Dziś mamy 23 września 2023, sobota, imieniny obchodzą:

19 września 2023

Złożono okolicznościowe wiązanki. Rocznica sowieckiej agresji na Polskę

fot. UM Szubin

fot. UM Szubin

17 września 1939 roku Rosja #bez wypowiedzenia wojny zaatakowała Polskę, realizując ustalenia tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow.

Aresztowano ponad 200 tysięcy Polaków - oficerów, policjantów, ziemian, prawników. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Masowe wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tysięcy osób.

Związek Sowiecki, uczestnicząc wspólnie z III Rzeszą w rozbiorze Polski, zajął w 1939 roku obszar o powierzchni ponad 190 tysięcy kilometrów kwadratowych z ludnością liczącą około 13 milionów osób. Wśród nich było około 5 milionów Polaków. Pozostali to Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Liczba wszystkich ofiar wśród obywateli polskich, którzy w latach 1939-1941 znaleźli się pod sowiecką okupacją, do dziś nie jest w pełni znana.

W niedzielę minęły 84 lata od agresji sowieckiej na Polskę. Przedstawiciele władz samorządowych: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szubinie Anna Kijowska, Zastępca Burmistrza Szubina Wioletta Borys-Stachowiak oraz przedstawiciele Rady Seniorów i szubińskich instytucji kulturalnych złożyli okolicznościowe wiązanki i zapalili znicze pamięci pod Pomnikiem Ofiar Zbrodni Hitlerowskich i Komunistycznych w latach 1939-1989 oraz pod Głazem z Tablicą Pamięci Pomordowanych na Wschodzie.

Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć poległym i pomordowanym.

Materiał: UM Szubin

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  Generał , w dniu 19-09-2023 13:20:48 napisał:

  Na moją komendę - baczność!!!

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 20-09-2023 09:55:51 napisał:

  Halo halo pierwsi napadli na Polskę hitlerowskie Niemcy dokładnie 17 dni wcześniej .Prawda czy nie panowie panie.Dokladnie 84 lata temu .Miłego dnia

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Zadaj pytanie
20PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
0

Mobilne pracownie komputerowe. W jakich szkołach powstaną?

Podczas konferencji prasowej #w Kobyłce minister cyfryzacji Janusz Cieszyński ogłosił wyniki konkursu „Pracownia Kompetencji Cyfrowych”.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj pierwszy dzień jesieni. Oficjalne pożegnanie lata

Dzisiaj do Polski zawitała jesień. #Nowa pora roku rozpoczęła się dokładnie o godz. 8.49.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy kurs obserwatorów ognia. Międzynarodowa współpraca

W dniach od 11 do 22 września br. Centrum Szkolenia #Wojsk Obrony Terytorialnej prowadziło kurs obserwatorów ognia dla żołnierzy krajów nadbałtyckich. W 11-dniowym szkoleniu udział wzięło kilkunastu żołnierzy z Litwy, Łotwy i Estonii. Jest to pierwszy kurs realizowany przez instruktorów CSWOT dla żołnierzy krajów nadbałtyckich, który pozwoli na znaczące zwiększenie współpracy międzynarodowej.

(czytaj więcej)
0

Trwa sezon na grzyby. "Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj"

Zbieranie grzybów wymaga wiedzy oraz #doświadczenia.

(czytaj więcej)