Dziś mamy 2 lipca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

30 czerwca 2024

Ostateczną decyzję podejmą radni. Na terenie gminy powstaną wiatraki?

fot. MM

fot. MM

18 czerwca w murach Szubińskiego Domu Kultury zorganizowano spotkanie #na temat ewentualnego utworzenia turbin wiatrowych na terenie gminy Szubin. W spotkaniu uczestniczyli zarówno szubińscy włodarze na czele z burmistrzem Mariuszem Piotrkowskim, jak i radni mieszkańcy oraz potencjalni inwestorzy – przedstawiciele firmy Sevivon z Gdańska oraz firmy Farma Wiatrowa KSŻ z siedzibą w Warszawie.

Po co to spotkanie?

Tematem wtorkowego spotkania były turbiny wiatrowe, a słowami wstępu do przeprowadzenia rozmów rozpoczął je kierownik szubińskiego referatu zagospodarowania przestrzennego Bogumił Wesołowski. – Cała Polska stoi obecnie przed wyborem rodzaju pozyskiwania energii na potrzeby kraju. Trzeba sobie przewartościować całe podejście do pozyskiwania energii – zwłaszcza, że nieodnawialne źródła energii stopniowo się kończą. Musimy zdecydować, w jakim kierunku pójść, bo są różne możliwości. Gmina Szubin rozpoczyna właśnie dyskusję w tym temacie, który obecnie jest bardzo gorący i istotny dla rozwoju gminy. Dlatego też spotkanie z potencjalnymi inwestorami pozwoli nam bardziej zaznajomić się z całą tematyką – powiedział kierownik.

Wypowiedź urzędnika uzupełnił burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski. – Na początku warto podkreślić, że obecnie nie podejmujemy jeszcze żadnej decyzji. Przed końcem kadencji, która upłynęła w maju, zastanawialiśmy się wówczas, czy podejmować jakiekolwiek decyzje odnośnie odnawialnych źródeł energii. Powiedzieliśmy sobie wówczas, że przy końcu kadencji podejmowanie tak ważnych decyzji byłoby niestosowne w stosunku do nowego burmistrza i rady miejskiej. Wybory już minęły, więc powracamy do tematu i zaczynamy przygotowywać się do tego zadania. Dlatego też aby cokolwiek zdziałać, musimy zdobyć odpowiednią wiedzę i zapoznanie się z różnymi punktami widzenia – tak, aby wyrobić sobie własne zdanie. Jedno jest pewne – od decyzji w tym temacie nie uciekniemy i to Wy, radni, którzy wsłuchują się jednocześnie w głosy mieszkańców, będziecie podejmować ostateczną decyzję o przyszłości OZE na terenie naszej gminy – podkreślił szubiński włodarz. – Aby powstała energia z wiatru przy pomocy turbiny wiatrowej, musi wcześniej powstać plan zagospodarowania przestrzennego albo ogólny plan zagospodarowania gminy. To właśnie ten ogólny plan zagospodarowania gminy stał się obowiązkiem nałożonym na wszystkie gminy w Polsce stosowną ustawą (…) Chciałbym na najbliższej sesji rady miejskiej wywołać uchwałę o przystąpieniu do sporządzenia takiego planu. I tu trzeba podkreślić, że dopiero ta uchwała upoważni urząd gminy do tego, aby móc zacząć cokolwiek procedować. Obecnie takiej uchwały nie mamy, więc w praktyce nie możemy zdziałać nic. Wspomniany plan ogólny zawierać będzie m.in. wskazówki co do rozwoju energetyki odnawialnej i to po prostu musimy zrobić. Jest to bardzo ważny temat, dlatego też uznałem, żeby zorganizować specjalne spotkanie, po którym będzie można się zastanowić, w jakim kierunku chcemy zmierzać, w jaki sposób będziemy to wszystko konsultować z mieszkańcami i jak zrobić tak, aby nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Wierzę, że uda nam się to zdziałać. Do tej pory terenami gminy Szubin pod kątem postawienia turbin wiatrowych interesują się dwie firmy, o których wspomnieliśmy wcześniej. Jednocześnie informuję, że aktualnie na terenie naszej gminy nie może powstać żadna turbina wiatrowa, ponieważ nie ma takich dokumentów planistycznych, które umożliwiałyby takie przedsięwzięcie. Musimy jednak wypracować pewien kierunek działania i takie dokumenty planistyczne utworzyć, które dopuszczą konkretne lokalizacje, albo powiedzieć, że nie ma takiej możliwości. W związku z tym zaczynamy dosyć długi, kilkuletni wydaje mi się proces, wypracowania ostatecznej decyzji o tym, czy te „wiatraki” w gminie Szubin powstaną, czy też nie (…) – dodał burmistrz Szubina.

Wspomniana najbliższa uchwała o planie ogólnym, która zostanie przedłożona szubińskim radnym na najbliższej sesji – nie będzie dopuszczała ustalenia konkretnych lokalizacji turbin wiatrowych. Ta zostanie uregulowana w miejscowym planie zagospodarowania. Wspomniana uchwała sprowadza się tylko i wyłącznie do tego, że gmina Szubin będzie mogła rozpocząć jakiekolwiek działania. – Ta uchwała oznaczać będzie tylko tyle, że zaczniemy zajmować się tym dokumentem. Dopiero za kilkanaście miesięcy może powstać dokument – plan miejscowy – który zostanie przedłożony radnym. Dopiero wtedy będziemy wiedzieli co i jak, a także określić się – chcemy „wiatraki”, czy też nie – dodał Mariusz Piotrkowski.

Gdzie dokładnie powstaną turbiny wiatrowe?

Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez przedstawicieli firm zainteresowanych postawieniem na terenie gminy Szubin turbin wiatrowych wiemy już, w jakich obszarach mogą one powstać i ile miałoby ich być. I tak dla przykładu – przedstawiciele firmy Sevivon z Gdańska wskazali łącznie trzy obszary – jeden w obrębie miejscowości Słupy (wykraczającej nieco ponad na obszar Kowalewa), druga w obrębie miejscowości Wrzosy (wykraczającej nieco na obszar Dąbrówki Słupskiej), a trzecia w obrębie Chraplewa. – Z naszych analiz wyszło, że maksymalnie na  terenie gminy Szubin będziemy w stanie utworzyć 8 turbin wiatrowych, jednakże z doświadczenia wiemy, że plany maksymalne zazwyczaj nie są realizowane i powinno się skończyć na maksymalnie 6 wiatrakach – powiedział Maciej Wandtke z firmy Sevivon z Gdańska.

Jeśli chodzi natomiast o turbiny wiatrowe firmy Farma Wiatrowa KSŻ z siedzibą w Warszawie, to obecny na spotkaniu prezes Grzegorz Łukasiewicz również przedstawił potencjalne lokalizacje turbin wiatrowych, które mogłyby powstać w Retkowie – przy granicy z Górkami Dąbskimi (gm. Kcynia) oraz Brzyskorzystwią (gm. Żnin), a także na granicy miejscowości Królikowo i Chraplewo oraz w Ciężkowie – przy granicy z Wrzosami.

Powyższe propozycje są tylko i wyłącznie wstępnymi założeniami firm i nie są one w żaden sposób wiążące. To, czy jakakolwiek turbina wiatrowa powstanie i w którym miejscu – zależeć będzie wyłącznie od mieszkańców oraz szubińskich radnych, którzy w stosownym czasie (za kilkanaście miesięcy) pochylą się nad uchwałą w sprawie ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Źródło:  

Oceń artykuł: 0 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 3 (3)

    Nierolnik, w dniu 30-06-2024 23:03:18 napisał:

    Europa zachodnia już powoli odchodzi od tej najgorszej możliwej metody produkcji prądu. U nas napchają tego śmiecia w każdej gminie, bezpowrotnie niszcząc krajobraz i szkodząc ludziom i zwierzętom. Turbiny są nieefektywne i o tym naukowcy książki już dawno pisali, nie mogą pracować gdy nie wieje, nie mogą gdy za bardzo wieje. Tworzą męczący i niebezpieczny dla zdrowia hałas i szkodzą zwierzętom, szczególnie ptactwu. Utylizacja turbin jest kosztowna bo nie ma gdzie tego g**na upchnąć jak się zużyje, albo jak Polaki zmądrzeją i zaczną je demontować. Ogólnie OZE to ścierwo i co mądrzejsi w Europie zach. ale i u nas naukowcy (nie ci opłacani przez rząd i producentów turbin) mówią od dawna.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 01-07-2024 05:14:40 napisał:

    Niech stawiają te wiatraki koło Gdańska i Warszawy

    odpowiedz

    • -1 (1)

    obywatel Polski, w dniu 01-07-2024 17:53:12 napisał:

    A ja proponuje do stawiania wiatraków to tylko WARSZAWę

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Włościanka, w dniu 02-07-2024 14:21:53 napisał:

    A kto z bogaczy lub mafii budżetowej mieszka w pobliżu typowanych lokalizacji?

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Jarząbek, w dniu 02-07-2024 15:19:18 napisał:

    ...i będą to poniemieckie używki, których nie mają jak zutylizować, więc sprzedadzą je Polakom.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Konstrukcje stalowe
Ewidencja odpadów BDO (pakiet mini)
2400 zł / rokPLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Metodyka prowadzenia instruktażu stanowiskowego
49PLN
0

100 lat Polskich Lasów Państwowych. Rozporządzenie z 1924 roku

W tym roku Lasy Państwowe obchodzą stulecie# swojego istnienia. 28 czerwca 1924 r., prezydent Stanisław Wojciechowski podpisał rozporządzenie, które stanowiło podwaliny pod powstanie przedsiębiorstwa „Polskie Lasy Państwowe”

(czytaj więcej)
0

Upał nie był przeszkodą. Kolejna wędrówka z cyklu "Po bezdrożach"

W niedzielę, 30 czerwca 13 osób postanowiło #maszerować w ten upał.

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono jakość przypraw i ziół. Co wykazała kontrola?

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przedstawia wyniki# przeprowadzonej w I kwartale 2024 r. planowej kontroli w zakresie jakości handlowej w zakresie jakości handlowej przypraw i ziół.

(czytaj więcej)