Dziś mamy 1 kwietnia 2025, wtorek, imieniny obchodzą:

30 marca 2025

Gmina może naliczać opłaty za postój. Kto miałby płacić?

fot. archiwum

fot. archiwum

Gminy mogą pobierać opłaty za korzystanie z # przystanków autobusowych przez przewoźników na podstawie przepisów ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Czy takie opłaty zostaną wprowadzone w gminie Kcynia?

O jaką opłatę chodzi? Kto miałby płacić i komu? Opłata dotyczy przedsiębiorców korzystających z infrastruktury przystankowej należącej do gminy, w celu realizacji przewozów pasażerskich. Mówiąc prościej – przewoźnik, który zatrzymuje się na przystanku autobusowym, płaci za to gminie. Gminy same ustalają stawki, które mogą być naliczane na różne sposoby, np.: opłata za jedno zatrzymanie na przystanku, miesięczna lub roczna opłata ryczałtowa, opłata uzależniona od liczby kursów lub wielkości pojazdu. Płacą przewoźnicy realizujący komercyjne przewozy autobusowe (np. prywatne linie międzymiastowe, busy) oraz operatorzy transportu publicznego (np. PKS). Środki pozyskane z opłat mogą być przeznaczane na utrzymanie i modernizację przystanków, budowę nowych wiat i zatok autobusowych, poprawę infrastruktury transportowej.

Temat ewentualnych opłat poruszył radny Paweł Malagowski. - Przystanki autobusowe zlokalizowane w gminie utrzymuje samorząd. Z praktyki wiem, że gminy nie posiadają uchwały w oparciu o art. 16 ustawy o transporcie zbiorowym, który daje możliwość pobierania opłat za korzystanie z przystanków przez przewoźników. To niewielkie pieniądze, ale patrząc na ilość przystanków, byłyby to jakieś pieniądze w skali roku. Można by za to utrzymywać przystanki. Czy gmina posiada taką uchwałę lub czy w planach jest wywołanie takiej uchwały? - zapytał radny na lutowej sesji.

Burmistrz Kcyni Mateusz Stachowiak wyjaśnił, że gmina nie posiada takiej uchwały i nie pobiera opłat za korzystanie z przystanków. - Z tego co mi wiadomo, jest możliwość, według ustawy, otrzymywać maksymalnie 5 groszy za postój. Czy chcemy pobierać od przewoźników, których i tak jest bardzo mało, dodatkowe opłaty za to, żeby przewozili mieszkańców, co nie da znacznej kwoty, jeśli chodzi o budżet? - zastanawia się burmistrz. Dodaje, że kolejna opłata, choć niewielka, może spowodować wycofanie się tych kilku przewoźników, którzy jeszcze realizują transport na terenie gminy. - To będzie wykluczenie komunikacyjne, więc nie zakładam podjęcia takiej uchwały – zapewnia włodarz.

Oceń artykuł: 4 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • -5 (11)

    Burmistrz do niczego, w dniu 30-03-2025 10:55:19 napisał:

    Paweł ma rację

    odpowiedz

    • 8 (8)

    Robert, w dniu 30-03-2025 18:02:37 napisał:

    Jeszcze tego brakuje zeby mi ostatni dojazd busem do Bydgoszczy wycofali. Do Roboty byś się radny wziął a nie głupotami się zajmujesz.

    odpowiedz

    • 5 (7)

    Mieszkaniec , w dniu 30-03-2025 20:02:55 napisał:

    Jeśli Paweł ma racje,to walnij się w czerep.

    odpowiedz

    • -1 (3)

    Niestety, w dniu 30-03-2025 22:56:08 napisał:

    90% gmin ma opłaty o których mówi pan Paweł. Oczywiście burmistrz jest na nie żeby tylko nie przyznać komuś racji…

    odpowiedz

    • -2 (4)

    Wreszcie, w dniu 30-03-2025 23:23:20 napisał:

    To jeszcze Gmina Kcynia nie brała za to opłat?Zacofanie,większość gmin taki podatek pobiera od lat.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
79PLN
Zadaj pytanie
40PLN
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach
500PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
0

Widowisko na niebie. Częściowe zaćmienie słońca

W sobotę, 29 marca mogliśmy # zaobserwować na niebie częściowe zaćmienie słońca.

(czytaj więcej)
0

Coraz mniej umów o dzieło. Ich liczba spada z roku na rok

W 2024 roku do ZUS wpłynęło # 1,1 mln formularzy RUD, w których zgłoszono blisko 1,4 mln umów o dzieło. To najmniejsza liczba formularzy oraz umów o dzieło zgłoszonych do ZUS-u od momentu wprowadzenia rejestru umów o dzieło. W województwie kujawsko-pomorskim złożono ponad 23,1 tys. formularzy RUD, dotyczących 24,5 tys. umów o dzieło.

(czytaj więcej)
0

Wnioski o 800 plus. Ile ich już złożono w naszym powiecie?

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać # wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już około 3 miliony takich wniosków, z czego w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano ponad 161 tysięcy.

(czytaj więcej)
0

Spotkanie poświęcone weteranom. Ich doświadczenie jest nieocenione

W 8 K-PBOT odbyło się dwudniowe spotkanie poświęcone# weteranom misji poza granicami państwa. Brygada wyróżnia się liczbą weteranów – służy w niej ponad 80 osób, z których wiele brało udział w misjach kilkukrotnie, nawet ponad pięć razy. Wśród nich znajduje się również weteran poszkodowany na misji w Afganistanie.

(czytaj więcej)