Dziś mamy 18 września 2024, środa, imieniny obchodzą:

17 września 2024

Zmarł ks. Wojciech Necel. Przed laty był proboszczem parafii w Potulicach

fot. powierzone

fot. powierzone

W grudniu ubiegłego roku, odszedł do wieczności jeden z potulickich proboszczów – Ks. Ryszard Czajka SChr, a w poniedziałek# Pan Bóg powołał do siebie kolejnego potulickiego duszpasterza z okresu od 01.08.2005 do 26.08.2007 - Ks. Wojciecha Necla SChr.

Z głęboką ufnością i wiarą w zmartwychwstanie i życie wieczne informujemy, że w poniedziałkowy poranek 16 września 2024 r. do wieczności został odwołany nasz Współbrat, śp. ks. Wojciech Necel SChr, l. 72, wieloletni wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej, wykładowca na UKSW w Warszawie i Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie oraz Sędzia Diecezjalny w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu, w latach 1989-1995 sekretarz generalny zgromadzenia, a w latach 2017-2024 konsultor Rady KEP ds Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Wojciecha odbędą się w rodzinnym Władysławowie w parafii pw. Wniebowzięcia NMP:

w czwartek 19 września 2024 r.

o godz. 19.00 – wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego do naszej świątyni. Następnie zostanie odmówiony różaniec, a po nim zostanie odprawiona Msza Święta (importa);

w piątek 20 września 2024 r.

o godz. 13.00 – wprowadzenie trumny z ciałem zmarłego do kościoła, po którym zostanie odmówiony różaniec,

o godz. 14.00 – Msza Święta pogrzebowa, po której odprowadzimy śp. ks. Wojciecha na cmentarz parafialny, gdzie zostanie pochowany w  rodzinnym grobowcu.

Zmarłego Współbrata polecajmy miłosierdziu Bożemu. Requiescat in pace…

***

Ks. Wojciech Necel SChr, syn Juliusza i Apolonii z domu Kaleta, urodził się 6 września 1952 r. we Władysławowie. W miejscowym kościele parafialnym dwa tygodnie później, 21 września 1952 r. przyjął sakrament chrztu świętego. W władysławowskim kościele również po raz pierwszy w pełni uczestniczył w Eucharystii i przyjął w Roku Millenium Chrztu Polski sakrament bierzmowania. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Pucku we wrześniu 1973 r. wstąpił do Towarzystwa Chrystusowego i po krótkim aspirandacie pod koniec tego miesiąca rozpoczął w Kiekrzu k/Poznania kanoniczny roczny nowicjat. W domu nowicjackim w Kiekrzu 29 wrześniu 1974 r. złożył pierwsze śluby zakonne i rozpoczął w Wyższym Seminarium Duchownym Towarzystwa Chrystusowego w Poznaniu sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne, które zwieńczył uzyskaniem tytułu magistra teologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 22 kwietnia 1979 r. w Poznaniu złożył profesję wieczystą, a rok później, 22 maja 1980 r., z rąk abpa Jerzego Stroby, pasterza archidiecezji poznańskiej przyjął święcenia kapłańskie.

Po święceniach i prymicjach w sierpniu 1980 r. podjął obowiązki wikariusza w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Goleniowie, a po dwóch latach został wysłany do Rzymu na studia specjalistyczne z prawa kanonicznego, które uwieńczył na przełomie 1986 i 1987 r. doktoratem na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (nostryfikowanym przez Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie). Następnie powrócił do Poznania, gdzie powierzono mu najpierw zadania wicedyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, wykładowcy prawa kanonicznego w seminarium Towarzystwa, a następnie wicerektora tego seminarium. W lipcu 1989 r. uczestniczył w VIII Kapitule Generalnej zgromadzenia, na której został wybrany na sekretarza generalnego Towarzystwa Chrystusowego, a po jej zakończeniu mianowany przewodniczącym Komisji ds. zakończenia prac nad Ustawami zgromadzenia. Obowiązki sekretarza zgromadzenia łączył z zadaniami dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego, a od 1991 r. wicepostulatora procesu beatyfikacyjnego Założyciela kard. Augusta Hlonda. W 1995 r., po kolejnej Kapitule Generalnej, gdy zakończyła się kadencja sekretarza generalnego, został zamianowany przełożonym domu zakonnego Towarzystwa w Łomiankach, a rok później – na przełożonego wspólnoty w Goleniowie i proboszczem parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Po sześciu latach znalazł się ponownie w Łomiankach dla kontynuowania pracy naukowej i przygotowania rozprawy habilitacyjnej. Tę pracę kontynuował w kolejnych latach w domu zakonnym w Puszczykowie, będąc ponownie odpowiedzialnym za IDE. Habilitował się w listopadzie 2002 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, a w sierpniu 2005 r. został ustanowiony proboszczem parafii pw. Zwiastowania NMP w Potulicach, w kolejnych latach otrzymał nominacje na członka komisji przygotowującej jubileusz 75-lecia Towarzystwa oraz przygotowującą kolejną, XI Kapitułę Generalną zgromadzenia. W końcu sierpnia 2007 r. został odwołany z Potulic i po raz kolejny skierowany do Łomianek, dla ułatwienia pracy naukowej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z domu zakonnego w Łomiankach dojeżdżał do wielu miejsc, aby podejmować powierzone mu obowiązki i zadania: w Pokapitulnych Komisjach Prawnych, w Metropolitalnym Sądzie Duchownym w Poznaniu, gdzie od 2008 r. otrzymywał dekrety mianujące go na trzyletnie kadencje Sędzią Diecezjalnym, a od października 2020 r. w Kaszubsko-Pomorskiej Szkole Wyższej w Wejherowie. W latach 2017-2024 był konsultorem Rady KEP ds Migracji, Turystyki i Pielgrzymek.

Był autorem, współautorem, redaktorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych: artykułów i książek dotyczących prawa kanonicznego, prawa zakonnego, zagadnień migracyjnych oraz działalności Założyciela i Współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Organizował sympozja naukowe dotyczące powyższych zagadnień, których owoce były publikowane w Studiach Towarzystwa Chrystusowego. A oto niektóre z pozycji wydawniczych:

•  Sługa Boży August Hlond, Poznań 1993,

• Kardynał założyciel August Hlond: listy i konferencje Ojca Ignacego Posadzego TChr współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej o Kardynale Założycielu kierowane do chrystusowców, Poznań 1995,

• Imigracja w Polsce jako wyzwanie dla duszpasterstwa, Warszawa 2003,

• Pastoralna postawa wobec potrzeb duchowych migrantów w świetle wybranych dokumentów Kościoła: refleksja w 50. rocznicę ogłoszenia przez Piusa XII Konstytucji Apostolskiej „Exsul Familia”, Warszawa 2003,

• Kardynał August Hlond prymas Polski: współcześni wspominają Sługę Bożego kard. Augusta Hlonda, Poznań 2006,

• Prawo własne instytutu życia konsekrowanego jako funkcja charyzmatycznego obdarowania Kościoła: studium teologiczno-prawne, Poznań 2006,

• Potulicki duch: refleksja na temat charyzmatu chrystusowców w Roku Hlondowskim 2008: studium teologiczno-prawne, Poznań 2008,

• Prawno-duszpasterskie dyspozycje Instrukcji „Erga Migrantes Caritas Christi”, Warszawa 2009,

• Być w Kościele i dla Kościoła znakiem, Warszawa 2010,

• Imigrant we wspólnocie parafialnej. Wybrane zagadnienia, Warszawa 2021,

• Migrant – jego prawa i obowiązki w kościelnym porządku prawnym, Pelplin 2022.

Zmarł w poniedziałkowy poranek 16 września 2024 r.

Materiał: Ks. Maciej Szmytowski

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Terytorialsi ruszyli z pomocą. "Wspólne działanie kluczem do sukcesu"

Od piątku, 12 września br., na terenach południowo-zachodniej Polski trwa #walka z piętrzącą się wodą. Do walki z żywiołem w WOT zorganizowano 4 Wojskowe Zgrupowania Zadaniowe w oparciu o 11 Małopolską, 12 Wielkopolską, 13 Śląską i 16 Dolnośląską Brygadę OT, w każdej Brygadzie do ok. 500 żołnierzy. W razie potrzeby wsparcia wymienionych brygad, żołnierze 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozostają w gotowości do stawiennictwa w jednostce wojskowej w czasie 24 h.

(czytaj więcej)
0

Jedna ogólnopolska infolinia KAS. Zmiany od października

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej# (KIS) będą udzielać informacji pod numerami: (+48) 22 330 03 30 – dla połączeń z telefonów komórkowych i 801 055 055 – dla połączeń z telefonów stacjonarnych. Tak jak dotychczas dzwoniący uzyskają pod tymi numerami ogólną informację podatkową i celną. Nowością jest możliwość uzyskania informacji dotyczących indywidualnych spraw podatnika objętych tajemnicą skarbową po potwierdzeniu tożsamości kodem telePIN.

(czytaj więcej)
0

85. rocznica napaści sowieckiej na Polskę. Dzisiaj Dzień Sybiraka

17 września – w rocznicę agresji sowieckiej #na Polskę z 1939 r. – przypada Dzień Sybiraka. To wyjątkowe święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu. „Upamiętniamy tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość" – głosi uchwała.

(czytaj więcej)
0

Wędrówka wzdłuż Noteci. "Wiatr nam sprzyjał"

Kolejna wędrówka z cyklu #"Po Bezdrożach" za nami.

(czytaj więcej)