Dziś mamy 24 kwietnia 2024, środa, imieniny obchodzą:

01 marca 2024

Polskie produkty mięsne w europejskiej czołówce. Smak tradycji

fot. MM

fot. MM

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki #pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

Najwyższa jakość, wspaniały smak oraz wielopokoleniowe tradycje wytwarzania poszczególnych specjałów sprawiają, że po krajowe kiełbasy czy kabanosy chętnie sięgamy nie tylko od święta.

Polskie produkty mięsne od lat należą do europejskiej czołówki pod względem jakości i smaku. Mało kto wie, że wśród rodzimych przetworów mięsnych nazwy niektórych z nich zostały wpisane do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia (ChNP) i chronionych oznaczeń geograficznych (ChOG) lub rejestru gwarantowanych tradycyjnych specjalności (GTS). Poznajmy je!

Lista polskich przetworów mięsnych posiadających ważny certyfikat zgodności lub ważne świadectwo jakości:

 • Kabanosy staropolskie (GTS)
 • Kiełbasa biała parzona wielkopolska (ChOG)
 • Kiełbasa krakowska sucha staropolska (GTS)
 • Kiełbasa lisiecka (ChOG)
 • Kiełbasa myśliwska staropolska (GTS)
 • Kiełbasa piaszczańska (ChOG)
 • Krupnioki śląskie (CHOG). 

Unijny system oznaczeń geograficznych chroni nazwy produktów, które pochodzą z konkretnych regionów i mają określone cechy jakości lub cieszą się renomą w związku z terytorium ich produkcji.

ChOG podkreśla związek między konkretnym regionem geograficznym a nazwą produktu, przy czym szczególną jakość produktu, jego renomę lub inną cechę można w dużej mierze przypisać jego pochodzeniu geograficznemu.

Oznaczenie „gwarantowana tradycyjna specjalność” (GTS) podkreśla tradycyjne aspekty produktu, takie jak sposób jego wytwarzania i skład, bez powiązania z określonym obszarem geograficznym.

Na stronie internetowej IJHARS można znaleźć aktualny wykaz producentów, posiadających ważny certyfikat zgodności lub ważne świadectwo jakości (link: https://www.gov.pl/web/ijhars/wykaz-producentow-chnp-chog-gts), a także wiele innych informacji na temat wszystkich polskich produktów wpisanych do unijnego rejestru chronionych nazw pochodzenia, chronionych oznaczeń geograficznych i gwarantowanych tradycyjnych specjalności  („Produkty tradycyjne i regionalne” - https://www.gov.pl/web/ijhars/produkty-tradycyjne-i-regionalne).

Źródło: IJHARS

Oceń artykuł: 18 17

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (0)

  normalny, w dniu 01-03-2024 11:10:56 napisał:

  Co znaczą te skróty w nawiasach?

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Ja, w dniu 01-03-2024 12:46:00 napisał:

  Warzywa owoce wyroby tylko z Polski iż polskiej świni .

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Szkolenie z HACCP
59PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramki ślubne
39,90 zł PLN
Konstrukcje stalowe
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Kolejna wędrówka wzdłuż rzeki Noteć. Trasa nie będzie trudna

Zapraszam na wędrówkę z cyklu# "Po bezdrożach".

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)