Wizyta w komendzie. Strażacy opowiedzieli o swojej pracy

fot. Archiwum Samorządowe Przedszkole nr 3 w Szubinie
11 i 13 marca 2025 roku przedszkolaki z grupy # Misie, Smerfy, Biedronki i Motylki z Samorządowego Przedszkola nr 3 im. Wandy Chotomskiej w Szubinie wybrały się na wycieczkę do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.
Na miejscu przywitali nas Panowie Strażacy, którzy wiele opowiedzieli na temat swojej pracy. Podczas tego spotkania dzieci miały możliwość zwiedzić komendę, obejrzeć z bliska wozy strażackie oraz ich wyposażenie, sprzęt pożarniczy i innego rodzaju narzędzia, które wykorzystują strażacy w swojej pracy. Dzieci dowiedziały się także w jakich okolicznościach można wezwać Straż
Pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych, pomagają przy powodzi, udzielają pomocy poszkodowanym, ratują zwierzęta.
Czego przedszkolaki mogły same doświadczyć w sali edukacyjnej specjalnie przygotowanej na odwiedziny dzieci. Przy okazji utrwaliły sobie numer telefonu do Straży Pożarnej-998 i numer alarmowy-112. Przez chwilę wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi strażacy zakładając przygotowane dla dziecistrażackie kurtki i hełmy. Na koniec dzieci gorąco podziękowały strażakom za miłe i pouczające spotkanie, które na pewno długo pozostanie w ich pamięci.
materiał: Monika Dropińska
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Galeria










































Czytaj również
Wielka Niedziela. Radość ze zmartwychwstania Chrystusa

Niedziela Zmartwychwstania jest najważniejszym wydarzeniem w kalendarzu Kościoła katolickiego, gdyż stanowi o istocie chrześcijaństwa.
(czytaj więcej)Tradycja Pałuckich Palm Wielkanocnych. Symbol, który buduje wspólnotę

W regionie Pałuk, na pograniczu Wielkopolski i Kujaw, tradycja wykonywania# palm wielkanocnych nie jest tylko rytuałem związanym z Niedzielą Palmową. To żywe dziedzictwo, przekazywane z pokolenia na pokolenie, będące symbolem zakorzenienia w kulturze, duchowości i wspólnocie. W Kcyni ta tradycja żyje dzięki zaangażowaniu mieszkańców oraz pracy pasjonatów, takich jak Maria Kordyś – instruktorka Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki, która od ponad 35 lat czuwa nad jej kontynuacją.
(czytaj więcej)Wielkanocne smaki z KGW. Tradycja na talerzu

W Święta Wielkanocne#, w wielu domach w regionie zaczyna pachnieć babką drożdżową, żurkiem z białą kiełbasą i świeżo pieczonym mazurkiem. A jeśli ktoś szuka prawdziwych smaków i inspiracji na świąteczny stół, wystarczy zajrzeć do Kół Gospodyń Wiejskich – takich jak to w Starym Jarużynie. Przewodnicząca Koła, pani Stanisława Rygielska, z dumą opowiada o przygotowaniach i tradycjach, które od pokoleń towarzyszą tym wyjątkowym świętom.
(czytaj więcej)Śniadanie wielkanocne. Świętowanie pierwszego dnia Wielkiej Nocy

Domowe świętowanie dawniej, ale również i współcześnie#, zaczyna się od śniadania w gronie najbliższej rodziny. Jest ono wyrażeniem radości z powodu pustego grobu i Zmartwychwstania. Ta rytualna uczta jednoczy żywych i umarłych i ma wymiar ceremonialny.
(czytaj więcej)