Dziś mamy 2 marca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

01 lutego 2023

Wicemarszałek w mroteckiej gminie. Punktem wizyty m.in. zabytki Orla

fot. powierzone

fot. powierzone

W ostatni piątek 27 stycznia 2023 r. wicemarszałek województwa kujawsko-pomorskiego Zbigniew Sosnowski odwiedził Mroczę.

Podczas sesji rady miejskiej wraz z dyrektorem Zarządu Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy Przemysławem Dąbrowskim poinformował o problemach dotyczących realizacji inwestycji na drodze wojewódzkiej nr 243 Mrocza -Prosperowo. To droga, o której remont wnioskowali mieszkańcy Drzewianowa oraz samorząd gminy Mrocza, a także powiat nakielski. W związku z przeszkodami wynikającymi z przepisów ochrony środowiska zapowiedziano rozpoczęcie inwestycji na odcinku nie wymagającym usunięcia drzew zapewniając, że w budżecie województwa na to zadanie zabezpieczono kwotę 10 mln. zł. Z opóźnieniem, za które marszałek przepraszał, ale droga będzie na pewno modernizowana. W „drogowej” części sesji wicestarosta nakielski Tomasz Miłowski, odpowiadając na pytania radnych, przypomniał o inwestycjach na drogach powiatowych przebiegających przez gminę Mrocza. (W 2022 r. zakończenie przebudowy dróg Dziunin-Mrocza i Wyrza-Chrząstowo – razem to koszt ponad 4,5 mln. zł. oraz remont odcinka drogi Wiele-Białowieża. W 2023 r. w budżecie powiatu są środki na przebudowę części drogi Mrocza-Liszkowo- minimum 5,2 mln. zł. a także zostanie najpewniej wyremontowany ostatni odcinek drogi Białowieża-Wiele m.in. w ramach środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg).

Następnie wicemarszałek Zbigniew Sosnowski w towarzystwie wiceprzewodniczącego Rady Miejskiej w Mroczy Jarosława Okonka i wicestarosty nakielskiego Tomasza Miłowskiego odwiedził mrotecki Warsztat Terapii Zajęciowej. Kierownik warsztatu Zofia Woźniak zapoznała gości ze specyfiką pracy tej placówki przedstawiając jej terapeutów, wszystkich uczestników oraz pomieszczenia, w których przebywają i tworzą niezwykłe dzieła sztuki. Rozmawiano też ogólnie o niestety bardzo niskich wynagrodzeniach w wtz-ach w Polsce zestawiając je z ciężką, odpowiedzialną pracą, a właściwie służbą dla osób wymagających wsparcia. Goście byli zaskoczeni rodzinną atmosferą w warsztacie, racjonalnym wykorzystaniem „każdego kąta’ i różnorodnością zajęć. Zadeklarowali pomoc w staraniach o nową, większą salę do rehabilitacji.

Ostatnią częścią piątkowej wizyty w gminie Mrocza było spotkanie z księdzem proboszczem parafii Orle Tomaszem Kapczyńskim. Pokazał on miejscowy, historyczny kościół, który wymaga nakładów na prace remontowe. Te, jak potwierdził Zbigniew Sosnowski, mogą być dofinansowane w ramach specjalnego programu przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Rozmawiano też o możliwościach, które daje kolejna edycja Polskiego Ładu dedykowana zabytkom świeckim i kościelnym. Wszyscy samorządowcy (w Orlu obecny był również wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Mroczy Tomasz Krakowski) są przekonani, że zabytki Orla, a więc kościół, rządcówkę, a także spichlerz należy bezwzględnie ratować. To ostatni czas, by podjąć konkretne działania. Już pojawiają się marzenia i projekty na zagospodarowanie tego pięknego, wtopionego w naturę i historię miejsca.

Materiał: Tomasz Miłowski / Starostwo Powiatowe w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 9 6

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Klasyfikacja tusz zwierząt. Egzaminy dla kandydatów na rzeczoznawców

Informacja o egzaminach kwalifikacyjnych w zakresie klasyfikacji tusz# zwierząt rzeźnych w systemie EUROP w I i II kwartale 2024 r.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)