Dziś mamy 24 kwietnia 2025, czwartek, imieniny obchodzą:

25 lutego 2025

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. W regionie 42,8 tys. osób

fot. pow.

fot. pow.

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych# w ZUS wzrosła w ciągu roku o ponad 65 tys., a w województwie kujawsko-pomorskim o niemal 4,5 tys. Na koniec grudnia 2024 roku w kraju wyniosła niemal 1 mln 193 tys. osób, natomiast w regionie osiągnęła 42,8 tys. Najliczniejszą grupę wśród obcokrajowców stanowią obywatele Ukrainy.

Porównując statystyki krajowe z grudnia 2023 roku z analogicznym okresem w 2024 roku, można zauważyć wzrost liczby cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych o 5,8 proc. W województwie kujawsko-pomorskim ich liczba wzrosła nawet o 11,7 proc. Na koniec grudnia ubiegłego roku do ubezpieczeń emerytalnych i rentowych w ZUS zgłoszonych było niemal 1 mln 193 tys. obcokrajowców, z czego w regionie kujawsko-pomorskim 42,8 tys. – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim.

Przyjeżdżają głównie Ukraińcy
Od wielu lat obywatele Ukrainy są największą grupą narodowościową wśród pracujących obcokrajowców w Polsce. Pod koniec 2021 roku w Polsce legalnie pracowało 627 tys. Ukraińców, a w grudniu 2022 roku liczba ta wzrosła do blisko 746 tys. Wzrost ten z pewnością był związany z wybuchem wojny w Ukrainie w lutym 2022 roku, co miało istotny wpływ na napływ cudzoziemców z tego kraju. Na koniec grudnia 2024 roku liczba Ukraińców objętych ubezpieczeniami społecznymi osiągnęła niemal 787,5 tys.

Tendencje w województwie kujawsko-pomorskim są zbliżone do tych obserwowanych w całym kraju. Pod koniec 2021 roku liczba legalnie pracujących Ukraińców w naszym regionie wynosiła 25,4 tys. W grudniu 2022 roku wzrosła do niemal 29,4 tys., co oznacza przyrost o ponad 3,9 tys. osób w ciągu roku. Na koniec grudnia 2024 roku ich liczba nieznacznie zmniejszyła się do 29 tys. – dodaje rzeczniczka.

Drugą co do liczebności grupą cudzoziemców przyjeżdżających do Polski są obywatele Białorusi. Na koniec grudnia 2024 roku liczba obywateli tego kraju zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych wyniosła niemal 134,9 tys. osób, z czego w województwie kujawsko-pomorskim osiągnęła około 3 tys. osób.

W naszym kraju także Gruzini stanowią znaczącą grupę wśród osób objętych ubezpieczeniami społecznymi. Blisko 25,7 tys. cudzoziemców z tego państwa podjęło legalne zatrudnienie, a w regionie ich liczba wynosi obecnie 924. Na Kujawach i Pomorzu trzecią najliczniejszą grupę obcokrajowców pracujących i odprowadzających składki do ZUS-u stanowią obywatele Indii, których liczba przekracza tysiąc.


Większość pracuje na umowach o pracę
Najczęściej spotykaną formą zatrudnienia cudzoziemców w Polsce jest umowa o pracę. W kraju „etatowcy” stanowią niemal 58 proc. wszystkich legalnie pracujących obcokrajowców, podczas gdy w województwie kujawsko-pomorskim wskaźnik ten wynosi 43 proc. Pozostali cudzoziemcy podejmują zatrudnienie na podstawie umów zlecenia, umów agencyjnych lub zakładają własne firmy.- W Kujawsko-Pomorskiem obcokrajowcy nie tylko podejmują pracę na podstawie umowy, ale także zakładają własne firmy, przyczyniając się do tworzenia nowych miejsc pracy. W regionie działalność gospodarczą prowadzi niemal 2,4 tys. cudzoziemców, a wśród najbardziej przedsiębiorczych wyróżniają się przedstawiciele Ukrainy. Obecnie w naszym regionie działalność gospodarczą prowadzi 1,1 tys. osób z tego kraju – mówi Krystyna Michałek.

Udział cudzoziemców w ogólnej liczbie ubezpieczonych w Polsce stale rośnie. Warto jednak przypomnieć, że choć obcokrajowcy mają prawo do świadczeń, stanowią oni zaledwie około 1 proc. wydatków, które ponosi Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Materiał: Krystyna Michałek / regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim

Oceń artykuł: 7 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (14)

    Xxx, w dniu 25-02-2025 21:04:46 napisał:

    Dobrze ze chociaż cudzoziemcy pracują ubezpieczeni czesto Polacy nie mają tego komfortu

    odpowiedz

    • 3 (17)

    Cna, w dniu 25-02-2025 23:13:53 napisał:

    Wont

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Konsultacja środowiskowa
200 zł / 0,5 hPLN
Rejestracja BDO
500PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.

(czytaj więcej)
0

Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.

(czytaj więcej)
0

Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.

(czytaj więcej)