Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

08 lutego 2024
Wiadomości z regionu

Złapany na gorącym uczynku. Oszust działał metodą "na policjanta"

fot. KMP w Bydgoszczy

fot. KMP w Bydgoszczy

Wspólne działania kryminalnych #z Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy oraz z komisariatu na bydgoskich Wyżynach doprowadziły do zatrzymania na gorącym uczynku oszusta, który działał metodą „na policjanta”. Dalsze czynności pozwoliły wsadzić za kraty również jego dwóch wspólników. Jeden z nich, przy współpracy z funkcjonariuszami w Gdańsku, został zatrzymany w hotelu na terenie miasta, a drugi na terenie powiatu starogardzkiego. Decyzją sądu wszyscy zostali tymczasowo aresztowani na trzy miesiące.

Wszystko zaczęło się w piątkowy (02.02.2024) wieczór, kiedy do 78-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Dzwoniący powiedział bydgoszczance, że mąż jej wnuczki spowodował wypadek drogowy i aby zapewnić mu ochronę prawną, musi przekazać pieniądze adwokatowi, który odbierze je pod blokiem.

Na nieszczęście oszustów seniorka nie była w mieszkaniu sama. Kiedy syn kobiety usłyszał tę rozmowę zorientował się, że są to oszuści próbujący wyłudzić pieniądze. 78-latka zachowała zimną krew i kontynuowała rozmowę. W tym samym czasie jej syn skontaktował się z drugiego telefonu z policjantami, którzy po chwili byli już na miejscu. Kiedy weszli do mieszkania zgłaszających, kobieta w dalszym ciągu rozmawiała z przestępcą. Utwierdziła ona w przekonaniu dzwoniącego, że uwierzyła w jego historię. Policjanci podejrzewając, że tak zwany odbierak pojawi się w krótce u kobiety, przygotowali na niego zasadzkę. W oczekiwaniu na podstawionego „adwokata” kobieta w tym czasie przygotowała kopertę, do której włożyła pocięte gazety. W pewnym momencie przed budynkiem zjawił się oszust, któremu bydgoszczanka przekazała reklamówkę z rzekomymi pieniędzmi. Wtedy do akcji wkroczyli policjanci. Mężczyzna próbował uciekać, jednak na nic to się zdało. Policjanci zatrzymali go i przewieźli do komisariatu. Podczas przeszukania zabezpieczyli przy nim trzy telefony komórkowe i 4 karty SIM.

W toku dalszych czynności okazało się, że nie po raz pierwszy 20-latek dopuścił się takiego przestępstwa. Śledczy udowodnili mu udział w jeszcze 4 innych oszustwach „na policjanta”. Doszło do nich w Grudziądzu, Lęborku, Potęgowie i Wrocławiu. Ponadto kryminalni ustalili również jego wspólników. Przy współpracy z kolegami z Gdańska zatrzymali 23-letniego mężczyznę, w jednym z hoteli na terenie miasta. Zabezpieczyli przy nim telefon, 5 kart SIM oraz gotówkę. Zatrzymanie trzeciego z nich było tylko kwestią czasu. Wczoraj (06.02.2024) bydgoscy funkcjonariusze założyli kajdanki 22-letniemu bydgoszczaninowi, który również usłyszał już zarzuty.

Decyzją sądu, wszyscy trzej mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 8 lat więzienia.

Materiał: mł. asp. Krzysztof Bratz / Zespół Komunikacji Społecznej KMP w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 23 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Anonim, w dniu 10-02-2024 08:41:44 napisał:

    Hahahahahhaha

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Budowa hal
Szkolenie okresowe pracowników
49PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenie z Ochrony Przeciwpożarowej
49PLN
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)