Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

22 maja 2023

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS. Problem stygmatyzacji

fot. KPUW

fot. KPUW

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS – International AIDS Candlelight Memorial – obchodzony# co roku w trzecią niedzielę maja to czas, w którym wspominamy osoby zmarłe z powodu AIDS. Jest to okazja do uhonorowania tych, którzy wiele poświęcili, aby pomagać osobom żyjącym z HIV i ich bliskim oraz do zjednoczenia się jako społeczność, aby okazać nasze wsparcie dla osób zakażonych i ponownie zobowiązać się do podejmowania wspólnie wysiłków na rzecz zakończenia epidemii HIV.

W tym roku kierujemy uwagę na problem stygmatyzacji i samostygmatyzacji doświadczanej przez osoby żyjące z HIV. Hasło Dnia Pamięci w roku 2023 brzmi: „Rozpowszechnianie miłości i solidarności w celu budowania silniejszych społeczności” (ang. Spread Love and Solidarity to Build Stronger Communities). Temat ten podkreśla istotne wyzwania, przed którymi stoją osoby żyjące z HIV z powodu trwałego napiętnowania i dyskryminacji prowadzącej do poczucia wstydu, zwątpienia w siebie i izolacji, co znacząco utrudnia szukanie opieki i wsparcia, których tak bardzo potrzebują. Każdy z nas może mieć wpływ na zmniejszenie zarówno stygmatyzacji, jak i autostygmatyzacji, poprzez ograniczanie tzw. mowy nienawiści, która wynika z uprzedzeń spowodowanych nieznajomością tematu. Dlatego tak ważne jest obalanie wszelkich mitów związanych z HIV i AIDS, które od lat pokutują w społeczeństwie. Dezinformacja na temat życia z wirusem od dawna utrudnia prowadzenie skutecznej profilaktyki HIV, która mogłaby nie tylko położyć kres piętnowaniu i dyskryminacji osób żyjących z HIV, lecz także zatrzymać epidemię.

Osoby seropozytywne przypominają nam o sobie w tym dniu – że są równie ważne, że HIV ich nie definiuje, że mogą kochać i być kochane, podążać za marzeniami, zakładać rodziny i normalnie pracować, a także budować silną społeczność, która troszczy się o siebie nawzajem.

Świat, w którym chcą żyć wszyscy, również osoby zakażone, to świat wolny od uprzedzeń i tolerancyjny, wszyscy powinni być w nim doceniani, szanowani i akceptowani pod każdym względem, ponieważ są częścią społeczeństwa.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS jest organizowany od roku 1983 w każdą trzecią niedzielę maja. Koordynowany przez Global Network of People Living with HIV (GNP+), jest jedną z najstarszych i największych na świecie oddolnych kampanii poświęconych pracy na rzecz budowania świadomości o HIV na świecie. W wielu krajach jego obchody prowadzone są przez koalicję organizacji społecznych. Dla 38 milionów osób żyjących dziś z HIV na całym świecie Memoriał jest ważnym wydarzeniem pokazującym solidarność, przełamującym bariery stygmatyzacji i dyskryminacji oraz dającym nadzieję nowym pokoleniom na życie bez HIV.

Przez wszystkie te lata organizacje społeczeństwa obywatelskiego zorganizowały tysiące działań. W tym dniu zapalane są świeczki i lampki symbolicznie upamiętniajcie osoby, które odeszły, prowadzone są również działania z zakresu profilaktyki HIV/AIDS.

Przypominamy jednocześnie o trwającym w dniach 15-22 maja 2023 r. wiosennym Europejskim Tygodniu Testowania, czyli kampanii, która zachęca instytucje i organizacje partnerskie: rządowe, społeczeństwa obywatelskiego i działające w ochronie zdrowia w całej Europie do zjednoczenia się na jeden tydzień dwa razy w roku w celu zwiększenia wysiłków w zakresie testowania i promowania świadomości na temat korzyści płynących z wcześniejszych testów na zapalenie wątroby i HIV.

Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego ds. Uzależnień, HIV i AIDS wraz z Zespołem do spraw realizacji na terenie województwa kujawsko-pomorskiego Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS informują, że test na HIV można wykonać między innymi w:

  • Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym na terenie poradni Proposyche w Bydgoszczy, ul. Lenartowicza 33-35, 85-133 Bydgoszcz (poniedziałek 16.00-20.00, środa  16.00-19.00),
  • Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym przy Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu, ul. Szosa Bydgoska 1, 87-100 Toruń (wtorek 15.00-18.00, piątek 14.00-18.00).

Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych:

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 8 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Ja, w dniu 22-05-2023 11:02:43 napisał:

    Teraz zapalenie wątroby i Hif przyczyna jest znana prawda panowie lekarze?.Ale tak szczerze z ręką na sercu.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenie okresowe dla pracodawców i osób kierujących pracownikami
159PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Szkolenie z pierwszej pomocy
49PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)