Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

22 czerwca 2024

Licealiści wzięli udział w warsztatach. Spotkanie z kcyńskim artystą

fot. powierzone

fot. powierzone

W przeddzień zakończenia roku szkolnego grupa młodzieży# z szubińskiego liceum wzięła udział w warsztatach rzeźby w drewnie i glinie.

W Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni uczestników projektu przywitała dyrektor instytucji Ilona Kurdelska. Kierownik ds. kultury oraz kierowniczka zespołu regionalnego ,,Pałuki” Renata Gaj-Kowalska w izbie muzealnej opowiedziała o strojach, tradycjach pałuckich i przybliżyła postać oraz zasługi Klary Prillowej w dziedzinie szerzenia kultury ludowej Pałuk. Było to doskonałą okazją do podziwiania prac rzeźbiarskich patronki GCKiB w Kcyni i jej uczniów.

Następnie licealiści obejrzeli film przedstawiający różne techniki tworzenia rzeźby w glinie, po czym udali się na zajęcia praktyczne. Warsztaty rzeźby w drewnie prowadził znany artysta rzeźbiarz Piotr Woliński, uhonorowany m.in. nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w 2002 roku. Mistrz dłuta zaprezentował narzędzia oraz materiały potrzebne do pracy, po czym młodzież samodzielnie zaplanowała wzory i wykonała rzeźby płaskie.

Uczestnicy projektu wzięli też udział w warsztatach tworzenia przedmiotów użytkowych i ozdobnych z gliny, które prowadziła artystka plastyk Natalia Jelińska.

Zajęcia były realizowane w ramach projektu ,,Z tkaniną i drewnem na co dzień” dofinansowanego przez Zarząd Powiatu Nakielskiego.

Koordynatorkami projektu są A. Kobierowska, J. Stefaniak- Szmyt, K. Bethke.

Materiał: A.Kobierowka / I LO w Szubinie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)