Dziś mamy 27 lipca 2024, sobota, imieniny obchodzą:

02 kwietnia 2024

Międzynarodowy Dzień Ptaków. 232 gatunki zagrożone wyginięciem

fot. GDOŚ

fot. GDOŚ

Ziemię zamieszkuje ponad #11 000 gatunków ptaków, z czego 232 gatunki są krytycznie zagrożone wyginięciem. Aby móc dalej cieszyć się niepowtarzalnym wyglądem, zwyczajami i śpiewem tych zwierząt, należy przeciwdziałać kryzysowi środowiskowemu i dążyć do powstrzymania spadku liczebności ptactwa na świecie.

Do końca 2023 roku w Polsce stwierdzono występowanie 476 gatunków ptaków. Są to gatunki zaliczane do awifauny krajowej, występujące naturalnie w stanie dzikim oraz gatunki introdukowane przez człowieka rozmyślnie bądź przypadkowo, które utworzyły samodzielnie utrzymujące się populacje. **

Według „Czerwonej listy ptaków Polski” w ciągu ostatnich 200 lat w Polsce wymarło 16 gatunków ptaków. Kolejnych 47 gatunków zagrożonych jest wymarciem i aż 12 spośród nich zakwalifikowano jako krytycznie zagrożone. Są to: świstun, rożeniec, batalion, rycyk, łęczak, rybitwa czubata, gadożer, orlik grubodzioby, błotniak zbożowy, kraska, dzierzba czarnoczelna, pomurnik.

Wśród gatunków, wymienionych w zaktualizowanej w 2020 roku „Czerwonej liście ptaków Polski” po raz pierwszy wskazane jako zagrożone w naszym kraju, zostały m.in. płaskonos, mewa siwa, zausznik czy błotniak łąkowy, ale także tak dobrze znane ptaki, jak głowienka, gawron oraz słowik szary.

„Lepiej by było, gdyby wszystkie arcydzieła sztuki przepadały niż gdyby ptaki przestały się gnieździć na gałęziach”. — słowa wypowiedziana przez angielskiego krytyka sztuki, John Ruskin doskonale określają znaczenie i wartość ptaków. Często zapominamy o korzystnym wpływie ptaków na funkcjonowanie naszego ekosystemu. Ptaki zwalczając szkodniki, sprzątają odpady i rozsiewają nasiona. Około 5% roślin wykorzystywanych przez ludzi do celów spożywczych lub leczniczych jest zapylanych przez ptaki. Mają również wartość kulturową, artystyczną, filozoficzną.

Dlatego zadaniem współczesnych pokoleń jest ochrona dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją.

W Polsce wszystkie ptaki dziko żyjące, występujące naturalnie na terenie kraju znajdują się pod ochroną. W dziale „Podstawa prawna” prezentujemy akty prawne i konwencje, które regulują pod różnymi aspektami (począwszy od ochrony siedlisk ptaków po regulacje handlu gatunkami) ochronę dzikiego ptactwa w Polsce.

Z okazji globalnego ptasiego święta, przygotowaliśmy cykl zatytułowany „Ptasie trele”. Przez najbliższe 10 tygodni będziemy prezentowali charakterystyki sylwetek i głosy ptaków, które uznawane są za najzdolniejszych śpiewaków.

Zapraszamy do śledzenia publikacji i wsłuchania się w głosy tych skrzydlatych stworzeń.

Międzynarodowy Dzień Ptaków został ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902 r. Była to pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 roku.

https://www.birdlife.org/birds/

https://www.iucnredlist.org/

https://komisjafaunistyczna.pl/aktualnosci/

https://otop.org.pl/naszeprojekty/chronimy/czerwona-lista-ptakow-polski/

Źródło: GDOŚ

Oceń artykuł: 8 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Audyt środowiskowy
3000PLN
Zadaj pytanie
40PLN
KOBIZE
500PLN
Korzystanie ze środowiska
500PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
189PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Dzień Bezpiecznego Kierowcy. Święty Krzysztof patronem podróżujących

25 lipca to szczególny dzień dla wszystkich# kierowców. Tego dnia przypadają imieniny Krzysztofa, a Święty Krzysztof jest patronem kierowców i podróżujących. To również Dzień Bezpiecznego Kierowcy, który obchodzimy już po raz 19. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy niemalże na półmetku wakacji i letnich podróży, warto przypomnieć najważniejsze zasady i dobre praktyki na drodze. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

(czytaj więcej)
0

Sprawdzono "słoiczki" dla dzieci. Kontrola na terenie całego kraju

Cechy organoleptyczne i parametry fizykochemiczne „słoiczków” #dla dzieci bez nieprawidłowości po kontrolach IJHARS.

(czytaj więcej)
0

Woda to niebezpieczny i zdradliwy żywioł. Dobra zabawa to nie wszystko

25 lipca obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom#, który został ogłoszony przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w kwietniu 2021 r., natomiast obchodzony jest 25 lipca.

(czytaj więcej)
0

Nie daj sobie wbić krzyża! Przestroga i refleksja dla kierowców

Ile razy jadąc samochodem czy motocyklem# widziałeś stojący na poboczu drogi krzyż? Z jaką prędkością na liczniku go mijałeś? Do ilu tragedii musi jeszcze dojść, żebyś zdjął nogę z gazu? Prędkość, alkohol, niestosowanie się do znaków drogowych – to najczęstsze grzechy polskich kierowców. W Dniu Bezpiecznego Kierowcy w sposób szczególny chcemy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo na drogach. Stąd też pomysł na nowy spot polskiej Policji.

(czytaj więcej)