Działania sztabu kryzysowego. Dalsze kierunki w sprawie pryszczycy

fot. MRiRW
Aktualna sytuacja epizootyczna na Słowacji i Węgrzech oraz # kierunki dalszych działań Inspekcji Weterynaryjnej, podejmowanych na wypadek transmisji wirusa pryszczycy na terytorium RP, były tematami posiedzenia sztabu kryzysowego, MRiRW w czwartek, 3 kwietnia br.
Najważniejsze informacje:
2 kwietnia odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Stałego Komitetu KE ds. Zdrowia Roślin, Zwierząt, Żywności i Pasz, na którym Główny Lekarz Weterynarii Słowacji poinformował o zakończonej likwidacji 4 ognisk (utylizacja zwierząt, wstępne czyszczenie i dezynfekcja). W piątym słowackim ognisku rozpoczęło się szczepienie, a w gospodarstwach kontaktowych przeprowadzono badania i pobrano próbki do badań – wszystkie wyniki ujemne. W strefach objętych restrykcjami prowadzone są badania kliniczne i dwukrotne badania laboratoryjne, jeżeli wszystkie badania mają wynik ujemny – stado nie jest likwidowane.
Obowiązuje bezwzględny zakaz wywozu zwierząt ze strefy buforowej do innych gospodarstw. Tranzyt jest możliwy przez rejony nieobjęte restrykcjami; przejazd z terenu realizowany jest jedynie przez jedno wyznaczone przejście.
Surowe mleko ze strefy musi być przewożone bezpośrednio do przetwórstwa.
Na terenie Węgier potwierdzono (2 kwietnia) 2 ogniska wtórne zlokalizowane w obszarze już wcześniej oznaczonym. Aktualnie we wszystkich ogniskach znajduje się 8 299 zwierząt. Na wyjeździe ze strefy buforowej prowadzona jest dezynfekcja wszystkich pojazdów. W ogniskach rozpoczęto szczepienia supresyjne zwierząt.
W związku z wystąpieniem ognisk na Węgrzech oraz na Słowacji również na terytorium Austrii wyznaczona jest strefa zagrożona oraz strefa buforowa. Wszystkie zwierzęta z gospodarstw w obszarze zagrożonym zostały przebadane z wynikiem ujemnym. Obecnie trwa badanie zwierząt w strefie buforowej. Strona austriacka planuje prowadzenie cyklicznie cotygodniowo wszystkich zwierząt w obszarze zagrożonym.
Przypominamy, że ze strefy buforowej nie ma możliwości wysyłania zwierząt do handlu (decyzja KE). Strefy ustanowione w związku z nowymi ogniskami będą obowiązywać co najmniej do 20.05.2025 r.
UWAGA: Główny Lekarz Weterynarii w Polsce potwierdza, że w ostatnich 7 dniach w systemie TRACES nie odnotowano przesyłek zwierząt z gatunków wrażliwych ze Słowacji i Węgier do Polski.
materiał: MRiRW
Galeria



Czytaj również
Po Wielkanocy zostało jedzenie? Nie wyrzucaj - podziel się!

Po Wielkanocy zostaje # sporo jedzenia. Warto się nim podzielić.
(czytaj więcej)Ciechocińskie tężnie. Coraz bliżej wpisania na listę UNESCO

Zespół zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku# został zarekomendowany przez Komitet ds. Światowego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce do wpisania na krajową listę informacyjną, która otwiera drogę do międzynarodowego uhonorowania naszego unikatowego zabytku techniki i wpisania go na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
(czytaj więcej)Światowy Dzień Ziemi. Jak możesz się zaangażować?

22 kwietnia swój dzień obchodzi # Ziemia. Pierwszy w historii Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej postanowił taki dzień zorganizować.
(czytaj więcej)Zarezerwuj wizytę w ZUS online. Na konkretny dzień i godzinę

Nie trzeba wychodzić z domu, aby załatwić sprawy w ZUS-ie. Z pracownikiem Zakładu można porozmawiać, nawiązując połączenie wideo podczas e-wizyty. Rezerwację takiego spotkania można dokonać nie tylko na stronie zus.pl, ale także za pośrednictwem aplikacji mZUS oraz aplikacji mObywatel.
(czytaj więcej)