Dziś mamy 22 marca 2023, środa, imieniny obchodzą:

01 lutego 2023

Wicemarszałek w mroteckiej gminie. Punktem wizyty m.in. zabytki Orla

fot. powierzone

fot. powierzone

W ostatni piątek 27 stycznia 2023 r. wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski odwiedził Mroczę.

Podczas sesji rady miejskiej wraz z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysławem Dąbrowskim poinformował o problemach dotyczących realizacji inwestycji na drodze wojewódzkiej nr 243 Mrocza -Prosperowo. To droga, o której remont wnioskowali mieszkańcy Drzewianowa oraz samorząd gminy Mrocza, a także powiat nakielski. W związku z przeszkodami wynikającymi z przepisów ochrony środowiska zapowiedziano rozpoczęcie inwestycji na odcinku nie wymagającym usunięcia drzew zapewniając, że w budżecie województwa na to zadanie zabezpieczono kwotę 10 mln. zł. Z opóźnieniem, za które marszałek przepraszał, ale droga będzie na pewno modernizowana. W „drogowej” części sesji wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, odpowiadając na pytania radnych, przypomniał o inwestycjach na drogach powiatowych przebiegających przez gminę Mrocza. (W 2022 r. zakończenie przebudowy dróg Dziunin-Mrocza i Wyrza-Chrząstowo – razem to koszt ponad 4,5 mln. zł. oraz remont odcinka drogi Wiele-Białowieża. W 2023 r. w budżecie powiatu są środki na przebudowę części drogi Mrocza-Liszkowo- minimum 5,2 mln. zł. a także zostanie najpewniej wyremontowany ostatni odcinek drogi Białowieża-Wiele m.in. w ramach środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg).

Następnie wicemarszałek Zbigniew Sosnowski w towarzystwie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy Jarosława Okonka i wicestarosty nakielskiego Tomasza Miłowskiego odwiedził mrotecki Warsztat Terapii Zajęciowej. Kierownik warsztatu Zofia Woźniak zapoznała gości ze specyfiką pracy tej placówki przedstawiając jej terapeutów, wszystkich uczestników oraz pomieszczenia, w których przebywają i tworzą niezwykłe dzieła sztuki. Rozmawiano też ogólnie o niestety bardzo niskich wynagrodzeniach w wtz-ach w Polsce zestawiając je z ciężką, odpowiedzialną pracą, a właściwie służbą dla osób wymagających wsparcia. Goście byli zaskoczeni rodzinną atmosferą w warsztacie, racjonalnym wykorzystaniem „każdego kąta’ i różnorodnością zajęć. Zadeklarowali pomoc w staraniach o nową, większą salę do rehabilitacji.

Ostatnią częścią piątkowej wizyty w gminie Mrocza było spotkanie z księdzem proboszczem parafii Orle Tomaszem Kapczyńskim. Pokazał on miejscowy, historyczny kościół, który wymaga nakładów na prace remontowe. Te, jak potwierdził Zbigniew Sosnowski, mogą być dofinansowane w ramach specjalnego programu przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Rozmawiano też o możliwościach, które daje kolejna edycja Polskiego Ładu dedykowana zabytkom świeckim i kościelnym. Wszyscy samorządowcy (w Orlu obecny był również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy Tomasz Krakowski) są przekonani, że zabytki Orla, a więc kościół, rządcówkę, a także spichlerz należy bezwzględnie ratować. To ostatni czas, by podjąć konkretne działania. Już pojawiają się marzenia i projekty na zagospodarowanie tego pięknego, wtopionego w naturę i historię miejsca.

Materiał: Tomasz Miłowski / Starostwo Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 5

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Jak przechowywać mięso i wędliny? Pamiętajmy o kilku zasadach

Właściwe przechowywanie mięsa i wędlin to niezwykle istotna kwestia, mająca ogromny wpływ# nie tylko na smak produktów, ale przede wszystkim na obecność niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Zatem jeśli chcemy jeść pewne i świeże produkty mięsne, powinniśmy pamiętać o kilku zasadach dotyczących przechowywania.

(czytaj więcej)
0

Miesiąc Świadomości Endometriozy. Jak radzić sobie z chorobą?

Marzec już od 30 lat jest obchodzony na całym świecie jako miesiąc świadomości endometriozy. #W przypadku wielu kobiet endometrioza jest chorobą, która znacząco wpływa na ich codzienne funkcjonowanie. Z pewnością warto poświęcić czas na zrozumienie tego powszechnego, ale często niezrozumiałego schorzenia, które może powodować m.in. bolesne i ciężkie miesiączki, a także problemy z płodnością. Co zrobić, by po pierwsze rozpoznać objawy choroby, a następnie radzić sobie z nią tak, by mimo wszystko móc cieszyć się życiem i swoją kobiecością? Jest kilka sposobów.

(czytaj więcej)
0

Jak wspierać osobę chorą na nowotwór? Słowa mają wielką moc

W obchodzony 4 lutego Światowy Dzień Walki z Rakiem szczególnego znaczenia nabierają słowa: „jestem blisko” oraz „kocham Cię”.# W obliczu choroby onkologicznej bliskość drugiej osoby i słowa wsparcia mają ogromną moc.

(czytaj więcej)
0

Czy można mrozić jajka? Bezpieczne i prawidłowe przechowywanie

Jajo to produkt zaskakująco trwały. Może być pyszne i w pełni wartościowe przez miesiąc, a nawet #dwa miesiące od daty zniesienia! Jak to możliwe? Wystarczy przestrzegać kilku za-sad. Przygotowaliśmy krótki poradnik na temat tego, jak bezpiecznie i prawidłowo prze-chowywać jaja – te surowe i te ugotowane.

(czytaj więcej)