Dziś mamy 24 czerwca 2024, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 czerwca 2024

Uczniowie z Dziewierzewa zwiedzali Wielkopolskę. Udana wycieczka

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

fot. Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

W dniu 5 czerwca 2024 r. uczniowie klas #IV, V oraz VI pod opieką nauczycielek: Marii Kamińskiej, Aleksandry Kubackiej, Anny Ososko i Zofii Świerc uczestniczyli w jednodniowej wycieczce szkolnej.

Pierwszym etapem naszej podróży było Gniezno - pierwsza stolica Polski. Zwiedziliśmy tam najważniejszy zabytek sakralny w tym mieście, czyli znajdującą się na wzgórzu Lecha Bazylikę prymasowską Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywaną Katedrą Gnieźnieńską. Po wysłuchaniu opowieści o słynnych Drzwiach Gnieźnieńskich, na których uwieczniona została historia życia i śmierci św. Wojciecha, pani przewodnik oprowadziła nas po wnętrzu katedry.

Następnie udaliśmy się do Kórnika, gdzie zwiedzaliśmy zamek Górków i Działyńskich. Poznaliśmy historię zamku, nawiązującą do wielu ważnych wydarzeń historycznych. Ogromn wrażenie zrobiło na nas zabytkowe wyposażenie zamku z przepięknymi meblami, zbrojownią, wieloma dziełami sztuki, kolekcją pamiątek z podróży Władysława Zamoyskiego. Z zainteresowaniem wysłuchaliśmy legendy o słynnej Białej Damie. Ponadto dowiedzieliśmy się, że znajduje się tu siedziba Biblioteki Kórnickiej Polskiej Akademii Nauk, posiadająca w swoich zbiorach bezcenne starodruki, mapy i rękopisy.

Kolejnym miejscem na naszej trasie było Puszczykowo ze słynnym muzeum Arkadego Fiedlera - znanego podróżnika i pisarza, autora m.in. „Dywizjonu 303”. W egzotycznych wnętrzach domu - muzeum potomek wielkiego podróżnika  przybliżył uczniom postać swojego ojca oraz opowiedział o jego wyprawach i napisanych książkach. Uczniowie mogli przez chwilę poczuć jak zdobywcy nieznanych lądów i wsiąść na statek Krzysztofa Kolumba- „Santa Maria”  oraz napełnić się pozytywną energią w piramidzie Cheopsa.

W dalszą podróż udaliśmy się do Rogalina. Znajduje się tam zespół pałacowo - parkowy stworzony przez Kazimierza Raczyńskiego. Podziwiać mogliśmy również słynne „Dęby Rogalińskie”, noszące imiona legendarnych władców słowiańskich.

Po posiłku w McDonald’s, pełni wrażeń, wzbogaceni w wiedzę historyczną i przyrodniczą udaliśmy się w drogę powrotną do domu.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania tych pięknych miejsc w Wielkopolsce, będących perełkami architektury i bogactwa przyrodniczego.

Materiał: Zofia Świerc / Szkoła Podstawowa im. ppor. Marka Uleryka w Dziewierzewie

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 0 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Zakażenia pokarmowe w sezonie wakacyjnym. Jak się chronić?

W miesiącach letnich wzrasta liczba zakażeń #i zatruć pokarmowych. Wiąże się to z łatwiejszym psuciem żywności w gorące dni, jak też funkcjonowaniem sezonowych punktów „małej gastronomii”. Nadzór nad nimi to jedno z podstawowych zadań Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

(czytaj więcej)
0

Blisko 1000 wypadków z udziałem motocykli. "Dajcie się zauważyć"

Sprzyjająca aura sprawia, że od początku roku na drogach# jest wyraźnie więcej niechronionych uczestników ruchu drogowego, w szczególności motocyklistów. W tym czasie dochodzi, niestety, do większej liczby zdarzeń drogowych z udziałem jednośladów. Od początku roku zginęło już 102 użytkowników motocykli!

(czytaj więcej)
0

Nie bądź zombi! Narkotyki to bardzo ryzykowna gra (film)

Narkotyki to bardzo ryzykowna gra, w której jedyną #pewną jest to, że nie można wygrać. Przeciwnik, w tym przypadku środek odurzający, nie bierze jeńców. Obowiązującą zasadą jest to, że wraz z rozwojem uzależnienia pojawia się coraz większa tolerancja na narkotyk. Aby utrzymać pożądany efekt, osoba uzależniona zaczyna przyjmować coraz większe dawki – a te w którymś momencie stają się toksyczne i… game over – nie ma drugiego życia. Żeby zatrzymać tę rozgrywkę, polska Policja stworzyła spot skierowany do młodych ludzi, którzy nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że każdy, kto zaczyna tę grę, już na starcie jest przegrany.

(czytaj więcej)
0

Pierwszy ważny egzamin Terytorialsa. Współpraca przede wszystkim

Ponad 90 uczestników 16-dniowego szkolenia# podstawowego i 8-dniowego szkolenia wyrównawczego 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej pomyślnie ukończyło wieńczący je egzamin, tzw. pętlę taktyczną.

(czytaj więcej)