Dziś mamy 21 listopada 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

25 października 2024

Wojewódzki finał olimpiady rolniczej. Drugie miejsce dla Michała Należytego

fot. Marzena Zwiewka

fot. Marzena Zwiewka

Za nami wojewódzki finał XXXIV Olimpiady Wiedzy Rolniczej#, który odbył się 25 października br. w centrum konferencyjnym Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie.

W finale wzięło udział ponad 80 osób. Olimpiada co roku jest przeznaczona dla młodych rolników (do 40. roku życia), którzy prowadzą gospodarstwa rolne samodzielnie lub wspólnie z rodzicami (w tym również pełnoletnich uczniów szkół i studentów uczelni rolniczych) z terenu województwa kujawsko-pomorskiego, doradców rolniczych, mieszkańców obszarów wiejskich, uczniów szkół branżowych.

Celem olimpiady jest zachęcenie rolników do sprawdzenia i zweryfikowania swojej wiedzy. Przygotowywanie się do zmagań daje możliwości jej poszerzania czy dalszego doskonalenia zawodowego, a także wymiany doświadczeń.

Podczas finału w Minikowie wykład nt. „Innowacyjnych elementów agrotechniki wobec aktualnych oczekiwań środowiskowych – woda, próchnica, bioróżnorodność” wygłosił profesor dr. hab. inż. Dariusz Jaskulski z Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.

W finale wojewódzkim sprawdzili się laureaci I i II miejsca eliminacji powiatowych, które odbyły się 18 października br. w 19 powiatach województwa kujawsko-pomorskiego. W eliminacjach tych 312 zgłoszonych uczestników rozwiązało test składający się z 35 pytań. Łącznie w eliminacjach wzięło udział 521 osób.

Wiedzę laureatów podczas finału wojewódzkiego sprawdzała powołana do tego komisja konkursowa, w której skład weszli: Stanisław Piątkowski, dyrektor Oddziału w Zarzeczewie, Adam Piszczek – główny specjalista ds. roślin oleistych, techniki rolniczej i bhp, Łukasz Piotrowski – główny specjalista ds. ekonomiki. Laureaci powiatowi (38 osób) na początku musieli zmierzyć się z testem, po którym komisja wyłoniła 5 najlepszych, którzy przeszli do ostatecznej rozgrywki. Każdy z 5 finalistów wylosował zestaw 7 pytań, musiał odpowiedzieć na pytania, w tym praktyczne, np. rozpoznać materiały paszowe, a także nazwać widoczną na zdjęciu roślinę inwazyjną oraz rozwiązać zadanie ekonomiczne.

Po zaciętej walce i podliczeniu punktów komisja konkursowa ogłosiła wyniki:

I miejsce – Jakub Mielcarek – powiat radziejowski

II miejsce – Michał Należyty – powiat nakielski

III miejsce – Piotr Górzyński – powiat rypiński

IV miejsce – Maciej Frąckiewicz – powiat chełmiński

V miejsce – Jakub Piotrowski – powiat świecki

Materiał: Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zadaj pytanie
40PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie z HACCP
80PLN
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Dopłaty do zakupu aut elektrycznych? Konsultacje projektu programu

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska# i Gospodarki Wodnej przedstawia do konsultacji projekt programu dopłat do zakupu, leasingu i wynajmu długoterminowego aut elektrycznych.

(czytaj więcej)
0

Urzędowe listy polecone. Od stycznia na skrzynce mailowej

Od 1 stycznia 2025 r. będzie można otrzymywać i wysyłać pisma urzędowe #poprzez e-Doręczenia, czyli elektroniczny odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Dzięki tej usłudze obywatele, firmy oraz podmioty publiczne otrzymają możliwość wymiany korespondencji poprzez wygodny i bezpieczny system doręczeń elektronicznych. To kolejny istotny krok w cyfryzacji administracji państwowej.

(czytaj więcej)
0

Światowy Tydzień Wiedzy o Antybiotykach. Używaj odpowiedzialnie

W trwającym od 18 do 24 listopada Światowym Tygodniu# Wiedzy o Antybiotykach Główny Inspektorat Farmaceutyczny przypomina najważniejsze zasady stosowania antybiotyków.

(czytaj więcej)
0

Zadbaj o swoje zdrowie. Zwróć uwagę na oznaczenia produktów

Data minimalnej trwałości# „Najlepiej spożyć przed” i data przydatności do spożycia „Należy spożyć do” – to dwa różne oznaczenia.

(czytaj więcej)