Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

10 lipca 2024

Spotkanie z Agnieszką Kłopotek. Parlamentarzystka odwiedziła powiat

fot. powierzone

fot. powierzone

Poniedziałkowy (8.07.2024r) „dyżur poselski” Agnieszki Kłopotek #w powiecie nakielskim to dwa kameralne spotkania w Nakle oraz jedno duże w Starym Jarużynie, gmina Szubin.

W Nakle parlamentarzystka poznała wymagającą interwencji sprawę kcyńskiego przedsiębiorcy (przewlekłe postępowanie odszkodowawcze) oraz usłyszała od grupy naszych rolników o ich największych problemach, a także oczekiwaniach wobec państwa i wobec właściwych ministerstw (rolnictwa i środowiska).

W wieczornym spotkaniu w Starym Jarużynie oprócz Agnieszki Kłopotek i jej męża Eugeniusza wzięli udział: wójt gminy Sadki Michał Piszczek, była wojewoda Ewa Mes, radni Rady Powiatu Nakielskiego Tomasz Miłowski i Ryszard Bagnerowski, radny Rady Miejskiej w Nakle nad Notecią Krzysztof Ksobiak, członkowie Zarządu Powiatowego PSL w Nakle, kandydaci z okręgu Szubin w ostatnich wyborach samorządowych (otrzymali podziękowania za reprezentowanie Trzeciej Drogi), goście z Jadwiżyna walczący o przywrócenie zamkniętego przejazdu kolejowego, inni członkowie i sympatycy Stronnictwa, w tym gospodarze Joanna i Stanisława Rygielskie.

Tomasz Miłowski podsumowując wiosenne wybory do samorządu powiatowego, podkreślił, że wynik PSL i Trzeciej Drogi na poziomie 18,25% przyniósł wprawdzie tylko 3 mandaty, ale w powiecie zagłosowało na naszych kandydatów 5324 uprawnionych mieszkańców. (Odpowiednio na PIS 7327, na KO 8537, na Razem dla Powiatu Nakielskiego 7808, na komitet Porozmawiajmy o Nakle 183 osoby. Taka jest niestety metoda D”Hondta). To zobowiązuje do zaangażowania w rozwiązywanie problemów naszej powiatowej społeczności.

W przekazanym pani poseł piśmie z podtytułem „tematy  do interwencji” zasygnalizowano m.in. kwestię rewitalizacji linii kolejowych (Poznań-Wągrowiec-Gołańcz-Kcynia-Nakło); w ramach rozmów o przyszłości potrzebę posiadania koncepcji budowy obwodnic Nakła i Paterka, Kcyni i Szubina oraz planu budowy ścieżek rowerowo – pieszych łączących Nakło, Szubin, Kcynię, Mroczę i Sadki. Alarm dla pieczy zastępczej, to natomiast konieczność natychmiastowego uruchomienia środków budżetowych na budowę lub modernizację budynków dla nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. „czternastek”).

Nie zabrakło dyskusji o przyszłości PSL, w tym o warunkach i efektach współpracy z Polską 2050 w ramach Trzeciej Drogi, a także o działaniach w ramach koalicji rządowej.

Duże wrażenie na uczestnikach spotkania zrobił też pokaz prezentacji o historii Starego Jarużyna. Zachowanie tradycji, znaczenie „lokalności” i generalnie wszystkich szczebli samorządu, również sołeckiego, są tak samo ważne i wymagające pogłębionej dyskusji, jak problemy o randze krajowej czy europejskiej.

Materiał: Tomasz Miłowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 17 17

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)