Dziś mamy 3 marca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

09 lutego 2024

Warsztaty dla uczniów. Tematem przewodnim - bezpieczne ferie

fot. pow.

fot. pow.

W środę 7 lutego w budynku Małej Jedynki # ( SP nr 1 w Szubinie) odbyły się warsztaty poświęcone bezpieczeństwu. Uczniowie klas 1-3 podzieleni zostali na mniejsze grupy, w których uczyli się, jak zostać prawdziwymi bohaterami na miarę swojego wieku. Osobami odpowiedzialnymi za zorganizowanie Bezpiecznej Środy w szkole były: Natalia Paczkowska, Katarzyna Boruch i Aleksandra Socha-Krakowska.

Uczniowie klas pierwszych dowiedzieli się przede wszystkim, co to znaczy, że jestem bezpieczny, kiedy jestem bezpieczny. Poznali zasady bezpiecznych zabaw na śniegu i w domu. Dzieci utrwaliły właściwe zachowania na drodze w czasie zorganizowanych wyjazdów, np. w góry, powtórzyły numery alarmowe oraz przeprowadziły rozmowy z operatorem numerów alarmowych. Wiedzą, że nie należy ufać osobom obcym i nic nie wolno od nich brać. Chociaż niejedno dziecko stwierdziło, że trudno się oprzeć oferowanym zabawkom czy słodyczom, to nie należy niczego przyjmować od obcych. Konsekwencje mogą być tragiczne w skutkach. W tej kwestii każdy był zgodny, obcym mówimy stanowcze NIE!


Nie otwieramy drzwi swojego domu, nie bierzemy niczego, nie podajemy adresu zamieszkania, numeru telefonu oraz się nie przedstawiamy.

W czasie warsztatów zgodnym głosem uczniowie twierdzili, że lubią spędzać czas w Internecie, to on pochłania najwięcej czasu codziennego dnia. Gry, filmy, muzyka, różne ciekawostki są interesujące dla współczesnego pokolenia. Nie jesteśmy w stanie od tego uciec, ale należy zachować umiar i rozwagę. Tu ważna jest kontrola rodzicielska, akceptacja stron internetowych, którymi interesuje się dziecko i negowanie tego, co jest niewłaściwe dla wieku. Nieodpowiednie treści czy spędzanie całymi dniami przed ekranem nie służy zdrowiu fizycznemu i psychicznemu dorosłych, ale przede wszystkim dzieci.

Starsi uczniowie dodatkowo mieli zorganizowane spotkanie z przedstawicielami Centrum Powiadamiania Ratunkowego z Bydgoszczy, podczas którego ćwiczyli pierwszą pomoc. Pracownicy opowiedzieli również o tym, czym się zajmują na co dzień. Ku przestrodze podali też fakty z ich pracy, a mianowicie żarty z operatorów numerów alarmowych. Jest to stanowczo zabronione. Dzwoniący często pytają, gdzie mogą zamówić pizzę albo, którym autobusem się dostać w jakieś miejsce. Szczególnie dzieje się tak w weekendy i wakacje, oby ta smutna rzeczywistość się odmieniła, bo na uwadze należy mieć, że ktoś w tym momencie może potrzebować pomocy. Za niezasadne wezwanie służb należy spodziewać się mandatu. Dzieci wiedzą, w jakich sytuacjach dzwonić oraz jakie informacje są istotne dla operatorów. W czasie swojej pracy, na jednej zmianie operator rekordzista odebrał aż 300 telefonów i zgłoszeń z pomocą. Było to w wakacje. Operatorzy są istotni w prowadzeniu działań ratunkowych i między innymi od podjętej przez nich decyzji zależy los ludzkiego życia. Dlatego wszyscy apelujemy, aby każdy telefon wykonany na numer 112 był przemyślany. Na pamiątkę spotkań dzieci dostały gadżety i karty pracy.

Środowe spotkania miały na celu utrwalenie pożądanych zachowań w domu, na drodze, w mieście, na wsi, w czasie wypoczynku. Uczniowie ze spotkania dowiedzieli się o tym, że czas ferii jest chwilą na odpoczynek, spotkania z koleżeństwem, rodziną. W okresie dwóch tygodni można swobodnie rozwijać swoje zainteresowania i nie martwić się tym, że na następny dzień trzeba się czegoś nauczyć czy coś przygotować. Ferie zimowe powinny być szczęśliwe dla każdego dziecka w szkole, ale by tak się stało konieczne jest przestrzeganie reguł. Już niedługo przed uczniami rozpocznie się dwutygodniowy egzamin, najważniejszy, bo dotyczy podjętych decyzji w czasie ferii zimowych.

Drodzy Uczniowie- życzymy Wam udanych ferii zimowych!

Materiał: Natalia Paczkowska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Reagujmy na cudzą krzywdę. Kontrole miejsc przebywania bezdomnych

Nakielscy dzielnicowi wspólnie z przedstawicielkami #pomocy społecznej, kontrolują miejsca, gdzie szukają schronienia osoby bez dachu nad głową i informują ich, gdzie można uzyskać pomoc. Mundurowi apelują, by zwracać uwagę na osoby potrzebujące pomocy. Nie bądźmy obojętni i reagujmy w takich sytuacjach.

(czytaj więcej)
0

Wypalanie traw jest niedozwolone. Jakie są konsekwencje prawne?

Wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian #w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza.

(czytaj więcej)
0

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

(czytaj więcej)
0

Nie korzystaj z telefonu, gdy prowadzisz. Akcja "Łapki" na kierownicę

Jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko #wypadku. Nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

(czytaj więcej)