Dziś mamy 21 lipca 2024, niedziela, imieniny obchodzą:

19 maja 2024

Symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy. Kim był hr. Leon Skórzewski?

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

fot. Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Jeśli weekend, to kolejny raz chcemy przekazać Wam kilka informacji o ciekawych# miejscach kultu - tym razem kolej przyszła na Leśnictwo Drogosław.

Głaz narzutowy na poniższych zdjęciach stanowi symboliczne miejsce pochówku wielkiego piewcy kultury polskiej, działacza oświatowego, ziemianina. Na głazie widnieje „1845-1903. Tu spoczywa hr. Leon Skórzewski” oraz poniżej po lewej stronie wizerunek strzały grotem do góry, który jest stylizowanym herbem Skórzewskich – Drogosław. Obok widzimy wizerunek Leona Skórzewskiego w stroju myśliwskim, namalowany czarną farbą i poniżej napis „Dla potomnych”. Jest to symboliczne miejsce pochówku hrabiego Leona Skórzewskiego. Kim był hrabia?

Hrabia Leon Fryderyk Walenty Drogosław (Leo Graf von Skórzewski, Leo Graf Skorzewski, Leo von Skorzewski, Leon Graf-Comte Skorzewski), był posłem do Reichstagu Cesarstwa Niemieckiego w latach 1871-1874, 1877-1878 oraz 1881-1887. Urodził się 28 czerwca 1845 w Poznaniu, zmarł 2 marca 1903 w Lubostroniu k. Łabiszyna w powiecie żnińskim, właściciel wielkich posiadłości ziemskich. Po maturze, którą zdał w Gimnazjum św. Marii Magdaleny (Maria-Magdalena-Gymnasium) w Poznaniu, studiował prawo oraz ekonomię w Berlinie. Hrabia Skórzewski był właścicielem Pałacu w Lubostroniu niedaleko Łabiszyna – miasta, które także było jego własnością. Oprócz tego, posiadał majątki ziemskie w Oporowie, Załachowie, Smerzynie, Pszczółczynie, Karpiach, Kłodzinie, Zamościu, Smogorzewie, Oporówku oraz w Nowinach w powiecie żnińskim o łącznej powierzchni 49,7 tys. mórg (1 morga to ok. 0,56 ha).

Był wybitnym kolekcjonerem malarstwa (zwłaszcza francuskich impresjonistów), a także monet i sztuki antycznej, jak też posiadaczem zasobnej biblioteki. Kilkukrotnie uzyskał mandat posła z okręgu wyborczego Wyrzysk-Szubin (Wirsitz-Schubin) do Koła Polskiego w Reichstagu i zasiadał w nim od 1871 roku do 1884 roku. W roku 1872 roku wchodził w skład grona założycieli Towarzystwa Oświaty Ludowej, które propagowało szerzenie oświaty w języku polskim, udostępniało polskie książki i czasopisma oraz zakładało biblioteki. W latach 1881-1902 był członkiem Towarzystwa Naukowego w Toruniu, które wspierało polską naukę i kulturę oraz prowadzenie badań polskich dziejów Torunia. Był członkiem Towarzystwa Historyczno-Literackiego w Paryżu. Upamiętnienie dotyczy postaci wielkiej dla regionu, a zwłaszcza dla sprawy polskiej w czasach zaboru pruskiego.

Materiał: Nadleśnictwo Szubin, Lasy Państwowe

Oceń artykuł: 6 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    z, w dniu 20-05-2024 08:03:07 napisał:

    Czyli tak zwana elita pełną gębą, a może tak dodać jeszcze skąd człowiek dysponował takim majątkiem bo słowa - reichstag cesarstwa niemieckiego, źle mi się kojarzy.

    odpowiedz

    • -1 (1)

    Ja, w dniu 20-05-2024 11:10:08 napisał:

    W Reichstagu no proszę macie oczyma pisać .Polak czy Niemiec

    odpowiedz

    • 1 (1)

    adis, w dniu 20-05-2024 13:50:52 napisał:

    Dalaczego zakłamujecie historie, dzialal w interesie napewno nie Polski, kosmopolita, mason.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Powiat , w dniu 20-05-2024 16:28:18 napisał:

    Jacy nakielscy debile. 1845- 1903 jak żył ten Leon polandii nie było na mapach po rozbiorach. Ciężko było być wtedy polskim posłem jak nie było polski. Ale to nakło płytkie intelektualnie w szkołę kamieniami rzucali, a jedyne co złapali w szkole to katar.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    JK, w dniu 20-05-2024 20:53:36 napisał:

    Wstyd mi za tych co wypisują w/wym. głupstwa, żeby o Skórzewskich pisać to najpierw sobie o tej Rodzinie trzeba coś poczytać. Dziękuję Nadleśnictwu Szubin, że dbać o to historyczne miejsce.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Budowa magazynów
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
Szkolenie okresowe pracowników
89PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenie z zakresu ochrony danych osobowych
79PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Kontrola importowanego materiału siewnego. Co jest sprawdzane?

Materiał siewny roślin pochodzący z państw trzecich #może być sprowadzony i dopuszczony do obrotu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli został wyprodukowany i oceniony zgodnie z systemem inspekcji polowych Unii Europejskiej oraz spełnia wymagania zdrowia roślin. Równoważność systemu produkcji i oceny jest analizowana przez Komisję Europejską i stwierdzana we właściwym wspólnotowym akcie prawnym.

(czytaj więcej)
0

Ogórki kiszone na zdrowie. Jakie znaczenie mają dla naszego organizmu?

Sezon ogórkowy w pełni. To najlepszy czas na przygotowanie# kiszonek na zimę. Ogórki kiszone to nie tylko pyszny dodatek do posiłków, ale także prawdziwy superfoods - probiotyki dla jelit, witaminy i #minerały, niska kaloryczność i antyoksydanty.

(czytaj więcej)
0

Zamykanie kąpielisk z powodu sinic. Dlaczego są dla nas niebezpieczne?

Przyczyny występowania i zagrożenia wynikające z obecności #potencjalnie toksycznych cyjanobakterii (sinic) w wodzie.

(czytaj więcej)
0

Kontrola jakości mięsa, wędlin i serów. Zakwestionowano blisko 50 % towarów

Przeprowadzone przez IJHARS kontrole mięsa, wędlin i serów #sprzedawanych bez opakowania wykazały, że błędy najczęściej dotyczą oznakowania, zakwestionowano aż 46,6% towarów.

(czytaj więcej)