Dziś mamy 4 stycznia 2025, sobota, imieniny obchodzą:

01 stycznia 2025

System lokalizacji AML. Nowoczesne technologie służące ratowaniu życia

fot. freepik

fot. freepik

Rozpoczyna się tworzenie systemu, który ułatwi służbom ratowniczym #dotarcie do osób wzywających pomocy. Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) podpisał umowę z Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), aby wprowadzić nowoczesny system lokalizacji o nazwie AML (Advance Mobile Location). System tworzony we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, pomoże szybciej i dokładniej znaleźć osoby w potrzebie. Na realizację projektu przeznaczone zostanie prawie 33 miliony złotych. Jego pełne uruchomienie przewidziane jest w 2027 roku.

 

Dlaczego system AML jest potrzebny?

Obecnie używane systemy lokalizacyjne mają liczne ograniczenia, które mogą utrudniać dotarcie służb na czas. Problemy z określeniem lokalizacji występują szczególnie w słabo zabudowanych miejscach. Dodatkowym wyzwaniem bywa stres i dezorientacja osób wzywających pomoc, co utrudnia przekazanie informacji o miejscu zdarzenia.

Jak działa AML?

System AML automatycznie aktywuje się podczas połączeń na numery alarmowe, wykorzystując wbudowane w telefon funkcje lokalizacyjne. Dane o położeniu osoby dzwoniącej są przekazywane służbom ratunkowym z dokładnością do kilku metrów, nawet kilka razy podczas jednej rozmowy. Dzięki temu osoba wzywająca pomoc nie musi znać swojego dokładnego położenia, a dyspozytor otrzymuje dane lokalizacyjne automatycznie. Według Komisji Europejskiej AML skraca czas dotarcia służb o średnio 30 sekund, co ma kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia.

Bezpieczeństwo danych i zgodność z przepisami

System działa wyłącznie podczas połączeń z numerami alarmowymi, a dane lokalizacyjne są objęte tajemnicą komunikacji elektronicznej. Informacje są usuwane po określonym czasie, co gwarantuje ochronę prywatności.

Wdrożenie AML w Polsce wynika z przepisów Europejskiego Kodeksu Łączności Elektronicznej, który nakłada na państwa członkowskie obowiązek wprowadzenia takiego rozwiązania. W wielu krajach UE AML działa już z powodzeniem.

Finansowanie projektu

Projekt AML jest finansowany ze środków Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Budżet wynosi 32 673 112 zł, z czego 79,71% to środki UE, a 20,29% pochodzi z budżetu państwa. Pełne uruchomienie systemu AML w Polsce planowane jest na 2027 r.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    On, w dniu 02-01-2025 12:02:00 napisał:

    To może być potrzebne tylko trzeba mieć telefon przy sobie Ja kiedy idę w teren trasę pieszą telefon zostaje tam gdzie jego miejsce tzn dom auto chce się wyciszyć i mieć spokój z ta chora wasza inteligencją .Miłego dnia .Wystarczy kompas nie masz kompasu jest pochmurno to popatrz na drzewa z której strony jest mech to jest północ ..i to wystarczy .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Praca na wysokości
60PLN
Budowa magazynów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
KOBIZE
500PLN
0

Nowe przepisy. Zmieniły się zasady selektywnej zbiórki odpadów

Od 2025 roku, zgodnie z przepisami UE, wchodzi w życie obowiązek selektywnego #zbierania odpadów typu: tekstylia, odzież, obuwie. To zadanie gmin, które jest realizowane w ramach Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). Każda gmina zobowiązana jest ustanowić przynajmniej jeden taki punkt na swoim terenie. To tam powinny trafiać rzeczy, którym można dać drugie życie!

(czytaj więcej)
0

Żywność mrożona. Czy warto uwzględnić ją w diecie?

Żywność mrożona może być elementem zdrowej diety. Wprowadzenie mrożonek# na listę zakupów to wygodny sposób na włączenie do menu produktów z wielu grup spożywczych: warzyw, owoców, pełnoziarnistych produktów zbożowych, nasion roślin strączkowych, ryb czy owoców morza.

(czytaj więcej)
0

Zimą jesteśmy bardziej narażeni na smog. Sprawdź jakość powietrza

Zimą i jesienią powietrze, którym oddychamy, często ma złą jakość. Smog jest szkodliwy# dla naszego zdrowia.

(czytaj więcej)
0

Ile dni wolnych od pracy? Kalendarz na 2025 rok

Ustawa z dnia 18 stycznia 1951 roku o dniach wolnych od pracy określa# 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy. Warto tak zaplanować swój urlop, aby zyskać więcej dni wolnego. Sprawdzamy, kiedy przypadają święta wolne od pracy w 2025 roku.

(czytaj więcej)