Dziś mamy 1 sierpnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

28 lipca 2024

Obiekty do rozbiórki. Ruiny znikną z mapy miasta?

fot. MM

fot. MM

Jest szansa, że teren przy ul. Sądowej #w Nakle przestanie straszyć. Tamtejsze otoczenie szpecą pozostałości po zakładach mięsnych.

Początek zakładów mięsnych w Nakle sięga XIX wieku. Zgodnie z informacjami z książki pt. Nakło nad Notecią - dzieje miasta i okolic początkowo była to mała rzeźnia. W 1912 roku powstała wielka rzeźnia miejska. Zakład ten, w latach 20-tych XX wieku był jednym z największych tego typu zakładów w północnej Polsce. W okresie drugiej wojny światowej, a następnie wyzwolenia Nakła spod okupacji hitlerowskiej zakłady uległy poważnym zniszczeniom. Obiekt został później powiększony i przekształcony. W 1948 roku rzeźnia stała się rolniczą spółdzielnią mięsną nr 110. Złoty okres to lata 50-te. To tu odbywał się skup zwierząt, jeden z większych w regionie. Produkcja osiągała takie rozmiary, że zakład ten eksportował ogromne ilości towaru, stojąc w czołówce tego typu zakładów w Polsce. Produkowano głównie konserwy mięsne, mięso. W 1976 nakielskie zakłady zajęły III miejsce w konkursie na najlepszego eksportera w województwie bydgoskim. Lata 90-te, to czas kryzysu nakielskiego zakładu. Przekształcono go w spółkę skarbu państwa. Pojawiły się problemy finansowe, brakowało nawet na wypłaty dla pracowników. Na początku XXI wieku zakład w centrum miasta upadł. Majątek był systematycznie likwidowany, a obecnie została tylko niewielka część terenu i ruiny jednego z głównych budynków przy ul. Sądowej. Pozostałości po obiekcie, zlokalizowane w centrum Nakła szpecą i straszą do dzisiaj. Jakiś czas temu je ogrodzono. Status prawny tej nieruchomości był skomplikowany. Właścicielami byli akcjonariusze, obecnie jest to własność Skarbu Państwa. Wiele wskazuje na to, że ruiny w najbliższym czasie znikną z mapy Nakła. Otóż, w połowie czerwca starosta nakielski złożył wniosek o wydanie pozwolenia na rozbiórkę pozostałości po obiektach byłych zakładów mięsnych w Nakle.

Będzie przetarg na rozbiórkę

Powiat nakielski w tej sprawie reprezentuje Skarb Państwa. Jakie dalsze kroki zaplanowano w tej sprawie? – Po wydaniu decyzji o pozwoleniu na rozbiórkę przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, zostanie zamieszczone zapytanie ofertowe na platformie zakupowej i wówczas zainteresowane podmioty będą mogły składać oferty – wyjaśnił starosta nakielski Krzysztof Błoński. Koszty rozbiórki nie są na razie znane, ale jak przekazał starosta powiat otrzyma dotację od wojewody na jej wykonanie, po wybraniu firmy, która wygra przetarg. Na razie trwa procedura związana z wydaniem decyzji, później zaplanowane jest wybranie firmy, która przeprowadzi rozbiórkę. Teren, jak wspomniano jest własnością Skarbu Państwa i jak wyjaśnił starosta Błoński na tę chwilę nie jest przeznaczony na sprzedaż. O dalszych losach tej nieruchomości będziemy informować. Warto dodać, że jest to teren o powierzchni ponad pół hektara, w samym centrum Nakła, a więc jest to bardzo atrakcyjna lokalizacja.

Źródło:  

Oceń artykuł: 9 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (14) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (5)

    dorcia z karolcią, w dniu 28-07-2024 10:18:07 napisał:

    z góry wiadomo kto przeprowadzi rozbiórkę.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    The , w dniu 28-07-2024 11:09:49 napisał:

    Kto?

    odpowiedz

    • 0 (18)

    szmalcownik z szaberka, w dniu 28-07-2024 12:13:17 napisał:

    Ryk i pisk mordowanych zwierząt był tak doniosły,że słychać go było nawet na Długiej."Obiektów" do rozbiórki z haniebną przeszłością komunistycznej władzy, jest w Nakle więcej.Rzeźnia to nie jedyne miejsce,które powinno zniknąć z powierzchni ziemi.

    odpowiedz

    • -7 (19)

    Apel o schronisko , w dniu 28-07-2024 12:32:09 napisał:

    Proponuję oddać cześć tamtym mordowanym zwierzętom w formie stworzenia na tym miejscu schroniska dla psów i kotów z naszej gminy!

    odpowiedz

    • -5 (7)

    obserwator , w dniu 28-07-2024 13:19:51 napisał:

    dobrej miejsce na budynek mieszkalny

    odpowiedz

    • -4 (10)

    Nakielanin, w dniu 28-07-2024 16:35:30 napisał:

    Schronisko dla zwierząt postaw pod swoim domem a miejsce przeznaczyć na bloki mieszkalne których w Nakle brakuje

    odpowiedz

    • -4 (10)

    wl, w dniu 28-07-2024 16:37:42 napisał:

    Jak postawią budynek mieszkalny, to będzie prawie jak w horrorach. Ile razy był motyw, gdzie dom stał np. na starym indiańskim cmentarzu.

    odpowiedz

    • 6 (10)

    Nakielanin, w dniu 28-07-2024 18:30:10 napisał:

    Brać przyklad z Bydgoszczy zrobić piękny park gdzie zieleni w Nakle brakuje

    odpowiedz

    • -2 (2)

    Łoli, w dniu 28-07-2024 20:11:15 napisał:

    A co z ubojnią w Kowalewie?Bo miejscowośc uzdrowiskowa jej nie chciała ,

    odpowiedz

    • 4 (6)

    emeryt, w dniu 29-07-2024 04:59:23 napisał:

    obserwator chyba cię po--ło ile jeszcze tych budynków mieszkalnych ,zobacz te nowe bloki prawie wszystkie puste i jeszcze trochę to będą pustostany i szpecić będą jak inne ruiny ceny wynajmu to porażka a miało być inaczej tak poprzednicy zafundowali młodym

    odpowiedz

    • 2 (2)

    Adrian, w dniu 29-07-2024 07:41:09 napisał:

    Może lotnisko zrobić? Tego w Nakle jeszcze nie było :-)

    odpowiedz

    • 4 (4)

    Emeryt , w dniu 29-07-2024 11:11:38 napisał:

    Zrobić prawdziwy park bo te w nakle to pośmiewisko

    odpowiedz

    • 0 (2)

    nakiel, w dniu 29-07-2024 18:13:21 napisał:

    Zburzyć i wybudować ładne osiedle

    odpowiedz

    • 1 (1)

    nakielanin , w dniu 29-07-2024 23:25:46 napisał:

    budować młodym ludziom mieszkania miejsce dobre na osiedle

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Szkolenie bhp dla studentów
79PLN
0

Zasięgnij porady grzyboznawcy. Popularna kurka mylona z lisówką

Zanim wyruszycie na #grzybobranie zwróćcie uwagę na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.

(czytaj więcej)
0

Nowe strefy ochrony ptaków w naszym województwie. Obowiązują zakazy

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska# w Bydgoszczy regularnie aktualizuje strefy ochrony ostoi, miejsca rozrodu i regularnego przebywania ptaków.

(czytaj więcej)
0

Historia drogownictwa. Jakich narzędzi i maszyn używano dawniej?

Jak dawniej budowano drogi, jakich narzędzi i maszyn używano? #Czy za worek mąki da się wybudować drogę? Jakie inne ciekawostki skrywa historia budowy dróg? Poznajmy historię urządzenia, bez którego nie wyobrażamy sobie wybudowania nowej drogi - walca drogowego.

(czytaj więcej)
0

Unikalne na skalę europejską. Ciechocińskie tężnie mają 200 lat

Mija dwieście lat od rozpoczęcia budowy najstarszych tężni #solankowych w Ciechocinku. Administrowany przez marszałkowską spółkę symbol najsławniejszego polskiego uzdrowiska przeszedł gruntowną renowację i ponownie zachwyca mieszkańców i odwiedzających Perłę Kujaw kuracjuszy.

(czytaj więcej)