Dziś mamy 1 sierpnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

31 lipca 2024

Parafianie z Sadek odwiedzili sanktuaria. Wizyta w Szymanowie i Niepokalanowie

fot. powierzone

fot. powierzone

29 lipca br. wierni z parafii św. Wojciecha #w Sadkach wraz ze swoim proboszczem ks. Witoldem Korowajczykiem udali się na pielgrzymkę do sanktuariów w Szymanowie i Niepokalanowie.

Przedziwna jest historia figury Matki Bożej Jazłowieckiej, która od 1946 roku po zmianach granic Polski znalazła się w klasztorze sióstr niepokalanek w mazowieckim Szymanowie.

Posąg Pani Jazłowieckiej dłuta polskiego artysty pracującego w Rzymie, Oskara Sosnowskiego, został zamówiony przez bł. Matkę Marcelinę Darowską w 1882r. i dostarczony do Jazłowca (obecnie Ukraina) w 1883r. Tegoż samego roku poświęcił ją św. Zygmunt Szczęsny Feliński - przyjaciel Zgromadzenia. Ważną datą w historii kultu posągu Matki Bożej był rok 1919 i bitwa pod Jazłowcem, w której to 14 Pułk Ułanów wyzwolił z rąk ukraińskich miasteczko i klasztor sióstr niepokalanek. Krótko przed wybuchem II wojny światowej, dnia 9 lipca 1939 roku odbyła się koronacja figury koroną papieską. Aktu tego dokonał ówczesny prymas Polski Kardynał August Hlond. Łaskami słynąca figura Białej Pani miała jeszcze tylko przez 7 lat stać w kaplicy jazłowieckiej, następnie z wyrzuconymi przez Sowietów siostrami przywędrowała na Mazowsze.

Kolejnym miejscem odwiedzonym przez parafian ze Sadek był Niepokalanów. Data przyjazdu zbiegła się z 83. rocznicą słynnego apelu w KL Auschwitz, który stał się początkiem ostatniego etapu męczeńskiej drogi o. Maksymiliana Marii Kolbego.

29 lipca 1941 r. zastępca komendanta obozu Karl Fritzch wybrał 10 zakładników spośród więźniów bloku 14 w odwecie za ucieczkę więźnia Zygmunta Piławskiego. Podczas selekcji został wybrany polski więzień Franciszek Gajowniczek, który był mężem i ojcem rodziny. To za niego na śmierć głodową w bunkrze bloku 11 zgłosił się o. Maksymilian.

Podczas pobytu w niepokalanowskim sanktuarium parafianie z Sadek uczestniczyli we mszy św., którą sprawował ks. proboszcz Witold Korowajczyk, odwiedzili muzeum poświęcone osobie św. Maksymiliana Marii Kolbe oraz obejrzeli Misterium Męki Pańskiej.

Od 01 września 2018 roku sanktuarium w Niepokalanowie jest m.in. obok Betlejem, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie Światowym Centrum Modlitwy o Pokój i tym samym „8. Gwiazdą w Koronie Maryi Królowej Pokoju”.

W drodze do Szymanowa i Niepokalanowa uczestnicy wyjazdu zwiedzili Park oraz Dworek w Żelazowej Woli – miejsce urodzenia Fryderyka Chopina.

Materiał: Michał Wiśniewski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 12 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zasięgnij porady grzyboznawcy. Popularna kurka mylona z lisówką

Zanim wyruszycie na #grzybobranie zwróćcie uwagę na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Nowe strefy ochrony ptaków w naszym województwie. Obowiązują zakazy

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska# w Bydgoszczy regularnie aktualizuje strefy ochrony ostoi, miejsca rozrodu i regularnego przebywania ptaków.

(czytaj więcej)
0

Historia drogownictwa. Jakich narzędzi i maszyn używano dawniej?

Jak dawniej budowano drogi, jakich narzędzi i maszyn używano? #Czy za worek mąki da się wybudować drogę? Jakie inne ciekawostki skrywa historia budowy dróg? Poznajmy historię urządzenia, bez którego nie wyobrażamy sobie wybudowania nowej drogi - walca drogowego.

(czytaj więcej)
0

Unikalne na skalę europejską. Ciechocińskie tężnie mają 200 lat

Mija dwieście lat od rozpoczęcia budowy najstarszych tężni #solankowych w Ciechocinku. Administrowany przez marszałkowską spółkę symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska przeszedł gruntowną renowację i ponownie zachwyca mieszkańców i odwiedzających Perłę Kujaw kuracjuszy.

(czytaj więcej)