraz z innymi instalacjami, wykorzystującymi odnawialne źródła energii. W związku z rozwojem branży fotowoltaicznej firmy nieustannie poszukują instalatorów, handlowców i projektantów instalacji solarnych.


Energia z ziemi i gruntowe pompy ciepła


Dodatkowo również energię, pochodzącą z wnętrza Ziemi, można przekształcić w energię cieplną. To innowacyjne odkrycie pozwoliło naukowcom stworzyć projekt gruntowej pompy ciepła. Urządzenie wykorzystuje ciepło, naturalnie znajdujące się w gruncie i przekształca je w energię cieplną za pomocą odpowiednich wymienników. W Polsce niestety wciąż brakuje jednak projektantów i monterów, specjalizujących się w tematyce pomp ciepła. Poszukiwani są zarówno instalatorzy, jak i programiści, twórcy aplikacji mobilnych typu smart home.


Branża IT czeka na Ciebie!


Pompy ciepła powietrzne – odnawialna energia z powietrza


W nowych lub odnawianych domach jedno- i wielorodzinnych coraz częściej można znaleźć powietrzne pompy ciepła. Działają one podobnie jak pompy gruntowe - różnica polega na tym, że produkują one energię z mas powietrza, a nie z gruntu. Dzięki czynnikowi chłodniczemu, przejmującemu ciepło z powietrza, można efektywnie i w nieskończoność produkować tak zwaną zieloną energię. Energia ta służy do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń. Pompy gruntowej niestety nie da się zainstalować samodzielnie. Montaż przeprowadzają specjalistyczne firmy (w których, de facto, wciąż czekają etaty inżynierów i techników).


Biomasa, czyli niewyczerpywalne źródło energii


Pod pojęciem biomasy kryją się różnego rodzaju odpady i produkty pochodzenia roślinnego. Są to na przykład zrębki drewniane, wierzba energetyczna, słoma, gałęzie, łodygi słonecznika, kukurydzy czy niektóre bio-odpady z gospodarstw domowych. W Polsce surowce tego typu służą m.in. do produkcji pelletu jako zamiennika węgla czy oleju opałowego. W branży pelletu praca czeka na inżynierów automatyki, programistów i operatorów maszyn.


Energia wiatrowa w Polsce


Polska ma dostęp do morza, rozległych terenów nizinnych i gór. To atrakcyjne położenie daje duże możliwości pozyskiwania energii odnawialnej z wiatru. Jedne z największych farm wiatrowych w kraju powstają m.in. w województwie zachodniopomorskim i pomorskim. Coraz częściej farmy wiatrowe są niezależne i w pełni zautomatyzowane, a inwestorzy wciąż poszukują kadry technicznej do serwisowania i optymalizacji pracy wiatraków.


Podsumowanie


Branża źródeł odnawialnych przeżywa obecnie swój największy rozkwit. Na rynku wciąż pojawiają się nowe firmy OZE, stale powstają też inicjatywy badawcze, związane z pozyskiwaniem i przetwarzaniem energii odnawialnej. Najpopularniejszymi w Polsce, odnawialnymi źródłami energii, są aktualnie: fotowoltaika, energia geotermalna, energia z powietrza, biomasa i wiatr. Wciąż trwają też badania nad możliwością większego wykorzystania innych, naturalnych źródeł energii, na przykład: wód płynących czy biogazów.

Materiał Partnera - Artykuł Sponsorowany
 

Oceń artykuł: 2 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)